Fatmir Grejqevci

Hashim Thaçi: FSK-ja është shëmbëlltyrë e shtetit tonë me pjesëtarë që shkollohen në akademitë ushtarake të botës

Thaçi: FSK-ja është shëmbëlltyrë e shtetit tonë me pjesëtarë që shkollohen e korrin suksese në akademitë më të mira ushtarake të botës

Kryetari i vendit Hashim Thaçi ka uruar pjesëtarët e FSK në Ditën e Forcës. Thaçi thotë se secili qytetar sot mburret me të arriturat e FSK-së të cilat sipas tij janë dëshmuar me të rriturat në akademitë më të mira ushtarake në botë. Ai thekson se FSK është e hapur …

Më shumë...

OVL e UÇK-së ndan dekorata për Mujë Krasniqin, Rexhep Selimin, Daut Haradinajn dhe Halit Gecin

OVL e UÇK-së ndan dekorata për Mujë Krasniqin, Rexhep Selimin, Daut Haradinajn dhe Halit Gecin

Me rastin e 28 Nëntorit, OVL e UÇK-së të hënën për kontributin e dhënë në luftën çlirimtare të Kosovës ndau dekorata për Mujë Krasniqin, Rexhep Selimin, Daut Haradinajn dhe Halit Gecin. Kryetari i Organizatës të Veteranëve të Luftës të UÇK-së, Hysni Gucati tha se janë mbledhur për të mos harruar …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës bënë të ditur se vërtetimet për dëshmorët dhe invalidët e luftës lëshohen nga 1 dhjetori

Gjatë muajit të fundit prej 6 korrik deri më 8 gusht 2020 kanë ndërruar jetë 10 veteranë të luftës së UÇK-së

Qeveria e Kosovës përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se Vërtetimet për Dëshmorë të Kombit dhe Invalidë të Luftës fillojnë të lëshohen që nga data 1 Dhjetor, me orar 9:00 – 12:00 dhe 13:00 – 15:00. Për vërtetime të Invalidëve kërkohen: Certifikata e Statusit (origjinal) dhe Certifikata …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i bënë bashkë udhëheqësit e nivelit më të lartë politikë shqiptar

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i bënë bashkë udhëheqësit e nivelit më të lartë politikë shqiptar

Në kuadër të 105 – vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, më 27 nëntor, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i bënë bashkë udhëheqësit e nivelit më të lartë politikë shqiptar nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Kosova Lindore. Në ora 09:00, bëhet zbulimi i busteve …

Më shumë...

Për nder të 28 Nëntorit, kryetari i vendit Hashim Thaçi nderon dëshmorët e atdheut

Për nder të 28 Nëntorit, kryetari i vendit Hashim Thaçi nderon dëshmorët e atdheut

Për nder të 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit kryetari i vendit Hashim Thaçi do bëjë sot homazhe. Në orën 09:00, Thaçi, bën homazhe të shtatorja e Heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti, në sheshin që mban emrin e tij në Prishtinë, ndërsa në orën 09:20, ai, bën homazhe te memoriali “Ibrahim …

Më shumë...

Sot në Korçë në ambientet e “Shtëpisë së Flamurit” do të mbajnë mbledhje të përbashkët Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës

Mbledhja e përbashkët e dy qeverive shqiptare do të mbahet me 2 tetor në Tiranë dhe jo në Shkodër

Më 27 dhe 28 Nëntor, Qeveria e Kosovës e drejtuar nga Ramush Haradinaj dhe Qeveria e Shqipërisë e drejtuar nga Edi Rama, do të mbajnë mbledhje të përbashkët në Korçë në ambientet e ‘Shtëpisë së Flamurit’ e cila promovohet së pari me këtë rast, ndërsa më 28 Nëntor mbledhja do …

Më shumë...

Zëvendës ndihmës sekretarja amerikane e Mbrojtjes, Laura Cooper sot viziton Kosovën

Zëvendës ndihmës sekretarja amerikane e Mbrojtjes, Laura Cooper sot viziton Kosovën

Zëvendës ndihmës sekretarja amerikane e Mbrojtjes, Laura Cooper, do të pritet sot në takim nga kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi. Kështu ka bërë të ditur një zyra për Informim e Kryetarit, ku ka njoftuar për agjendën e të parit të shtetit për ditën e sotme. Takimi mes Thaçit e Cooperit …

Më shumë...

