Fatmir Grejqevci

Ka përfunduar me sukses provimi i maturës afati i gushtit, pjesa e dytë – rezultatet me 7 shtator

testi i matures

Komisioni Shtetëror i Maturës, pas përfundimit të pjesës së dytë të Provimit të Maturës Shtetërore 2017 (afati i gushtit) vlerëson se i tërë procesi i organizimit dhe administrimit është përmbyllur me sukses. Provimit të Maturës në këtë afat i janë nënshtruar rreth 4 mijë maturantë, të cilët i kanë plotësuar kriteret …

Më shumë...

Thaçi: E tërë shoqëria duhet të angazhohemi për çështjen e të pagjeturve

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka udhëtuar për në Britaninë e Madhe ku do të flasë për situatën politike në Kosovë

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, ka shprehur përkushtimin që çështja e të zhdukurve gjatë luftës në Kosovë të zbardhet. Në Ditën Ndërkombëtare të të Pagjeturve, Thaçi ka thenë se të gjithë pa përjashtim duhet të angazhohen sa më shumë në këtë çështje. Ai ka theksuar së në të gjitha instancat …

Më shumë...

KQZ ka certifikuar 91 subjekte politike të cilat do të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 22 tetorit

KQZ bënë të ditur se është duke punuar intensivisht me regjistrimin dhe verifikimin e aplikacioneve nga jashtë vendit

Komisioni Qendror Zgjedhor ka certifikuar për zgjedhjet komunale të 22 tetorit 91 subjekte politike, nga të cilat 35 parti politike, një koalicion, 30 iniciativa qytetare dhe 25 kandidatë të pavarur. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, derisa lexoi të gjithë kandidatët për kryetar të komunave dhe listën për kandidat për kuvende …

Më shumë...

Mos konstituimi i Kuvendit lë pa paga mbi 33 mijë veteranë të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Në Gjonaj të Hasit, zbulohet busti i dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Reshat Çoçaj

Numri i madh i veteranëve të luftës është diskutuar sot edhe në mbledhjen e Qeverisë. Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Safet Kamberi shprehu shqetësim sa i përket pagesës së veteranëve. Sipas Kamberit ka mungesë të mjeteve në shumë prej 4 milion eurove për këtë muaj. “Deri më tani nuk …

Më shumë...

Haradinaj: Çështja e personave të zhdukur nuk duhet të mbetet pa epilog dhe të jetë brengë vetëm e familjarëve

Haradinaj: Çështja e personave të zhdukur nuk duhet të mbetet pa epilog dhe të jetë brengë vetëm e familjarëve

Kandidati për kryeministër nga koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, ka vendosur lule tek Përmendorja dedikuar personave të zhdukur. Haradinaj tha se çështja e personave të zhdukur nuk duhet të mbetet pa epilog dhe të jetë  brengë vetëm e familjarëve, ndërsa është shprehur se edhe zvarritja e themelimit të institucioneve të vendit …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës e ka miratuar sot vendimin për shpronësim të pronave në Hade dhe Shipitullë

Qeveria e Kosovës e ka miratuar sot vendimin për shpronësim të pronave në Hade dhe Shipitullë

Qeveria e Kosovës sot në mbledhjen e sajë ka miratuar propozim vendimin përfundimtar për shpronësim të pronave në Hade dhe Shipitullë. Ministri i Mjedisit Ferat Shala tha se në këtë vendim nuk kanë hyre gjashtë prona të pronarëve që kanë hyrë në procesin e zhvendosjes. Sipas Shalës nga gjithsej 17 …

Më shumë...

Vlora Çitaku: Përveç dëmeve materiale asnjë shqiptar nuk është lënduar nga uragani “Harvey” në SHBA

Vlora Çitaku: Kurti të tërhiqet nga marrëveshja me NATO-n, ose mos bëj lojëra pa shije për konsum të brendshëm

Qindra familje shqiptare jetojnë në zonat e prekura nga uragani “Harvey” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por ambasadorja e Kosovës në Washington, Vlora Çitaku, ka bërë të ditur se institucioni që ajo udhëheq është përkujdesur që të komunikojë me shqiptarët në Houston të Texasit. Ajo ka njoftuar se përveç …

Më shumë...

Lekaj: Në javën e ardhshme do të konstituohet kuvendi dhe do të formohet qeveria e re

Lekaj: Haradinaj është një nga komandantët me të shquar të luftës së UÇK-së, dhe ka të drejtën që të ngritë zërin

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka treguar se deri te formimi i qeverisë së re janë ditët e numëruara. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai ka shprehur bindje se në javën e ardhshme do të konstituohet kuvendi dhe do të formohet qeveria e re. …

Më shumë...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur

Të zhdukurit

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur – 30 gushti. Për të kujtuar personat e  zhdukur që nga koha e luftës në Kosovë, sot do të organizohen disa aktivitete. Do të behën homazhe tek  Memoriali i personave të zhdukur para Kuvendit të Kosovës, do të mbahet “Ecja e përbashkët” …

Më shumë...

