Fatmir Grejqevci

Haskuka: Servilizmi mospuna dhe korrupsioni na kanë lënë si vrimë të zezë në Evropë dhe vendi ka mbetur pa liberalizim vizash

Haskuka: Servilizmi mospuna dhe korrupsioni na kanë lënë si vrimë të zezë në Evropë dhe vendi ka mbetur pa liberalizim vizash

Profesori universitar njëherësh deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes Mytaher Haskuka ka thënë së si shkak i mos punës servilizmit dhe korrupsionit kemi mbetur si vend i izoluar. Ai ka reaguar me anë të një postimi me ç’rast ka thënë së: “Kosova është vendi i vetëm në …

Më shumë...

Bushati: Mosbindje ndaj politikanëve që duan destabilitet

Ministri, Ditmir Bushati ka filluar vizitën në Kosovë për ta sjellë qëndrimin e Tiranës zyrtare lidhur me kufijtë

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka reaguar në lidhje me protestën e së hënës të organizuar nga opozita shqiptare “Shqipëria nuk ka nevojë për mosbindje civile, por mosbindje ndaj politikanëve që duan të destabilizojnë vendin, për shkak të frikës nga drejtësia!”, ka shkruar ai në rrjetin social.

Më shumë...

VMRO-DPMNE: Zaevi për të shpëtuar nga krimet pranon dygjuhësinë

VMRO-DPMNE: Zaevi për të shpëtuar nga krimet pranon dygjuhësinë

VMRO-DPMNE gjatë ditës së hëne e ka cilësuar LSDM-në si nxitësen më të madhe, siç e theksojnë ata të “orekseve për Shqipëri të Madhe” në vend dhe në rajon, duke rekomanduar se Maqedonia do të mbetet unike dhe shtet multietnik. Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, thotë VMRO-DPMNE-ja nuk i ka …

Më shumë...

Komunitet në Kosovë nuk vaksinojnë fëmijët

Komunitet në Kosovë nuk vaksinojnë fëmijët

Është shënuar Java Botërore e Imunizimit, e cila do të mbahet nga 24-30 Prill 2017. Imet Rrahmani, ministër i Shëndetësisë tha se programi i imunizimit është një nga storiet e suksesit të Ministrisë së Shëndetësisë. Ai vlerësoi se Kosova ka qenë në trend të shteteve të suksesshme të imunizimit të …

Më shumë...

Fillon protesta e PD-së në Shqipëri

Fillon protesta e PD-së në Shqipëri

Protesta e Partisë Demokratike në Shqipëri ka filluar me bllokimin e pesë akseve në Tiranë, Elbasan, Milot dhe Lushnje. Ndërkohë në sheshin “Skënderbe” është lideri i PD-së, Lulzim Basha, i cili në këto momente po mban një fjalim. Protesta po mbahet pa lejen e Policisë së Shtetit, e cila është …

Më shumë...

Mali i Zi përgatitet për anëtarësimin në NATO

Qeveria e re e Malit të Zi, sot mori detyrën

Kuvendii i Malit të Zi pritet që të premten më 28 prill të miratojë vendimin mbi anëtarësimin e vendit në NATO, ndërkohë që opozita proserbe e kundërshton aleancën euroatlantike duke kërkuar mbajtjen e një referendumi mbi këtë çështje. Ndërkaq, dëshmitari kyç në përpjekjet për grusht shtet në Malin e Zi, Mirko …

Më shumë...

Ish-luftëtari i UÇK-së: Gjykata Speciale është armiqësore, kundër çlirimtarëve dhe nuk do t’i gjykoj kriminelet

Ish komandanti i UÇK-së, Musa Dervishaj: “UÇK-ja” e bëri qeverinë por me ndihmën e serbeve, opozita gaboi rënd!

Ish-luftëtari i Ushtisë Çlirimtare të Kosovës Musa Dervishaj, i cili gjatë luftës ka qenë disa herë i plagosur në mbrojtje të popullatës civile, është shprehur kundër Gjykatës Speciale e cila do t’i gjykoj krimet e pretenduara nga UÇK-ja. Ai ka thënë së kjo gjykatë është, armiqësore, kundër çlirimtarëve dhe nuk …

Më shumë...

Mustafa sot në Bruksel për të kërkuar liberalizimin e vizave dhe suspendimin me kusht të ratifikimit të demarkacionit për dy vite

Musstafa sot në Bruksel për të kërkuar liberalizimin e vizave dhe suspendimin me kusht të ratifikimit të demarkacionit për dy vite

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, sot udhëton për në Bruksel me ç’rast do të prezantojë kërkesën e tij të re në lidhje me liberalizmin e vizave për qytetarët e Kososvës. Ai ka paralajmëruar do të kërkojë nga Bashkimi Evropian që ta suspendojë me kusht për dy vjet ratifikimin e  marrëveshjes …

Më shumë...

