Fatmir Grejqevci

Bashkimit Evropian i vjen keq për anulimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë

Bashkimit Evropian i vjen keq për anulimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë

Bashkimi Evropian është duke i vështruar zhvillimet në veri të Kosovës me theks të veçantë vizitat e politikanëve serbë në prag të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahen të  dielën. Ndërkohë, sot kryeministri serb Aleksandër Vuçiq, ka dashur të vijë në Leposaviq por e ka anuluar vizitën e tij si …

Më shumë...

Veseli: Diplomacia duhet të bëhet promovuesi kryesor i mundësive ekonomike të Kosovës

Veseli: Diplomacia duhet të bëhet promovuesi kryesor i mundësive ekonomike të Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, foli në konferencën “Diplomacia ekonomike e Kosovës ‘Made in Kosova’”, në të cilën po marrin pjesë ambasadorë të Kosovës, ministra dhe përfaqësues të bizneseve vendore. Më ç’rast ai tha se zhvillimi ekonomik është faktori kyç me të cilin ndërlidhen proceset e tjera. Vetëm …

Më shumë...

Kryeministri shqiptar Edi Rama nderohet në Francë “Komandant i Legjionit të Nderit”

Kryeministri shqiptar Edi Rama nderohet në Francë “Komandant i Legjionit të Nderit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është nderuar në Francë nga kryetari i këtij shteti François Hollande me titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”. Titulli i është dhënë kreut të ekzekutivit të Shqipërisë nga kryetari i Francës. Këtë medale të nderit e ka publikuar vetë Rama, ku është shprehur i nderuar …

Më shumë...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës paguhen sa pesë paga mesatare në vend

Të mërkurën të mbahet seanca e jashtëzakonshme me kërkesë të Grupit Parlamentar të LDK-së

Paga mesatare në Kosovë ende është në intervalin në mes 130 deri 400 euro, për dallim nga deputetet që i marrin pesëfish më shumë pagë mujore rreth 1500 euro, por gëzojnë edhe të drejta shtesë materiale për çdo aktivitet të tyre. Për dy seanca gjatë muajit, ata i marrin 240 …

Më shumë...

Hoxhaj: Tregu i përbashkët rajonal, ide e Serbisë për të dominuar Ballkanin

Hoxhaj: Tregu i përbashkët rajonal, ide e Serbisë për të dominuar Ballkanin

Tregu i përbashkët evropian i propozuar nga kryeministri serb Aleksandër Vuçiç, ndonëse është përkrahur nga vendet tjera të Ballkanit, përfshirë këtu edhe Shqipërinë, ka hasur në kundërshtim të Qeverisë së Kosovës. Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj,  në një konferencë për shtyp, tha se çdo treg i propozuar që të zhvillohet …

Më shumë...

Kusari-Lila: Koalicioni qeverisës PDK-LDK, i ka lenë anash problemet e rëndësishme të qytetarëve

Kusari-Lila: Koalicioni qeverisës PDK-LDK, i ka lenë anash problemet e rëndësishme të qytetarëve

Themeluesja e partisë Alternativa njëherësh kryetare e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, në një intervistë për gazetën “Epoka e re” me ç’rast ka thënë se koalicioni qeverisës PDK-LDK është jo efikas ngase i ka lënë padorësh problemet e rëndësime të qytetarëve të Kosovës. “Koalicioni është marrë vetëm me demarkacionin dhe …

Më shumë...

Vazhdojnë protestat sllavo-maqenodase kundër platformës shqiptare në Maqedoni

Vazhdojnë protestat sllavo-maqenodase kundër platformës shqiptare në Maqedoni

Kanë vazhduar protestat sllavo-maqedonase edhe gjatë ditës se marte kundër platformës shqiptare. Ndër të tjera ata kërkojnë nga subjektet politike maqedonase që të mos nënshtrohen ndaj platformës së Tiranës. Protestat në Shkup filluan si zakonisht para Qeverisë për të vazhduar para Kuvendit dhe për të përfunduar para selisë së LSDM-së.

Më shumë...

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës nesër proteston

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës nesër proteston

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka njoftuar se nesër me datë 29 Mars 2017 e mërkurë do të mbahet një protestë e para paralajmëruar edhe me herët para të gjitha institucioneve shëndetësore të Kosovës. Sindikata ka bërë të ditur së gjatë protestës do të shpalosen kërkesat e tyre …

Më shumë...

