Fatmir Grejqevci

Ja si do të jenë numrat e subjekteve politike në fletëvotime

Ja si do të jenë numrat e subjekteve politike në fletëvotime

KQZ ka bërë tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për zgjedhjet e parakohshme. KQZ ka bërë tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për zgjedhjet e parakohshme.Renditja e partive është: 18. Progresivna Demokratska Stranka 11. Jedinstvena Goranska Partia 19. Partia Demokratike e Ashkalive …

Më shumë...

Kosovë-SHBA, marrëveshje bashkëpunimi për sigurinë bërthamore

Kosovë-SHBA, marrëveshje bashkëpunimi për sigurinë bërthamore

Agjencia e Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Sigurinë Bërthamore ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me Departamentin e Energjisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Përmes tij synohet zbulimi dhe parandalimi i trafikimit të paligjshëm të materialeve të veçanta bërthamore dhe materialeve të tjera radioaktive. Institucionet përgjegjëse për zbatimin e memorandumit …

Më shumë...

Ushtrim fushor për menaxhimin e krizave

Forca e Sigurise se Kosoves

Sot në Bardh të Vogël mbahet ushtrimi fushor i institucioneve dhe agjencive të Kosovës për menaxhimin e krizave, në rastet e incidenti me tren. Në ushtrim janë të përfshirë Ambasada Amerikane,  KFOR-i amerikan, Forca e Sigurisë së Kosovës, Agjencia për Menaxhimit të Krizave, Policia e Kosovës, Hekurudhat e Kosovës,  Zjarrfikësit, …

Më shumë...

Tillerson viziton Britaninë në shenjë solidarizimi

Tillerson viziton Britaninë në shenjë solidarizimi

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka bërë të ditur se sot do të vizitojë Britaninë e Madhe në shenjë solidariteti për shkak të sulmit terrorist në Mançester, njoftoi të enjten Foreign Office. Tillerson dhe ministri i Jashtëm britanik Boris Johnson do t’i shkruajnë një letër ngushëllimi për viktimat e …

Më shumë...

Nishani: Shqipëria, e angazhuar për mbrojtjen civile nga katastrofat natyrore

Bujar Nishani i quan të mbyllura zgjedhjet e 25 prillit nga pikëpamja formale, por rezultati nuk do të ndryshojë

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, me ftesë të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara dhe të presidentit të Shteteve të Bashkuara Meksikane mori pjesë në punimet e Platformës Globale 2017 për Reduktimin e Rrezikut të Kastrofave, që po zhvillohet në Kankun të Meksikës. Për herë të parë punimet e …

Më shumë...

Në Samiti i NATO-s, kryeministri i Shipërisë Edi Rama takoi ministrin grek, Aleksis Tsipras

Samiti i NATO-s, Rama takon Tsipras

Në kuadër të samitit të NATO-s,  që po zhvillohet në Bruksel, kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama është takuar me ministrin e Jashtëm  grek, Aleksis Tsipras. Gjatë takimit, Rama e ka vënë theksin te nevoja e progresit për zgjidhjen e kontesteve dypalëshe. “Greqia na ka mbështetur dhe ne dëshirojmë që ajo të …

Më shumë...

Nesër dihet renditja e subjekteve politike në fletëvotim

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon nesër tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që do të mbahen më 11 qershor 2017. Tërheqja e shortit bëhet në ora 11:00, në njërin ndër hotelet në Prishtinë. Përndryshe janë 26 …

Më shumë...

Në 19-vjetorin e rënies, shfaqet dokumentari për jetën e dëshmorit Sakip Bellaqa

Në 19-vjetorin e rënies, shfaqet dokumentari për jetën e dëshmorit Sakip Bellaqa

Në shtëpinë e kulturës “Mensur Zyberaj”, sot u mbajt akademi përkujtimore për shënimin e 19-vjetrotit të rënies heroike të dëshmorit Sakip Bellaqa nga fshati Potoqan i Epërm i Komunës së Rahovecit, në akademi përkujtimore u tha se rënia e dëshmoreve u bë udhërrëfyes për lirinë të cilën ne po e …

Më shumë...

