Fatmir Grejqevci

Delawie: Transformimi i FSK-së në ushtri të bëhet pëmes ndryshimeve kushtetuese

Delawie: Transformimi i FSK-së në ushtri të bëhet pëmes ndryshimeve kushtetuese

Ministrit i Forcës së Sigurisë së Kosovës Rrustem Berisha, priti të martën në një takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. Ministri Berisha e falënderoi ambasadorin Delawie, për bashkëpunimin dhe ndihmën e vazhdueshme që SHBA-të  kanë dhënë  për Ministrinë dhe FSK-në, duke theksuar se ai …

Më shumë...

100 vëzhgues nga Bashkimi Evropian do të monitorojnë zgjedhjet lokale të 22 tetorit në Kosovë

Zgjedhjet ne veri te Kosoves

Zgjedhjet lokale të 22 tetorit do të monitorohen nga 100 vëzhgues të Bashkimit Evropian.  Kjo është bërë e ditur nga shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE në Kosovë, Alojz Peterle. Ai tha se për këtë mision nuk është në interes rezultatit i zgjedhjeve, por mbarëvajtja e procesit …

Më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli, është takuar sot me ambasadorin amerikan në Kosovë Greg Delawie

Ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli, është takuar sot ambasadorin e SHBA-ve në Kosovë Greg Delawie

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behxhet Pacolli, ka pritur sot në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. Pacolli bashkë me ambasadorin Delawie kanë diskutuar për pozicionin aktual dhe prioritetet e politikës së Jashtme të Kosovës. Pacolli gjithashtu kërkoi bashkëpunim të ngushtë me …

Më shumë...

Ministri i ri i Arsimit, Shyqiri Bytyçi: Prioriteti im është respektimi i legjislacionit në çdo nivel, si dhe cilësia e arsimit

Ministri i ri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi: Prioriteti im është respektimi i legjislacionit në çdo nivel, si dhe të ngritët cilësia e arsimit

Ministri i ri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, është zotuar se gjatë mandatit të tij do të punojë që sektori i arsimit të marrë një rrugë të mirë dhe të mbarë. Ai këto komente i bëri me rastin e pranim-dorëzimit të detyrës së ministrit të Arsimit nga ministri i deritanishëm Arsim …

Më shumë...

Qendra Studentore i njofton studentët e UP-së, pjesë kategorive të dala nga lufta e UÇK-së se ku mund t’i marrin vërtetimet

Qendra Studentore i njofton studentët e UP-së të cilët janë pjesë kategorive të dala nga lufta e UÇK-së se ku mund t'i marrin vërtetimet

Qendra e Studentëve  në Prishtinë ka njoftuar se studentët e Universitetit të Prishtinës, të cilët janë pjesë kategorive të dala nga lufta e UÇK-së, se vërtetimet për aplikim në konvikte, tani mund t’i marrin në Selinë Qendrore të Shoqatave të dala nga Lufta në Prishtinë. Në profilin e kësaj qendre  është …

Më shumë...

Haradinaj në Kastriot: Secili do të jap llogari për punën e tij

Haradinaj në Kastriot: Secili do të jap llogari për punën e tij

Kryeministri i zgjedhur Ramush Haradinaj kishte premtuar rritje të pagave për të gjithë punëtorët e KEK-ut gjatë fushatës zgjedhore. Ai sot ishte për vizitë në këtë korporatë por nuk tha konkretisht se do të ketë rritje të pagave dhe shumën ashtu siq është premtuar duke thënë se ka ardh për …

Më shumë...

Komisioneri për të drejtat e njeriut në OKB, Zeid Raad al-Hussein: Sulmet ndaj komunitetit mysliman në Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”

Komisioneri për të drejtat e njeriut në OKB, Zeid Raad al-Hussein: Sulmet ndaj komunitetit mysliman në Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë Zeid Raad al-Hussein. Ai i ka bërë thirrje Mianmarit që të ndalojë këtë, siç e quajti ai …

Më shumë...

Për shkak të vonesës së pagave punëtorët teknikë të disa shkollave në Prishtinë sot futen në grevë

Për shkak të vonesës së pagave punëtorët teknikë të disa shkollave në Prishtinë sot futen në grevë

Punëtorët teknikë të disa shkollave në Prishtinë nga sot do të futen në grevë, me që pagat e tyre nuk janë paguar më shume se një javë. Ky vendim u mor pas një takimi që Sindikata e Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës ka zhvilluar me kryetarët e shoqatave sindikale …

Më shumë...

