Fatmir Grejqevci

AAK-ja dërgon ankesë në Supreme për vendimin e PZAP-it që komuna e Burimit të shkojë në rivotim

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të dërgoj ankesë në Gjykatën Supreme vendimin e PZAP-it, i cili ka vendosur që komuna e Burimit të shkojë në rivotim. Sekretari i kësaj partie Valon Tolaj konfirmoi për KosovaPress se sot do të dorëzohet ankesa e tyre ndaj vendimit të PZAP-it. Sipas tij …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Drenasit Ramiz Lladrovci merr pjesë në 100 vjetorin e Pavarësisë së Finlandës

Me ftesën e shtetit të Finlandës, kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, është duke marr pjesë në festën e 100 vjetorit të Pavarësisë së Finlandës. Në festën e rëndësishme të shtetit finlandez po marrin pjesë edhe disa nxënës të gjimnazit “Gjergj Kastriotit-Skënderbeu”. Gjatë vizitës në këtë vend, kryetari Lladrovci …

Më shumë...

Gjenerali britanik Mark Lancaster vjen në Kosovë pas 18 vitesh për t’u interesuar për FSK-në

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim ministrin e Shtetit për Forcat e Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, Mark Lancaster. Haradinaj tha se ky është një moment prekës pasi që Lancaster në vitet 99 -2000 ka shërbyer në Kosovë si oficer, ndërsa tani  vjen si ministër i sigurisë. “Kjo është …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri Pacolli: Vetëm zhvillimi ekonomik mund të zgjidh konfliktin ndëretnik

Zëvendës-kryeministri Pacolli: Vetëm zhvillimi ekonomik mund të zgjidh konfliktin ndëretnik

Shansi i vetëm efektiv për Ballkanin Perëndimor për të përmirësuar standardin jetësorë dhe vetëdijen e qytetarëve të saj është prosperiteti i shpejtë dhe bashkëpunimi ekonomik në mes vendeve të këtij rajoni. Kështu ka thënë zëvendës-kryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Behxhet Pacolli, në adresimin e …

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës është miratuar Projektligji për ndryshimin e Ligjit për kryetarin e shtetit

“Zarfin” me të cilin është emëruar kryetare e Kosovës, zonja Atifete Jahjaga e ka parë tërë Kosova, por jo Vlora Çitaku

Me 39 vota për, 13 kundër dhe 15 abstenime, Kuvendi i Kosovës ka miratuar në parim Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e ligjit për Kryetarin e Kosovës. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, derisa ka prezantuar projektligjin, tha se me plotësimin e Ligjit për kryetarin krijohet një legjislacion …

Më shumë...

Ministri i Forcave të Armatosura britanike, Mark Lancster viziton sot Kosovën

bb

Ministri i Shtetit për Forca të Armatosura të Britanisë së Madhe, Mark Lancster, sot zhvillon vizitë zyrtare në Kosovë. Ministri britanik gjatë ditës do të takojë kryetarin Hashim Thaçi, kryeministrin Ramush Haradinaj, ministrin e FSK-së, Rrustem Berisha dhe si do të vizitojë FSK-në.

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pritur komandantin e ri të KFOR-it në Kosovë, Gjeneral Major Salvatore Cuoci

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pritur komandantin e ri të KFOR-it në Kosovë, Gjeneral Major Salvatore Cuoci

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim komandantin e ri të KFOR-it në Kosovë, Gjeneral Major Salvatore Cuoci, me të cilin bisedoi për situatën e sigurisë në vend dhe për proceset tjera në Kosovë. Haradinaj falënderoi kreun e KFOR-it për mbështetjen që ky mision i jep popullit të …

Më shumë...

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko: Kufiri Kosovë-Shqipërisë do të jetë sipas standardeve të BE

Pandeli Majko

Shpresoj se 1 janari 2018 do të jetë provë se kufiri “jugosllav” midis dy shteteve tona, Kosovës dhe Shqipërisë do të kthehet në një kufi të standardeve të Bashkimit Evropian, ka thënë ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko. Përmes një statusi në Facebook, Majko thekson se me 1-janar 2018 …

Më shumë...

