Fatmir Grejqevci

Skenderaj, me këngë e valle drejt qendrave të votimit

Skenderaj, me këngë e valle drejt qendrave të votimit

Një grup i madh i qytetarëve të organizuar janë parë rrugëve të qytetit të Skenderajt, derisa shkonin drejt qendrës së votimit. Grupit të qytetarëve i prinin persona në karrocë. Grupi mbanin në duar flamurin kombëtar dhe atë shtetror, kurse, nuk mungonin as këngët dhe vallet me tupan.

Më shumë...

“Sheshi Skënderbej”, “Amerika e vogël” e pas viteve ’90-ta”

“Sheshi Skënderbej”, “Amerika e vogël” e pas viteve ’90-ta"

Me një ceremoni madhështore, të paparë në Shqipëri, Bashkia e Tiranës ka inauguruar Sheshin “Skënderbej”, sheshi kryesor i kryeqytetit shqiptar. Sheshi i cili e ka marrë këtë emër më shumë se një shekull më parë, i është nënshtruar ndër vite disa herë ndryshimeve. Por duket se ndryshimi i fundit është vërtetë …

Më shumë...

Peterle i shqetësuar: Ka më shumë agjentë politik se sa që lejohet me ligj

Peterle i shqetësuar: Ka më shumë agjentë politik se sa që lejohet me ligj

Alojz Peterle, shef i misionit të vëzhguesve të zgjedhjeve nga Komisioni Evropian, ka vizituar shkollën fillore “Naim Frashëri”, në Prishtinë , për të parë nga afër procesin zgjedhor. Ai tha se deri tash nuk kanë vërejtur ndonjë problem. Por shqetësim i tij është shkelja ligjore, ai tha se kanë vërejtur në …

Më shumë...

KQZ-ja: Deri në orën 11:00 kanë votuar 8. 45 për qind e qytetarëve

KQZ-ja: Deri në orën 11:00 kanë votuar 8. 45 për qind e qytetarëve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në bazë dhënave në të gjitha komunat e Kosovës ka njoftuar se deri në orë 11:00 kanë votuar gjithsej 150 mijë e 244 votues, në përqindje 8.45 për qind. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka thënë se procesi zgjedhor ka vazhduar normalisht pa ndonjë incident të raportuar. …

Më shumë...

Thaçi: Votoni për të ardhmen tuaj

​Thaçi: Votoni për të ardhmen tuaj

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka votuar në shkollën fillore, “Faik Konica”. Ai ftoi të gjithë qytetarët që të dalin të votojnë për të ardhmen e tyre.“Besoj se janë zgjedhje jashtëzakonisht të rëndësishme për shtetin e Kosovës për kultivimin e demokracisë, afirmimi për shtetin tonë të konsolidimit dhe forcimit të …

Më shumë...

18 vjet nga çlirimi i Prishtinës

Edhe nesër në Kosovë është ditë pushimi në të gjitha institucionet publike për shkak të Pashkëve Ortodokse

Sot bëhen 18 vjet kur forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës hynë në Prishtinë. Kjo u bë në ditën kur hyri në fuqi marrëveshja e Kumanovës e nënshkruar më 9 qershor në Kumanovë në mes forcave të NATO-së dhe ushtrisë jugosllave. Me këtë marrëveshje fillon edhe tërheqja e forcave serbe …

Më shumë...

Rakiq then heshtjen zgjedhore

Rakiq

Kryetari i komunës veriore të Mitrovicës, Goran Rakiq me bashkëpunëtorë, ka votuar sot rreth orës 8:00 në qendrën e votimit ‘Mihajllo Petroviq-Allas. Ai pastaj ka thyer heshtjen zgjedhore, duke bërë apel për votimin e një subjekti të caktuar.

Më shumë...

Apostolova do të vizitojë disa qendra të votimit

Apostolova do të vizitojë disa qendra të votimit

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, do të vizitojë të dielën një numër të qendrave të votimit për t’u njohur nga afër me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. Ajo do të vizitojë, Qendrën e votimit në Fakultetin Filologjik në Prishtinë në ora 08:50. Në ora 13:30 ajo do të …

Më shumë...

