Fatmir Grejqevci

Pesë vite nga largimi i pllakës përkujtimore të dëshmorëve të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës

Pesë vit nga largimi i pllakës përkujtimore të dëshmorëve të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës

Pesë vite më parë është larguar pllaka përkujtimore për ushtarët e rënë dëshmorë në luftën e UÇPMB-së në Kosovën Lindore. Më 20 janar të vitit 2013 forca të shumta policore dhe ato të xhandarmerisë serbe e kanë larguar lapidarin e UÇPMB-së që ishte vendosur para Komunës së Preshevës. Në këtë …

Më shumë...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti: NATO-ja e ka shpëtuar Maqedoninë nga gremina

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti: NATO-ja e ka shpëtuar Maqedoninë nga gremina

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, është takuar gjatë ditës së sotme me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai ka shkruar në një postim të tij së i ka thënë sekretarit Stoltenberg se Maqedoninë e ka shpëtuar NATO. “Sot takova Sekretarin e Përgjithshëm të NATOsë, z. …

Më shumë...

Më 21 Janar, në Krushë, mbahet tubim përkujtimor për dëshmoret e UÇK-së, Skënder Rexhepi e Fitim Duraku

Në Gjonaj të Hasit, zbulohet busti i dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Reshat Çoçaj

Me rastin e 19-të vjetorit të rënies së heroike të dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Skënder Rexhepi nga Mrasori dhe Fitim Duraku nga Krusha, të dielën më 21 Janar në Krushë, mbahet tubim përkujtimor. Në orën 11:00- homazhe tek varret e dëshmorëve ndërsa nga ora 12:00- homazhe tek lapidari …

Më shumë...

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ngushëllon familjen Musliu

OVL e UÇK-së

Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, shpreh ngushëllimet më të thella për familjen Musliu, me rastin e ndarjes nga jeta të bashkëluftëtarit tonë Jonuz Musliu. “E nderuara Familje Musliu! Mbahuni e qëndroni të fortë në këto momente dhimbjeje që ndjeni për babanë e juaj. …

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi: Jonuz Musliu ka dhënë kontribut edhe në procesin e çlirimit të Kosovës

Hashim Thaçi: Kosova me ushtrinë e vet po punon që të bëhet pjesë e NATO-s dhe të kontribuojë për paqen e stabilitetin në botë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka shprehur ngushëllime familjes Musliu me rastin e vdekjes se veprimtarit të çështjes kombëtare Jonuz Musliut. Ai ka dhënë një kontribut të madh për avancimin e të drejtave politike dhe kombëtare të shqiptarëve në Kosovën Lindore. “Me dhembje mora lajmin për vdekjen veprimtarit të shquar …

Më shumë...

Ministra e Integrimeve, Dhurata Hoxha: Kosova dhe Maqedonia thëllojnë bashkëpunimin në fushën e integrimeve evropiane

Ministra e Integrimeve Dhurata Hoxha: Kosova dhe Maqedonia thëllojnë bashkëpunimin në fushën e integrimeve evropiane

Ministra e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha është takuar më zëvendëskryeministrin e Maqedonisë Bujar Osmanin. Ty takim është bërë në kuadër të bashkëpunimit në mes të dy shteteve në aspekte të integrimit evropian dhe më qëllim të shkëmbimit të përvojave integruese. Ministrja Hoxha ka thën së po rikonfirmohet gatishmëria dhe zotimi …

Më shumë...

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismajli është takuar më një delegacion të Organizatës Botërore të Shëndetsisë

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismajli është takuar më një delegacion të Organizatës Botërore të Shëndetsisë

Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës, Uran Ismajli është takuar më një delegacion të Organizatës Botërore të Shëndetsisë me të cilët ka biseduar për rregullimin e Listës Esenciale të branave për qytetarët e Kosovës. “Po punojmë intesivisht me delegacionin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë nga Gjeneva, të cilët do …

Më shumë...

Haradinaj: Dialogu është paalternativë, kontribuon në përmirësimin e jetës së qytetarëve të dy shteteve

Kryeministri Haradinaj: Lufta me Serbinë ka marr fund por përmbyllja e saj do të ndodhë me njohje reciproke

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj me anë të një shkrimi të gjatë të postuar në rrjetin social ka sqaruar së cfarë ka ndodhur në takimin në Bruksel në mes të delegacionit të Kosovës dhe atij të Sërbisë. Takim ky i cili u ndërpreh më kërkesën e palës serbe pas vrasjes …

Më shumë...