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka marrë vendim që komuna e Burimit të shkojë në rivotim

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka marrë vendim që komuna e Burimit të shkojë në rivotim

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka marrë vendim që komuna e Burimit të shkojë në rivotim. LDK-ja ka dërguar në institucion ankesa pas numërimit të votave me postë në këtë qytet. PZAP-i ka pranuar si të bazuar ankesën e subjektit politik Lidhja Demokratike e Kosovës, dhe ka vendosur që të …

Më shumë...

Laura Cooper në Ferizaj: Amerika është e lumtur të investojë në ardhmërinë e Kosovës

Laura Cooper në Ferizaj: Amerika është e lumtur të investojë në ardhmërinë e Kosovës

Zëvendës ndihmës-sekretarja amerikane e Mbrojtjes, Laura Cooper, ka vizituar shkollën fillore “Jeronim De Rada” në Ferizaj.Kjo vizitë është bërë pas përfundimit të renovimit të kësaj shkolle, donacion nga Komanda Evropiane e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Zyrës për bashkëpunim në mbrojtje pranë Ambasadës Amerikane në  Kosovë. Me këtë rast, …

Më shumë...

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në një takim shefen e Ambasadës së Luksemburgut Anne Dostert

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim shefen e Ambasadës së Luksemburgut Anne Dostert, të cilën e falënderoi për kontributin dhe

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim shefen e Ambasadës së Luksemburgut Anne Dostert, të cilën e falënderoi për kontributin dhe bashkëpunimin e saj të ngushtë me Institucionet e Kosovës, në veçanti për përkrahjen e Kosovës nga shteti i Luksemburgut, si dhe shprehi bindjen se ky bashkëpunim …

Më shumë...

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj prezanton Projektligjit për ndryshimin e Ligjit për Lirinë Fetare

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj prezanton Projektligjit për ndryshimin e Ligjit për Lirinë Fetare

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në seancën e sotme të Kuvendit, ka prezantuar Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 02/L-31për Lirinë Fetare në Kosovë, duke thënë se nevojitet avancimi i kornizës ligjore që rregullon statusin juridik të bashkësive fetare, pozitën e tyre juridike dhe fondet e tyre. Me …

Më shumë...

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi: Jemi ende larg flijimeve që janë bërë ndër shekuj

Krasniqi: Taksa e vendosur nga Kosova për mallrat serbe nuk është problemi kryesor për mos vazhdimin e dialogu

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se në rrugëtimin shekullor kombi ynë ka arritur suksese, ndonëse jo në përmasat e duhura. Në një intervistë të dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka theksuar se gjatë këtyre viteve populli ynë ka shënuar suksese të shumta, por ende është …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Vitin 2018 ta shndërrojmë në vit evropian për shqiptarët

Kryetari Thaçi: Vitin 2018 ta shndërrojmë në vit evropian për shqiptarët

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë të martën në shënimin e 105-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë në Vlorë. Ai ka thënë në rrjetin social se vitin 2018 ta shndërrojmë në vit evropian për shqiptarët. “Viti mbarëkombëtar i heroit Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, 105 vjetori i Pavarësisë së …

Më shumë...

Policia serbe heq flamurin nga lapidari tre dëshmorëve, ndërsa veteranët e UÇPMB-së e rikthejnë atë

Policia serbe heq flamurin nga lapidari tre dëshmorëve, ndëra veteranët e UÇPMB-së e rikthejnë atë

Shqiptarët në Kosovën Lindore e kanë festuar në mënyra të ndryshme festën e Flamurit, ndërsa nuk ka pasur ndonjë organizim zyrtar pasi qeveria e Serbisë nuk i ka legalizuar simbolet e pakicave.  Madje, forcat serbe kanë hequr nga lapidari i tre dëshmorëve të UÇPMB-së në fshatin Dobrosin flamurin kombëtar, duke …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Pacolli: Kosova është vërtetë e bekuar që e ka një aleat strategjik si SHBA-të

Behxhet Pacolli

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe shefi i diplomacisë se jashtme, Behxhet Pacolli ka njoftuar se ka arritur në Uashington, ku do të takojë zyrtarë të shumë të SHBA-ve, ndërsa do të marrë pjesë edhe në konferencën e organizuar nga Këshilli Atlantik, ku do të shpalosë vizionin e tij për ekonominë. “Para …

Më shumë...