Dogana shqiptare dhe ajo e kosovare thellojnë bashkëpunimin

Dogana Shqiptare dhe ajo e kosovare thellojnë bashkëpunimin

Drejtoresha e Përgjithshme e Doganës Shqiptare Belinda Ikonomi së bashku me bashkëpunëtorë është pritur sot nga Drejtori i Përgjithshëm i Doganës së Kosovës Bahri Berisha. Edhe ky takim bilateral i drejtorëve të përgjithshëm të Doganës së Kosovës dhe Doganës së Shqipërisë kishte për qëllim thellimin e bashkëpunimit të ndërsjellë në …

Më shumë...

Vuçiq fton serbët e Kosovës që ta votojnë Listën Serbe

Vuçiq fton serbët e Kosovës që ta votojnë Listën Serbe

Kryetari serb Aleksandër Vuçiq ka ftuar serbët e Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme që mbahen të dielën të votojnë për Listën Serbe dhe ka porositur se Serbia dhe i gjithë populli serb bashkë me bashkëkombasit e tyre në Kosovë e mbrojnë “atë që është e shenjtë dhe e patjetërsueshme”. …

Më shumë...

Thaçi: Pavarësisht rezultatit, Kosova do të ketë një qeveri pro-evropiane

Thaçi: Pavarësisht rezultatit, Kosova do të ketë një qeveri pro-evropiane

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot vëzhguesit nga Parlamenti Europian për zgjedhjet në Kosovë, të kryesuar nga z. Igor Šoltes, e me të cilët bisedoi për zgjedhjet në Kosovë, e të cilët përfaqësonin të gjitha grupet parlamentare të Parlamentit Europian. Kryetari Thaçi u shpreh se Kosova ka ndërtuar …

Më shumë...

Mustafa: Nuk jam penduar për koalicionin me PDK-në

Mustafa: Nuk jam penduar për koalicionin me PDK-në

Kryeministri në detyrë, njëherësh kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka thënë se nuk është penduar për koalicionin me PDK-në në vitin 2014. Ai ka thënë se për këtë koalicion është penduar PDK-ja. “Prandaj gënjejnë ata që hapjen e rrugës për njerëz të rinj për kryeministër dhe vendimin …

Më shumë...

Kurti: I fitojmë zgjedhjet dhe do ta formojmë edhe Qeverinë

Albin Kurti: Serbia po e imiton Rusinë, si një oktapod i vogël në vendet e ish RSFJ-së

I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje!, Albin Kurti, ka thënë se subjekti i tij do t’i fitojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit. Ai në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë” ka deklaruar se më pas do të kërkojnë një partner të vogël për të formuar Qeverinë, duke …

Më shumë...

Nis festivali ndërkombëtar i poezisë “Drini poetik”

Nesër në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, përurohet monografia e autorit, Giulio Palanga: "HEVZI NUHIU"

Sot në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, fillon festivali ndërkombëtar i poezisë “Drini poetik”, që mbahet për të tetën herë në Prishtinë, Prizren e Kukës. Festivali është organizuar nga Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, në shenjë të 139-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Sipas njoftimit në ktë …

Më shumë...

Haradinaj: Ne do të jemi fitues të zgjedhjeve

Haradinaj: Ne do të jemi fitues të zgjedhjeve

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherësh edhe kandidat për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, fushatën zgjedhore e ka vlerësuar të qetë. Edhe pse e shkurtër në kohë, ai ka theksuar se partitë kanë shpalosur programet dhe pikëpamjet qeverisëse. “Qytetarët e dinë se çka kanë mundësi të zgjedhin. Jam …

Më shumë...

18 vjet nga marrëveshja ushtarako-teknike e Kumanovës

18 vjet nga marrëveshja ushtarako-teknike e Kumanovës

Sot është përvjetori i 18-të nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike në Kumanovë me të cilin i është dhënë fund bombardimeve të NATO-s mbi ish-Republikën Federale të Jugosllavisë. Me këtë marrëveshje, Serbia është detyruar të tërheqë të gjitha forcat e saj policore dhe ushtarake nga Kosova. Marrëveshja është arritur pas fushatës …

Më shumë...