Fatmir Grejqevci

Ambasadori i OSBE-së: Bojkoti i zgjedhjeve dëmton Shqipërinë por edhe opozitën, prandaj dialogoni për ta zgjidhur krizën

Ambasadori i OSBE-së: Bojkoti i zgjedhjeve dëmton Shqipërinë por edhe opozitën, prandaj dialogoni për ta zgjidhur krizën

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt, ka deklaruar se bojkoti i paralajmëruar i zgjedhjeve të qershorit nga opozita do ta dëmtonte rëndë Shqipërinë, por edhe vetë Partinë Demokratike. Ai thekson se me anë të dialogut duhet të zgjidhen problemet e jo më kërcënime e bojkotime. “Besoj fuqimisht që shqiptarët meritojnë zgjedhje …

Më shumë...

Masakra e Izbicës mësim për tragjedinë dhe krenarinë e kombit tonë

Masakra e Izbicës mësim për tragjedinë dhe krenarinë e kombit tonë

Në Izbicë të Skenderajt u shënua 18 vjetori i masakrës, ku në këtë vend janë masakruar rreth 150 banorë të kësaj ane dhe fshatrave përreth me datën 28 mars të vitit 1999. Kjo masakër vlerësohet të jetë njëra ndër krimet më mizore dhe me të mëdha që kanë bërë forcat …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në Francë, do të takohet me kryeministrin Cazeneuve

Rama

Kryeministri shqiptar Edi Rama, përmes një postimi ka bërë të ditur së sot do të ndodhet në Francë për një vizitë njëditore me ç’rast do ta takoj homologun e tij francez, Cazeneuve. “Gjithnjë kënaqësi rikthimi në Paris. Një program i ngjeshur njëditor me biznesin, median dhe kryeministrin e Francës, Bernard …

Më shumë...

LDK: Isa Mustafa do të merr pjesë në Kongresin e Partive Popullore Evropiane

LDK: Isa Mustafa do të merr pjesë në Kongresin e Partive Popullore Evropiane

Lidhja Demokratike e Kosovës me anë të një komunikate për media ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në Kongresin e Partive Popullore Evropiane në Maltë më datën 29 dhe 30 mars ku kryeministri Isa Mustafa do të mbajë një fjalim para krerëve të EPP-së, i cili është …

Më shumë...

Ministri Krasniqi: Siguria e ushqimeve, prioritet për Ministrinë e Bujqësisë

Ministri Krasniqi: Siguria e ushqimeve, prioritet për Ministrinë e Bujqësisë

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural bashkërisht me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, mbajtën konferencë me temën “Standardet e sigurisë dhe cilësisë ushqimore dhe bujqësisë organike”. Ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi tha se është me rëndësi që produktet të jenë cilësore dhe të sigurta. Ndërsa marrëveshja e MSA-së  ka …

Më shumë...

Ndihmës Sekretari amerikan do të qëndroj sot për vizitë në Kosovë, ku do të takohet me Veselin dhe ministren Tahiri

Hoyt Brian Yee

Zëvendës Ndihmës Sekretari për çështjet evropiane dhe euro-aziatike i SHBA-ve, Hoyt Brian Yee gjatë ditës së sotme do ta vizitoj Kosovën. Nga ora 13:00, ai do të zhvilloj një takim me kryekuvendarin, Kadri Veselin në kabinetin e kryetarit, njofton zyra për informim e Kuvendit. Ndërsa më vonë rreth orës 15 …

Më shumë...

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj kërkon nga BE-ja që mos ta mbajë të izoluar popullin e Kosovës

Ahmetaj: Fajon dhe Lunaçek kanë dhënë sinjale se Kosova i ka përmbushur kushtet për liberalizim të vizave

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj, ka marrë pjesë në ekspozitën e organizuar nga Zyra e BE-së në Kosovë në bashkëpunim me Ambasadën Italiane në Kosovë, organizuar në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjeter Bogdani”, në të cilën u festua 60-vjetori i nënshkrimit të Traktait të Romës, dhe 60-vjetori i Bashkimit …

Më shumë...

