Fatmir Grejqevci

Zëvendësministri i FSK-së Agim Çeku, po merr pjesë në konferencën “Zgjerimi i NATO-s në Ballkanin Perëndimor’’, në Zagreb

Zëvendësministri i FSK-së Agim Çeku, po merr pjesë në konferencën “Zgjerimi i NATO-s në Ballkanin Perëndimor’’, në Zagreb

Zëvendësministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Agim Çeku, me ftesë të Këshillit Atlantik të Kroacisë, po merr pjesë në konferencën “Zgjerimi i NATO-s në Ballkanin Perëndimor’’, e cila po mbahet në Zagreb. Qëllimi i konferencës është shkëmbimi ideve dhe përvojave ndërmjet shteteve anëtare të NATO-s dhe atyre që po …

Më shumë...

“Kasapi i Bosnjës” krimineli Ratko Mlladiq dënohet me burg të përjetshëm

"Kasapi i Bosnjës" krimineli Ratko Mlladiq dënohet me burg të përjetshëm

Gjykata ndërkombëtare për krime lufte në Hagë ka dënuar me burg të përjetshëm, kriminelin dhe barbarin më famëkeq të Serbisë,  Ratko Mlladiq. Ai është shpallur fajtor për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Tribunali i Hagës për krime lufte për ish-Jugosllavi.  Ish-komandanti i ushtrisë serbe të Bosnjës, Mladiq, …

Më shumë...

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau e siguron kryetarin Thaçin se Kanadaja do të qendrojë përkrah Kosovës

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau e siguron kryetarin Thaçin se Kanadaja do të qendrojë përkrah Kosovës

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, i cili po qëndron për vizitë në Kanada, ka zhvilluar një takim miqësor me kryeministrin kanadez Justin Trudeau. Siç ka njoftuar Thaçi përmes rrjetit social, Trudeau ka siguruar se vendi i tij do të qëndrojë përkrah Kosovës.  “Kanadaja do të qëndrojë përkrah Kosovës. Këtë ma …

Më shumë...

Mytaher Haskuka: Unë jam fitues në Prizren, votat me kusht nuk mund ta përmbysin rezultatin

Mytaher Haskuka: Unë jam fitues në Prizren, votat me kusht s’ka gjasa ta përmbysin rezultatin

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për komunën e Prizrenit Mytaher Haskuka, i cili në bazë të rezultateve preliminare doli fitues në Prizren, është i bindur se edhe pas numërimit të votave me kusht, fitorja do të jetë e tij. Haskuka madje thotë se pas rinumërimit të një vendvotimi një ditë më …

Më shumë...

Gjykata Themelore e Prishtinës urdhëron arrestimin e Albin Kurtit, Albulena Haxhiut dhe Donika Kadaj-Bujupit

LVV gjykate

Gjykata Themelore e Prishtinës ka lëshuar urdhër-arrest për deputetët Albin Kurti, Donika Kadaj-Bujupi dhe Albulena Haxhiu. Vendimi i gjykatës erdhi pasi të akuzuarit nuk janë paraqitur në seancë, edhe pse kjo gjykatë kishte lëshuar një urdhër për ardhje me detyrim në seancë.  Tre nga katër deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje nuk …

Më shumë...

Katër deputetët e Vetëvendosje pritet të paraqiten sot para gjykatës për rastin e hedhjen gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës

Katër deputetët e Vetëvendosje pritet të paraqiten sot para gjykatës për rastin e hedhjen gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës

Katër deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje pritet të paraqiten sot para Gjykatës Themelore të Prishtinës, për rastin e hedhjes së gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. Seanca e 10 tetorit lidhur me këtë rast ishte shtyrë për shkak të mungesës së Albin Kurtit. Ndryshe, deputetët që do të paraqiten para Gjykatës janë …

Më shumë...

Sot në Tribunalin e Hagës pritet të shpallet vendimi për “Kasapin e Bosnjës” Ratko Mlladiqin

Sot në Tribunalin e Hagës pritet të shpallet vendimi për “Kasapin e Bosnjës" Ratko Mlladiqin

Tribunali për krime të luftës i Kombeve të Bashkuara, sot do të shpall akgjykimin për ish-komandantin e forcave serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiq. I njohur si “Kasapi i Bosnjës”, Mlladiq është i akuzuar për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime të luftës, derisa pritet që vendimi të jetë dënim me burgim …

Më shumë...