Rama: Vendimi i parë i qeverisë së re shqiptare, 2018-ta shpallet Viti i Skënderbeut

Edi Rama: Sikur e shihni jam mirë, nuk jam në një spital të Berlinit, por në zyrën time, në Tiranë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi gjatë të mërkures se vendimi i parë i qeverisë së re do të jetë shpallja e vitit 2018, si Viti i Skënderbeut. Në përfundim të takimit informal me kabinetin e ri qeveritar, që u organizua përgjatë dy ditëve (28-29 gusht) në Vlorë, kryeministri Edi Rama …

Më shumë...

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve në Vushtrri organizon aktivitete për ndër të 1 Shtatorit, Ditës së Dëshmorëve të UÇK-së në këtë komunë

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve në Vushtrri organizon disa aktivitete për ndër të 1 shtatorit së Dëshmorëve të UÇK-së në këtë komunë

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së në Vushtrri njofton së më datat 30 dhe 31 gusht do të organizohen vizita e homazhe tek varret e dëshmorëve të renë për liri. Këto aktivitete po bëhen për ndër të 1 Shtatorit – Ditës së Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në …

Më shumë...

KQZ nesër certifikon subjektet dhe kandidatët për zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nesër do të ketë mbledhje.  Valmir Elezi, zëdhënësi i KQZ-së i ka thënë lajmi.net se në rend të ditës do të jetë për shqyrtim dhe miratim rekomandimi për certifikimin e subjekteve dhe kandidatëve për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Fushata për zgjedhjet lokale fillon …

Më shumë...

Sot në “Ditën e dëshmorëve të Hanit të Elezit” janë rivarrosur dëshmorët Ramadan Shiti e Izet Bushi

Sot në “Ditën e dëshmorëve të Hanit të Elezit” janë rivarrosur dëshmorët Ramadan Shiti dhe Izet Bushi

Me rastin e 29 gushtit “Ditës së dëshmorëve të Hanit të Elezit” në këtë komunë u mbajtën homazhe të varrezat e dëshmorëve në Puset e Nikës, me ç’rast është bërë edhe rivarrimi i dy dëshmorëvë Ramadan Shiti dhe Izet Bushi. Me këtë rast kryetari i kësaj komune, Rufki Suma tha …

Më shumë...

Haradinaj: Duhet të lëvizim përpara, është pakuptim kundërshtimi i konstituimit të Kuvendit

Haradinaj: Kam kërkuar nga ata që e bëjnë ligjin me e ulë vetëm një pagë, atë të kryeministrit dhe sektorëve tjerë t'u rriten

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj ka thënë sot se i gjithë spektri politik ka ndryshuar qëndrime. Sipas kandidatit për kryeministër ka takime të të gjithëve dhe se sipas tij shumë shpejt ato të finalizohen. Haradinaj në një konferencë për media ku ka prezantuar gjashtë kandidatë për …

Më shumë...

Kryeshefi i Agjencisë për Mbrojtjen nga Rrezatimi dhe Sigurisë Bërthamore, Beqir Mezelxhiu: Në Kosovë nuk ka mbetje të uraniumit të varfëruar

Kryeshefi i Agjencisë për Mbrojtjen nga Rrezatimi dhe Sigurisë Bërthamore, Beqir Mezelxhiu: Në Kosovë nuk ka mbetje të uraniumit të varfëruar

Agjencia për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Bërthamore ka bërë analiza të vazhdueshme të ujit dhe të dheut në të gjitha rajonet e Kosovës, dhe sipas rezultateve, asnjë mostër nuk ka rezultuar se në Kosovë ka mbetje të uraniumit të varfëruar. Kështu ka deklaruar Beqir Mezelxhiu, kryeshef i kësaj agjencie. …

Më shumë...

Haxhiu: Akuzat e PDK-së për sulme fizike, trillimet e ndryshme janë dëshmi se janë në panik për shkak të humbjes së pushtetit

Haxhiu: Akuzat e PDK-së për sulme fizike, trillime e ndryshme janë dëshmi e qartë se janë në panik për shkak të humbjes së pushtetit

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Albulena Haxhiu, ka thenë se akuzat e zyrtarëve të PDK-së ndaj subjektit të sajë për sulme fizike e keq-qeverisje në komunën e Prishtinës, pasqyrojnë panikun që ka PDK për humbjen e pushtetit. Ajo i ka quajtur trillime këto akuza, derisa ka theksuar se ‘PDK është në …

Më shumë...