Partia Demokratike e Kosovës, kërkon rinumërimin e të gjitha votave në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës, kërkon rinumërimin e të gjitha votave në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, kërkon rinumërimin e të gjitha votave në Prizren, duke thënë se pas numërimit të votave me kusht triumfues i zgjedhjeve është subjekti i tyre. “PDK në Prizren, fton organet kompetente që të hapin të gjitha kutitë dhe të rinumërohen votat, në Prizren, për …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Transformimi i FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës kontribuon në sigurinë rajonale

Kryeministri Haradinaj ka uruar veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Në prag të “Ditës së Forcës”, Qeveria e së Kosovës është e bindur dhe krenare për arritjet e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Rruga e ndjekur e institucionit dhe pjesëtarëve të FSK-së është rrugë e bazuar në përkushtim, sakrificë dhe ndershmëri, që e ka bërë këtë forcë organizatën më të …

Më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli vazhdon lobimin për njohjen e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli vazhdon lobimin për njohjen e Kosovës

Në kuadër të Ministerialit 34-të të Konferencës së Frankofonisë, që po i zhvillon punimet e saj në kryeqytetin francez, në Paris ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli ka takuar në takime të ndara Ministrin për Marrëdhënie me Jashtë dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Burundit, Togos, Cape Verde, Tunizisë, Ministra të …

Më shumë...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti: Nga nesër festa shndërrohet në punë

Albin Kurti

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar qytetarët e Prishtinës dhe Prizrenit për fitoren e Shpend Ahmetit dhe Mytaher Haskukës. Ai në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se festa për Ahmetin dhe e Haskukën nga nesër shndërrohet në punë duke u shmangur nga të këqijat dhe duke ndërtuar …

Më shumë...

105-vjetori i Pavarësisë së shtetit shqiptar festohet edhe në Pragë të Çekisë

105-vjetori i Pavarësisë së shtetit shqiptar festohet edhe në Pragë të Çekisë

Personalitete të njohura, diplomatë, akademikë, njerëz të artit e biznesit në Çeki morën pjesë në pritjen që dha Ambasadori i Shqipërisë në Pragë, Riza Poda. Mes të ftuarve në këtë ceremoni për Festën e Flamurit ishte edhe Kryetari i Senatit të Parlamentit Çek, Milan Stech. Të ftuarit u pritën në …

Më shumë...

Forca e Sigurisë së Kosovës nesër në të gjitha kazermat organizon pritjen e qytetarëve për nderë të “Ditës së Forcës”

Forca e Sigurisë së Kosovës pret vendimin politikë për t’u transformuar në ushtri

Forca e Sigurisë së Kosovës nesër nga ora 10:00 deri në orën 13:00 organizon “Ditën e Hapur” për nderë të “Ditës së Forcës”. Në ora 11:00, në pistën e kazermës “Adem Jashari”, në Prishtinë, nga udhëheqësit e shtetit do ketë prononcime për medie. FSK mirëpret qytetarët në të gjitha  kazermat, si …

Më shumë...

17 vjet nga konfrontimet e para të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

17 vjet nga konfrontimet e para të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Gjatë vitit 2000 dhe gjysmës së parë të vitit 2001 territoret e komunës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës kanë qenë fushë e konfrontimeve të armatosura të policisë dhe Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc. Pjesëtaret e saj për herë të parë janë paraqit publikisht në fund të janarit të …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj, sot do të bëjë homazhe për nder të 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit

Kryeministri Haradinaj, sot do të bëjë homazhe për nder të 28 Nëntorit - Ditës së Flamurit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot do të bëjë homazhe për nder të 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit. Homazhet që do të bëjë Haradinaj: Ora  10:00- Homazhe të Shtatorja e Zahir Pajazitit, Sheshi “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë; Ora 10:20- Homazhe të varri i ish-kryetarit të Kosovës, dr. Ibrahim Rugova, …

Më shumë...

Thaçi: Diaspora gjatë tërë historisë ka qenë një nga faktorët kryesorë në çdo zhvillim, në Kosovë dhe në të gjitha trevat shqiptare

Thaçi: Diaspora gjatë tërë historisë ka qenë një nga faktorët kryesorë në çdo zhvillim, në Kosovë dhe në të gjitha trevat shqiptare

Udhëheqësit e Kosovës, Shqipërisë dhe biznesmenë nga trevat shqiptare dhe diaspora, kanë vlerësuar lartë rolin e diasporës shqiptare në zhvillimin ekonomik dhe politik të Shqipërisë, Kosovës dhe trojeve shqiptare. Kjo u tha në Forumin Ekonomik të Diasporës Shqiptare që ka filluar punimet sonte në Prishtinë, ku po marrin pjesë rreth …

Më shumë...