Demokracia Studentore mban aktivitet simbolik para Kishës Ortodokse në oborrin e Universitetit të Prishtinës

Kisha sllave

Organizata studentore Demokracia Studentore sot prezanton dëshmitë e vendosjes me dhunë të Kishës Ortodokse në hapësirën e Universitetit të Prishtinës. “Demokracia Studentore për ta kundërshtuar vendimin e gjykatës së Apelit, e cila ka vendosur pro Kishes Ortodokse që me dhunë është ndërtuar nga kasapi i Ballkanit Sllobodan Milloshoviq, dhe me …

Më shumë...

Ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi: Procesi i investimeve strategjike do të jetë transparent

28 shtetet e BE-së janë pajtuar në një draft deklaratë për Kosovën para samitit BE-Ballkan Perëndimor

Në vazhdën e mbështetjeve për detyrat e reja, ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi, ka pranuar urimet e shefes së zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova. Shefja e BE-së thekson rolin që ka diaspora në zhvillimin ekonomik të vendit, si dhe rëndësinë e investimeve strategjike, duke …

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi: Kosova, shembull i paqes dhe stabilitetit në rajon

Kryetari Thaçi: Populli dhe institucionet e Kosovës ndajnë dhimbjen me familjet e viktimave në Zelandën e Re

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Kosova ka përparuar në secilën fushë, përfshirë atë ekonomike dhe se e ardhmja e saj është në BE dhe NATO, duke qenë shembull i promovimit të paqes dhe stabilitetit në rajon. Ai gjatë fjalës së tij para Komisionit për Punë të Jashtme …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli është takuar më ambasadoren e Greqisë në Kosovë, Konstantina Athanassiadou

Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli është takuar më ambasadoren e Greqisë në Kosovë, Konstantina Athanassiadou

Në kuadër të takimeve të shumta që kishte gjatë ditës së marte me korin diplomatik rezident dhe jo-rezident në Kosovë, ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli, është takuar më ambasadoren e Greqisë në Kosovë, Konstantina Athanassiadou. Ata gjatë këtij takimi shprehën përkushtimin dhe zotimin e dyanshëm për thellimin e mëtejmë të marrëdhënieve …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Arabia Saudite të ushtrojë ndikim të shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën

Kryeministri Haradinaj: Arabia Saudite të ushtrojë ndikim të shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj priti sot në takim të ngarkuarin me punë nga Ambasada e Mbretërisë së Arabisë Saudite në Tiranë, Fayez Altemyat, të cilin e njoftoi me të arriturat në Kosovë, rritjen e mirëqenies dhe proceset demokratike. Haradinaj, po ashtu kërkoi nga diplomati saudit ta ushtrojë ndikimin e …

Më shumë...

PDK ka deponuar në PZAP disa parregullsi në dy komuna, atë të Prizrenit dhe Rahovecit

PDK ka deponuar në PZAP disa parregullsi në dy komuna, atë të Prizrenit dhe Rahovecit

Partia Demokratike e Kosovës ka deponuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa disa parregullsi në dy komuna, atë të Prizrenit dhe Rahovecit. Këtë e ka bërë të ditur në një konferencë për media Kujtim Gashi nga kjo parti që njëherësh është edhe ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Gashi …

Më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli: Engel është zëri më i fuqishëm i shqiptarëve të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli: Engel, zëri më i fuqishëm i shqiptarëve të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli, ka zhvilluar një takim pune me kongresmenin amerikan Eliot Engel. Kreu i diplomacisë kosovare ka njoftuar se gjatë këtij takimi është diskutuar për proceset politike nëpër të cilat po kalon  vendi ynë si dhe për përpjekjet e reja të SHBA-ve për konsolidimin e …

Më shumë...

Alojz Peterle: Votat me kusht dhe ato të diasporës përcaktojnë fituesin e pesë komunave

Alojz Peterle: Votat me kusht dhe ato të diasporës përcaktojnë fituesin e pesë komunave

Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga Bashkimi Evropian, Alojz Peterle ne një konference për media tha se këto zgjedhje kishin një konkurrencë të fortë. Sipas tij, në komunën e Gjakovës dhe Mitrovicës ka pasur tensione të cilat i kanë vërejtur vëshguesit e BE-së. Për këtë ai tha se …

Më shumë...

Marko Gjuriq: Lista Serbe fituese e zgjedhjeve në Kosovë

Gjuriq reagon ndaj kërkesës se ambasadores se SHBA-ve në OKB, Nikki Haley për tërheqjen e UNMIK-ut nga Kosova

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq ka thënë se Lista Serbe është fitues absolut në zgjedhjet lokale në Kosovë. Ai për televizionin shtetëror të Serbisë ka thënë se komunat ku kanë fituar serbët nuk janë të vogla dhe për këtë Prishtina por edhe një …

Më shumë...