Ambasadori i OSBE-së: Bojkoti i zgjedhjeve dëmton Shqipërinë por edhe opozitën, prandaj dialogoni për ta zgjidhur krizën

Ambasadori i OSBE-së: Bojkoti i zgjedhjeve dëmton Shqipërinë por edhe opozitën, prandaj dialogoni për ta zgjidhur krizën

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt, ka deklaruar se bojkoti i paralajmëruar i zgjedhjeve të qershorit nga opozita do ta dëmtonte rëndë Shqipërinë, por edhe vetë Partinë Demokratike. Ai thekson se me anë të dialogut duhet të zgjidhen problemet e jo më kërcënime e bojkotime. “Besoj fuqimisht që shqiptarët meritojnë zgjedhje …

Më shumë...

Masakra e Izbicës mësim për tragjedinë dhe krenarinë e kombit tonë

Masakra e Izbicës mësim për tragjedinë dhe krenarinë e kombit tonë

Në Izbicë të Skenderajt u shënua 18 vjetori i masakrës, ku në këtë vend janë masakruar rreth 150 banorë të kësaj ane dhe fshatrave përreth me datën 28 mars të vitit 1999. Kjo masakër vlerësohet të jetë njëra ndër krimet më mizore dhe me të mëdha që kanë bërë forcat …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në Francë, do të takohet me kryeministrin Cazeneuve

Rama

Kryeministri shqiptar Edi Rama, përmes një postimi ka bërë të ditur së sot do të ndodhet në Francë për një vizitë njëditore me ç’rast do ta takoj homologun e tij francez, Cazeneuve. “Gjithnjë kënaqësi rikthimi në Paris. Një program i ngjeshur njëditor me biznesin, median dhe kryeministrin e Francës, Bernard …

Më shumë...

LDK: Isa Mustafa do të merr pjesë në Kongresin e Partive Popullore Evropiane

LDK: Isa Mustafa do të merr pjesë në Kongresin e Partive Popullore Evropiane

Lidhja Demokratike e Kosovës me anë të një komunikate për media ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në Kongresin e Partive Popullore Evropiane në Maltë më datën 29 dhe 30 mars ku kryeministri Isa Mustafa do të mbajë një fjalim para krerëve të EPP-së, i cili është …

Më shumë...

Ministri Krasniqi: Siguria e ushqimeve, prioritet për Ministrinë e Bujqësisë

Ministri Krasniqi: Siguria e ushqimeve, prioritet për Ministrinë e Bujqësisë

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural bashkërisht me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, mbajtën konferencë me temën “Standardet e sigurisë dhe cilësisë ushqimore dhe bujqësisë organike”. Ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi tha se është me rëndësi që produktet të jenë cilësore dhe të sigurta. Ndërsa marrëveshja e MSA-së  ka …

Më shumë...

Ndihmës Sekretari amerikan do të qëndroj sot për vizitë në Kosovë, ku do të takohet me Veselin dhe ministren Tahiri

Hoyt Brian Yee

Zëvendës Ndihmës Sekretari për çështjet evropiane dhe euro-aziatike i SHBA-ve, Hoyt Brian Yee gjatë ditës së sotme do ta vizitoj Kosovën. Nga ora 13:00, ai do të zhvilloj një takim me kryekuvendarin, Kadri Veselin në kabinetin e kryetarit, njofton zyra për informim e Kuvendit. Ndërsa më vonë rreth orës 15 …

Më shumë...

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj kërkon nga BE-ja që mos ta mbajë të izoluar popullin e Kosovës

Ahmetaj: Fajon dhe Lunaçek kanë dhënë sinjale se Kosova i ka përmbushur kushtet për liberalizim të vizave

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj, ka marrë pjesë në ekspozitën e organizuar nga Zyra e BE-së në Kosovë në bashkëpunim me Ambasadën Italiane në Kosovë, organizuar në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjeter Bogdani”, në të cilën u festua 60-vjetori i nënshkrimit të Traktait të Romës, dhe 60-vjetori i Bashkimit …

Më shumë...

Stacioni policor në Zubin Potok, ende me emrin Shërbimi Policor i Kosovës

Stacioni policor në Zubin Potok, ende me emrin Shërbimi Policor i Kosovës

Komisioni për Punë të Brendshme i Kuvendit të Kosovës gjatë ditës së hëne e ka vizituar stacionin policor në Zubin Potok, por gjatë realizimit të një fotografie, shihet që ky stacion ende njihet si Shërbimi Policor i Kosovës, në vend së të kishte emërtim Policia e Kosovës që quhet ky …

Më shumë...