Krasniqi-Mustafës: Kur nuk guxon të marrësh vendime për vendin, ik

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar ë Nismës për Kosovën, ish kryekuvendari Jakup Krasniqi ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit të vendit Isa Mustafa i cili tha se nuk është koha për zgjedhje të parakohshme, por është koha për përmbushjen e obligimeve institucionale siç janë liberalizmi i vizave, formimi i ushtrisë së …

Më shumë...

Idrizi kundër Bashës: Bllokimi i akseve rrugore nuk është zgjidhje

Idrizi kundër Bashës: Bllokimi i akseve rrugore nuk është zgjidhje

Kreu i Partisë Drejtesi Integrim e Unitet, Shpëtim Idrizi, ka komentuar protestën që do të zhvillojë nesër opozita, ku do të bllokojë për rreth një orë rrugët në mbarë vendin. Idrizit, tha se bllokimi i akseve rrugore nuk është zgjidhje. Ai argumentoi se duhet të zhbllokohen rrugët e krizës. “Zgjidhja është zhbllokimi …

Më shumë...

Qosja shpreson që SHBA dhe BE do ta lirojnë Kuvendin prej kushtëzimit jodemokratik

Rexhep Qosja

Akademik Rexhep Qosja, duke komentuar kërkesat e SHBA-së dhe BE-së që për formimin e Ushtrisë së Kosovës të vendoset jo me numrin e votave të deputetëve, por me pajtimin e të gjitha grupeve etnike të Kosovës, ka thënë se shpreson që SHBA-të dhe BE-ja, në pajtim me Kushtetutat e tyre, …

Më shumë...

Nis fushata kundër Musliut në Serbi për shkak të “Shqipërisë së Madhe”

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Mediet në Serbi kanë nisur një fushatë të egër kundër kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliut, pas deklaratave se Kosova Lindore duhet të jetë pjesë e bashkimit të Shqipërisë dhe Kosovës. “Prokuroria duhet të reagojë për deklaratën e Jonuz Musliut që bashkimi i Shqipërisë dhe Kosovës, që është krijim …

Më shumë...

Pacolli: Kosova duhet të lirohet nga shkatërruesit

Pacolli: Qeveria të cilën e votova dhe isha kundër rrëzimit të saj në mënyrë diktatoriale nuk po më lë të kthehem në Kosovë

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka thënë se po shkojnë dëm miliona e miliona euro në tërë vendin, i cili po degradohet për mungesë të përkujdeset. Sipas tij, Kosova duhet të lirohet nga shkatërruesit, pasi vendi ynë ka nevojë për njerëz që e duan dhe punojnë për vendin. …

Më shumë...

Afrim Hoti jep dorëheqje nga pozita e Prorektorit në Universitetin e Prishtinës

Afrim Hoti jep dorëheqje nga pozita e Prorektorit në Universitetin e Prishtinës

Afrim Hoti ka dhënë dorëheqje nga detyra e tij në pozitën e Prorektorit për Marrëdhënie me Jashtë në Universitetin e Prishtinës. Ai këtë e ka konfirmuar me anë të një postimi në rrjetin social. “Po shoh nëpër portale të ndryshme të qarkullojnë fjalë e dezinformata të ndryshme për dorëheqjen time prandaj …

Më shumë...

Bushati: Basha po bën diversion me BE dhe SHBA

Bushati: Basha po bën diversion me BE dhe SHBA

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka akuzuar kreun e opozitës, Lulzim Basha, se po bën diversion me BE dhe SHBA dhe se po e çon opozitën në vetëvrasje politike. Gjatë vizitës së tij të dielën në Shkodër, ka deklaruar se mesazhi i Uashingtonit ka qenë i qartë për zbatimin e …

Më shumë...

PD: Referencat ndaj ‘97, dëshpërim i kryeministrit Rama

PD

Partia Demokratike e Shqipërisë i është përgjigjur deklaratës së PS lidhur me protestat e opozitës, duke hedhur poshtë akuzat se po përpiqet të përsërisë vitin ’97 dhe për rrjedhojë të nxjerrë vendin nga binarët e integrimit. “Partia Demokratike dhe opozita kanë 64 ditë që protestojnë, pasi mbajtën një nga mitingjet më …

Më shumë...