leoni

Fatmir Grejqevci

Gjykata Supreme e Kosovës aprovon kërkesën e PZAP-it që komuna e Burimit të shkojë rivotim

Partitë opozitare vazhdojnë të kërkojnë zgjedhje të parakohshme në Kosovë

Gjykata Supreme ka vendosur lidhur me ankesat e subjekteve politike, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, të paraqitura kundër vendimit të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Kolegji i Gjykatës Supreme, ka refuzuar si të pathemelta ankesat e subjekteve politike LDK dhe AAK, të cilat kanë …

Më shumë...

Përfaqësuesi i familjarëve të personave të zhdukur, Bajram Çerkini: Ndërkombëtarët nuk po na ndihmojnë sa duhet

Përfaqësuesi i familjarëve të personave të zhdukur, Bajram Çerki: Ndërkombëtarët nuk po na ndihmojnë sa duhet

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur ka mbajtur takimin e radhës, në të cilin është paraqitur puna për hartimin e raportit të këtij komisioni për këtë vit, ku familjarët janë ankuar që nuk ishin prezent gjatë zhvendosjes së rrobave të personave të zhdukur. Udhëheqësi i njësisë së Komisionit Qeveritar për …

Më shumë...

FMN jep asistencë Administrates Tatimore të Kosovës në përmirësimin e menaxhimit të rreziqeve

FMN jep asistencë Administrates Tatimore të Kosovës në përmirësimin e menaxhimit të rreziqeve

​Drejtori i ATK-së, Sakip Imeri ka pritur sot në takim ekspertet e angazhuar, pjesë të misionit të FMN-së, të cilët gjatë pjesës së dytë të muajit nëntor të këtij viti, kanë ofruar asistencën e nevojshme teknike për analizën e të dhënave në përmirësimin e menaxhimit të rreziqeve të përmbushjes tatimore. …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjeneral-lejtënant Rrahman Ramën

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjeneral-lejtënant Rrahman Ramën

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Ramën. Pas vizitës së suksesshme të Zëvendës-ndihmës Sekretares së Mbrojtjes së SHBA-së, Laura Cooper, si dhe Ministrit të Shtetit për Forca të Armatosura të Britanisë së Madhe, Mark Lancaster, me të …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ndanë 11 milionë euro për shëndetësi

Qeveria aprovon propozim vendimin për themelimin e Zonës Ekonomike Amerikane në Gjakovë

Qeveria e Kosovës ka vendosur që për Ministrinë e Shëndetësisë të ndajë 11 milionë euro. Ky vendim është marrë në mbledhjen e sotme të Qeverisë. Kjo shumë do të përdoret për furnizim me barna, material shpenzues, si dhe për trajtime jashtë vendit. Po ashtu ekzekutivi ka miratuar edhe draft koncept-dokumentin për …

Më shumë...

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj paralajmëron procedimin e demarkacionit në Kuvend

Haradinaj: Kompromisi i dhimbshëm do të jetë fakti i njohjes së Kosovës nga Serbia, që nënkupton një lloj falje

Kryeministri Ramush Haradinaj ia deklaruar se kryesuesi i komisionit për shënjimin e kufirit e ka njoftuar dje që është i gatshëm me raport dhe të gjeturat e tyre. “I kam propozuar që një mbledhje të ardhshme të vijnë të na propozojnë në mbledhjen e qeverisë. Me siguri si konkluzë do …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Demarkacioni mund të shkojë në Kuvendin e Kosovës për votim para përfundimit të këtij viti

Fatmir Limaj: Në strukturat e shtetit serb janë ulur këmbëkryq të gjithë ata që kanë kryer Masakrën e Reçakut

Zëvendës-kryeministri Fatmir Limaj, ka thënë se Demarkacioni me Malin e Zi mund të shkojë për votim në Kuvendin e Kosovës para përfundimit të këtij viti. “Unë ende nuk kamë parë asnjë raport zyrtarë sa i përket gjetjeve të komisionit. Çështja e Demarkacionit duhet të marrë epilog, dhe epilogu është në …

Më shumë...

Shqipëria e bllokuar nga përmbytjet si pasojë e reshjeve të dendura të shiut

Shqipëria e bllokuar nga përmbytjet si pasojë e reshjeve të dendura të shiut

Reshjet e dendura të shiut të cilat kanë vijuar edhe gjatë natës mes të enjtes dhe të premtes, kanë rënduar situatën, duke shkaktuar përmbytje të shumta në të gjithë Shqipërinë. Gjendja nga përmbytjet e shkaktuara nga reshjet vijon të jetë shumë e rënduar. Në Fushë Krujë, Kurbin, Vorë, Marikaj dhe …

Më shumë...