Haradinaj: Do ta përmirësojmë gjendjen në sektorin e shëndetësisë

Haradinaj: Do ta përmirësojmë gjendjen në sektorin e shëndetësisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i parë, Behxhet Pacolli dhe ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka vizituar në orët e mbrëmjes së hënë Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, përkatësisht Repartin e Emergjencës. Gjatë kësaj vizite kryeministri Haradinaj u prit nga drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit …

Më shumë...

Qytetarët e Hadës dhe Shipitullës sot do ta bllokojnë Komunën e Kastriotit

Qytetarët e Hadës dhe Shipitullës sot do ta bllokojnë Komunën e Kastriotit

Përfaqësuesit e lagjeve Berbatovci, Krasniqi, Mirena dhe Mjeku të fshatrave Hade dhe Shipitullë, sot do ta bllokojnë Komunën e Kastriotit. Përfaqësuesit e këtyre lagjeve kanë bërë të ditur, se duke filluar nga ora 07:00 deri në ora 12:00, do ta mbajnë të bllokuar Komunën, duke mos lejuar asnjë punonjës, apo …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj dhe zëvendëskryeministri Pacolli kanë ndezur qirinj në përkujtim të 11 Shtatorit

Kryeministri Haradinaj dhe zëvendëskryeministri Pacolli kanë ndezur qirinj në përkujtim të 11 Shtatorit

Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj i shoqëruar nga zëvendëskryeministri Behxhet Pacolli, sonte në Sheshin “Skënderbeu” në kryeqytet, kanë ndezur qirinj në përkujtim të viktimave të sulmit të 11 shtatorit 2001 i kryer në Qendrën Botërore Tregtare në Nju Jork. “Duke qenë thellësisht falënderues për atë çfarë Qeveria e …

Më shumë...

Zëvendës-guvernatori, Fehmi Mehmeti, është caktuar ushtrues detyre i Bankës Qendrore të Kosovës

Zëvendës-guvernatori, Fehmi Mehmeti, është caktuar ushtrues detyre i Bankës Qendrore të Kosovës

Zëvendës-guvernatori i deritanishëm, Fehmi Mehmeti, është caktuar ushtrues detyre i Bankës Qendrore të Kosovës. Gazeta “Epoka e re” nga burimet e saj ka marrë vesh se ky vendim është marrë sot në mbledhjen e Bordit të BQK-së. “Fehmi Mehmeti do të jetë ushtrues detyre i Bankës Qendrore të Kosovës. Ky vendim …

Më shumë...

OVL-UÇK-së në Dukagjin uron Ramush Haradinajn për krijimin e Qeverisë

OVL e UÇK-së në Dukagjin uron Ramush Haradinajn për krijimin e Qeverisë

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Dukagjin, ka uruar kryeministrin e ri Ramush Haradinaj për formimin e qeverisë. Ata me anë të një komunikate janë shprehur të bindur se Haradinaj do të jetë promotor i përparimit dhe përmirësimit të gjendjes. “OVL-UÇK Dukagjin, përgëzon të gjithë qytetarët e Kosovës …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës e mban sot mbledhjen e parë të sajë në ora 18:00

Qeveria e Kosovës e mban sot mbledhjen e parë të sajë në ora 18:00

Kryeministri Ramush Haradinaj, pak orë pasi ka marrë detyrën, në 18:00 të mbrëmjes ka thirrur mbledhjen e parë të qeverisë së tij.  Njoftimi për mbledhjen e së hënës tashmë është bërë publik nga zyra e tij për informim. “Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së …

Më shumë...

Delawie: Amerika do të vazhdojë ta përkrahë Kosovën edhe më tej, por liderët t’i vejnë interesat shtetërore para atyre personale

Delawie: Amerika do të vazhdojë ta përkrahë Kosovën edhe më tej, por liderët t'i vejnë interesat shtetërore para atyre personale

Ramush Haradinaj ka zhvilluar takimin e parë si kryeministër i vendit me ambasadorin e Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. Pas takimit ambasadori Delawie ka rikonfirmuar mbështetjen e vendit të tij për Kosovën, duke thënë se politikat e SHVA-ve ndaj Kosovës mbesin ato që kanë qenë. Ai u ka bërë thirrje …

Më shumë...

Organizuar nga KQZ-ja është bërë tërheqja e shortit për renditjen e partive politike për zgjedhjet lokale të 22 tetorit

Organizuar nga KQZ është bërë tërheqja e shortit për renditjen e partive politike për zgjedhjet lokale të 22 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka organizuar tërheqjen e shortit për renditjen e partive politike për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Sipas këtij shorti, Partia Demokratike e Kosovës në këto zgjedhje garon me numrin 94, Lëvizja Vetëvendosje, me numrin 10, Lidhja Demokratike e Kosovës me numrin 47, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës …

Më shumë...