Stacioni policor në Zubin Potok, ende me emrin Shërbimi Policor i Kosovës

Stacioni policor në Zubin Potok, ende me emrin Shërbimi Policor i Kosovës

Komisioni për Punë të Brendshme i Kuvendit të Kosovës gjatë ditës së hëne e ka vizituar stacionin policor në Zubin Potok, por gjatë realizimit të një fotografie, shihet që ky stacion ende njihet si Shërbimi Policor i Kosovës, në vend së të kishte emërtim Policia e Kosovës që quhet ky …

Më shumë...

Simiq: Kthimi në institucione, në interes të popullit serb në Kosovë

Simiq

Kreu i Listës Serbe, Slavko Simiq tha të hënën së dëshirojnë që përmes institucioneve të Kosovës të mbrojnë interesat e tyre vitale, ku përfshihet edhe vazhdimi i dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Ai gjithashtu është shprehur kundër transformimit të FSK-së. “Për ne është me interes të veçantë që përmes institucioneve …

Më shumë...

Sot bëhen 18 vjet nga themelimi i Brigadës 137 “Gjakova” të UÇK-së.

Sot bëhen 18 vjet nga themelimi i Brigadës 137 “Gjakova” të UÇK-së.

Sot janë bërë 18 vite nga themelimi i Brigadës 137 “Gjakova” të UÇK-së. Sipas një komunikate për media, thuhet se kjo brigadë ishte themeluar pas kërkesave të ushtarëve të UÇK-së për ndërhyrje në qytetin e Gjakovës, me qëllim të ndalimit të masakrave dhe krimeve të ushtrisë serbe ndaj qytetarëve të …

Më shumë...

Nisma për Kosovën “Fillimi i ri” është një mashtrim i ri i Kadri Veselit

Nisma për Kosovën “Fillimi i ri” është një mashtrim i ri i Kadri Veselit

Pas mbajtjes së Konventës së tetë të PDK-së kanë reaguar subjektet opozitare në lidhje më premtimet e kreut të kësaj partie. Sekretari për ekonomi dhe financa i Nismës për Kosovën, Shyqyri Bytyqi, në një konferencë për media tha se Kadri Veseli e ka obligim që para se të kërkojë një …

Më shumë...

Haliti: Koalicioni qeverisës është në dorën e Veselit dhe Mustafës

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se nuk ka informacione se ka probleme në mes të parterëve aktual të koalicionit PDK-LDK. “Nuk kam dëgjuar se ka probleme në mes të koalicionit. Sidoqoftë është në dorën e atyre që mund të flasin në …

Më shumë...

KIPRED: FSK, institucioni më i besueshëm në Kosovë

KIPRED: FSK, institucioni më i besueshëm në Kosovë

Për të pestën herë me radhë, FSK është vlerësuar si institucioni më i besueshëm i sigurisë në Kosovë. “Instituti Kosovar  për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave KIPRED”, para mediave bëri prezantimin e matjeve të opinionit publik kosovar të periudhës 15 nëntor 2016 deri me 15 shkurt 2017,  për institucionet e sigurisë …

Më shumë...

Përkujtohet heroi i Kosovës Xhavit Gashi

Përkujtohet heroi i Kosovës Xhavit Gashi

Në vazhdën e përkujtimit të rënëve për lirinë e atdheut sot në fshatin Kryshefc të Skenderajt është përkujtuar heroi i kombit Xhavit Gashi i cili pikërisht më me 27 mars të vitit 1999 ka rënë heroikisht në një luftë të ashpër dhe frontale me forcat gjakatare serbe duke bërë përpjekje …

Më shumë...

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, me anë të një postimi e ka komentuar fjalimin e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, në Konventën e Tetë të kësaj partie që është mbajtur në ditën e diele. “Se kuptova dje se a është ndërruar partia apo çka ka ndodhur, sepse të gjitha …

Më shumë...

Munir Basha emërtohet zëvendësministër i Drejtësisë në vend të Lirak Çelajt

Qeveria e Kosovës

Lirak Çelajn i cili ka dhenë dorëheqje nga pozita e zëvendësministrit të Drejtësisë do ta zëvendësoj Munir Basha i cili vet e bëri këtë të ditur më anë të një postimi. Ndryshe, Qeveria Mustafa në vazhdimësi është kritikuar për numrin e madh të anëtarëve të kabinetit. Përpos 21 ministrive e …

Më shumë...