Ministri Infrastrukturës, Pal Lekaj: Po punohet për hapjen e rrugës nacionale Pejë-Kuçishtë-Bogë

Ministri Infrastrukturës, Pal Lekaj: Po punohet për hapjen e rrugës nacionale Pejë-Kuçishtë-Bogë

Ministri Infrastrukturës, Pal Lekaj ka njoftuar se janë duke u zhvilluar punimet për hapjen e rrugës nacionale N9, segmenti Pejë-Kuçishtë-Bogë, të Shtupeqi i Madh, ku ka pasur rrëshqitje të madhe të dheut dhe gurëve. “Qytetarë të Pejës me rrethinë, reshjet e dendura të ditës së sotme kanë bërë që në …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri Pacolli: SHBA-të mbeten të përkushtuara ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor

Zëvendës-kryeministri Pacolli: SHBA-të mbeten të përkushtuara ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe shefi i diplomacisë së Kosovës, Behxhet Pacolli ka theksuar SHBA do të mbetet e përkushtuar ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe do të rrisë edhe më shumë fokusimin dhe angazhimin e saj. “Në vazhdim të takimeve të nivelit të lartë gjatë vizitës time në SHBA, së …

Më shumë...

Haradinaj: Toleranca fetare, vlerë e traditës tonë e cila është kultivuar dhe vazhdon të jetë prezentë në shoqërinë kosovare

Haradinaj: Toleranca fetare, vlerë e traditës tonë e cila është kultivuar dhe vazhdon të jetë prezentë në shoqërinë kosovare

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se bashkëjetesa, bashkëpunimi dhe toleranca në mes të komuniteteve të të gjitha besimeve fetare në Kosovë është vlerë e traditës e cila duhet çmuar. Ai këto komente i bëri gjatë një takimi me Ipeshkvin e Ipeshkvisë së Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, me bashkëpunëtorë, …

Më shumë...

LDK dhe PDK ankohen në Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, kontestojnë zgjedhjet në këto 6 komuna

LDK dhe PDK ankohen në Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, kontestojnë zgjedhjet në këto 6 komuna

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, ka pranuar shtatë ankesa nga partitë e ndryshme për rezultatin e shpallur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.  Mulë Desku nga PZAP ka treguar se nga cilat parti janë bërë ankesa të paraqitura ndaj vendimit të KQZ-së për shpalljen e rezultateve të zgjedhjeve për raundin …

Më shumë...

Dogana e Kosovës kalon mbi 1 miliard euro të mbledhura

Doganierët nuk pranojnë të barazohen me të gjithë shërbyesit civil të administratës publike në Kosovës

Dogana e Kosovës përmes një komunikate për media, njofton se ka vazhduar me performacën të lartë në mbledhjen e të hyrave, ku saktësisht sot ka mbledhur mbi 1 miliard e 6 milionë euro. “Krahasimi ne mes të viteve 2016 dhe 2017 në periudha të njëjta kohore tregon që kemi një …

Më shumë...

Ambasadori i SHBA-ve, Greg Delawie: Qytetarët kanë të drejtë për qasje në informatat e nevojshme

Ambasadori i SHBA-ve, Greg Delawie: Qytetarët kanë të drejtë për qasje në informatat e nevojshme

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi sot se Qeveria po rrit transparencën që është parakusht për luftimin e korrupsionit dhe u ndihmon qytetarëve për t’i parë direkt të drejtat e tyre. Ai këto komente i bëri me rastin se lansimit të bazës së dhënave të Gazetës Zyrtare dhe aplikacionin mobil …

Më shumë...

Ministri i Shtetit për Forca të Armatosura të Britanisë së Madhe, Mark Lancster: FSK ka arritur standarde të larta

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur ministrin e Shtetit për Forca të Armatosura të Britanisë së Madhe, Mark Lancster. Ai e ka falënderuar ministrin Lancster për bashkëpunimin dhe përkrahjen e vazhdueshme të Britanisë së Madhe për njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin në organizata ndërkombëtare. “E vlerësojmë shumë …

Më shumë...

AAK-ja dërgon ankesë në Supreme për vendimin e PZAP-it që komuna e Burimit të shkojë në rivotim

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të dërgoj ankesë në Gjykatën Supreme vendimin e PZAP-it, i cili ka vendosur që komuna e Burimit të shkojë në rivotim. Sekretari i kësaj partie Valon Tolaj konfirmoi për KosovaPress se sot do të dorëzohet ankesa e tyre ndaj vendimit të PZAP-it. Sipas tij …

Më shumë...