Vukaj-administratës: Larg veprimeve që cënojnë standardet zgjedhore

Vukaj-administratës: Larg veprimeve që cënojnë standardet zgjedhore

Takimi i parë i Helga Vukaj si ministre e Financave ka qënë me administratën doganore, ku ka kërkuar distancim nga veprimet e paligjshme që cënon standardet zgjedhore. Vukaj ka inspektuar degën doganore të Durrësit, ku theksoi rëndësinë e  përmbushjes së objektivave fiskalë dhe vlerësimin strikt të procedurave doganore për të …

Më shumë...

​Bomba në Manchester e njëjtë si ajo në Paris dhe Bruksel

​Bomba në Manchester e njëjtë si ajo në Paris dhe Bruksel

Kongresmeni amerikan Mice McCall ka deklaruar se eksplozivi që është përdorur në sulmin në Manchester është i njëjti me atë që është përdorur në Paris dhe Bruksel. McCall, i cili është edhe kryetar i Komisionit për Sigurinë Kombëtare i Kongresit të SHBA,  ka thënë se eksplozivi i përdorur është i …

Më shumë...

Hoxha: Hartimi i Kodit Civil të Kosovës, sipas standardeve evropiane

Hoxha: Hartimi i Kodit Civil të Kosovës, sipas standardeve evropiane

Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Dhurata Hoxha së bashku me prof. Iset Morinën, kanë prezantuar fillimin e punës për hartimin e Kodit Civil të Republikës së Kosovës. Hoxha ka deklaruar se Ministria e Drejtësisë, prioritet të saj ka kodifikimin e të drejtës civile. Sipas saj, Kodi Civil luan rol të …

Më shumë...

​Muaj Ramazan fillon të shtunën

Bashkësia Islame e Kosovës sivjet nuk do të organizojë pritje të liderëve shtetëror për shkak të epidemisë

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën e shtunë më 27 maj 2017. Me rastin e fillimit të muajit të madhëruar të Ramazanit, Kryesia e BI-së, përgëzon besimtarët në Kosovë, diasporë e trojet tona duke u …

Më shumë...

NATO do t’i bashkohet zyrtarisht koalicionit kundër ISIS-it

Sot ka filluar stërvitja më e madhe ushtarake e NATO-s që nga fundi i Luftës së Ftohtë

NATO ka vendosur t’i bashkohet zyrtarisht koalicionit ndërkombëtar kundër grupit xhihadist të Shtetit Islamik në Irak dhe në Siri, deklaroi një burim diplomatik. SHBA-ja, që drejton këtë koalicion, ka kërkuar që prej më shumë se një viti që Aleanca Atlantike të bëhet anëtare me të drejta të plota. “Vendimi i …

Më shumë...

Rama: Vazhdon takimi me drejtuesit e vendeve anëtare të NATO-s

Rama: Vazhdon takimi me drejtuesit e vendeve anëtare të NATO-s

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shkruar se sot në Bruksel vijon takimi me krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të NATO-s, me presidentin Trump, kancelaren Merkel, Mbretin e Belgjikës dhe personalitete të tjera. “Ju uroj një ditë të mbarë nga Brukseli ku pas takimeve mbrëmë, me përfaqësuesen …

Më shumë...

Bëhet shpërndarja e certifikatave të dëshmorëve të kombit

​Sot do të nderohen dëshmorët e UÇK-së të Zonës Operative të Shalës Adnan Shyti, Selim Mernica dhe Shemsi Sadiku

Sot në Institutin Albanologjik të Prishtinës mbahet takimi me familjarët e dëshmorëve të kombit. Në këtë takim do të bëhet shpërndarja e certifikatave të dëshmorëve të kombit, të cilët kanë rënë në fushën e nderit për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës para luftës çlirimtare të Kosovës, por që deri më …

Më shumë...

Aksidentohet kryetari i veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati

Aksidentohet kryetari i veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati me bashkëpunëtor, kanë pësuar një aksident, ku kanë kaluar me lëndime të lehta. Vetë Gucati e ka bërë këtë të ditur përmes një postimi në Facebook, ku ka njoftuar se kanë kaluar me lëndime të lehta. “Te nderuar Familjar, miq, koleg, …

Më shumë...