Ish-ambasadori holandez në Kosovë, Robert Bosh: Vuçiq po derdh lot krokodili për Ivanoviqin

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosh thotë se është Serbia ajo e cila duhet ta ndryshojë kushtetutën

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosh ka thënë se Policia e Kosovës është e gatshme të krijojë rregulla të reja në veri të vendit. Ai ka thënë se kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ‘po derdh lot krokodili’ për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, transmeton lajmi.net. “Oliveri është i vdekur, i …

Më shumë...

Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë insiston që të përfshihet në hetimet për vrasjen e Ivanoviqit

Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë insiston që të përfshihet në hetimet për vrasjen e Ivanoviqit

Ministria e Punëve të Brendshme në Serbi i ka dërguar përsëri kërkesa EULEX-it dhe misionit të UNMIK-ut në Kosovë për të përfshirë organet serbe në hetimin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit. Kështu kanë thënë për ‘Tanjug’ zyrtarë të Ministrisë së Brendshme serbe. “Drejtori i Policisë, Vladimir Rebiq dhe Byroja Qendrore …

Më shumë...

Pacolli: Qytetarët e Kosovës e meritojnë këtë të drejtë themelore të lëvizjes së lirë si gjithë popujt e tjerë të rajonit

Pacolli: Qytetarët e Kosovës e meritojnë këtë të drejtë themelore të lëvizjes së lirë si gjithë popujt e tjerë të rajonit

Zëvendëskryeministri i vendit, Behxhet Pacolli gjatë vizitës në Strasburg, ka kërkuaredhe njëherë mbështetjen e përfaqësuesve në Parlamentin Evropian për përshpejtimin e pakushtëzuar të procesit të liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës. “Gjatë vizitës time në Strasburg, kërkova mbështetjen e përfaqësuesve në Parlamentin Evropian për përshpejtimin e pakushtëzuar të liberalizimit …

Më shumë...

Kryetari i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov nuk e dekreton Ligjin për përdorimin e gjuhëve

Kryetari i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov nuk e dekreton Ligjin për përdorimin e gjuhëve

Kryetari i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov nuk e ka dekretur Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ai po vazhdon të mbajë qëndrimin se ky ligj është në kundërshtim me kushtetuten dhe se është sjellë për përfitimin e poenëve politik nga partitë në pushtet në vend. Ivanov ka theksuar se me sjelljen e këtij …

Më shumë...

MPJ-së ruse: Deklaratat e kryeministrit shqiptar Edi Rama mund të shkaktojnë konflikte të reja në Ballkan

MPJ-së ruse: Deklaratat e kryeministrit shqiptar Edi Rama mund të shkaktojnë konflikte të reja në Ballkan

Deklaratat e fundit të kryeut të Qeverisë shqiptare Edi Rama për Serbinë, në lidhje me Kosovën dhe Maqedoninë, janë diçka që mund të shkaktojnë konflikte të reja etnike në Ballkan thuhet në një kumtesë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë. Gjithë sipas tyre sipas tyre deklaratat e Ramës …

Më shumë...

Limaj: Vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka me vendosmërinë e tyre atdhetare trasuan rrugën e lirisë së Kosovës

Limaj: Vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka me vendosmërinë e tyre atdhetare trasuan rrugën e lirisë së Kosovës

Zëvendëskryeministri i vendit, Fatmir Limaj, ka kujtuar vëllezërit Kadri e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekën në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. Limaj ka thënë së ata me vendosmëri e atdhedashuri e trasuan rrugën e lirisë së Kosovës. “Vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka me vendosmërinë e tyre politike e atdhetare trasuan …

Më shumë...

Në Gjilan është zbuluar sot shtatorja e heroit kombëtar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

Në Gjilan është zbuluar sot shtatorja e heroit kombëtar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

Në ditën e shënimit të 550-vjetorit të ndarjes nga jeta të heroit kombëtar Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, komuna e Gjilanit e ka ngritur një shtatore e cila nga sot do të qëndrojë në qendër të qytetit. Gjatë zbulimit të shtatores kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, tha se heroi më i madh kombëtar …

Më shumë...

Administrata Tatimore e Kosovës për 18 vjet ka arritur të inkasoi 5.2 miliardë euro

Administrata Tatimore e Kosovës për 18 vjet ka arritur të inkasoi 5.2 miliardë euro

Administrata Tatimore e Kosovës ka shënuar sot 18 vjetorin e themelimit ku tha se ky institucion përgjatë këtyre viteve ka arritur që të inkasoi mbi 5 miliardë euro të hyra nga tatimet dhe kontributet pensionale. Në shënimin e këtij përvjetori të rëndësishëm ishte i pranishëm edhe kryeministri Ramush Haradinaj  i …

Më shumë...