Fatmir Grejqevci

Visar Ymeri: Lëvizja Vetëvendosje do të votojë kundër Projektligjit për Buxhetin për vitin 2018

PSD-së kërkon që sot në Kuvendin e Kosovës të diskutohet për çështjen e dialogut me Serbinë

Lëvizja Vetëvendosje do të votojë kundër Projektligjit për Buxhetin për vitin 2018, për shkak se sipas tyre draft-buxheti për buxhetin e këtij viti, nuk asnjë ndryshim ndaj atij paraprak “Lëvizja Vetëvendosje është kundër këtij lloj buxhetimi është kundër këtij projeksioneve mashtruese sa i përket zhvillimeve ekonomike në vend dhe mendojmë …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli: Si shqiptar do ta mbroja kufirin nga Ulqini deri në Shkup

Kryekuvendari Veseli sërish thotë se kjo javë do të jetë përfundimtare për Demarkacionin

Kryetari i Kuvendit, njëherit edhe kryetar i PDK-së, Kadri Veseli ka thënë se demarkacioni do të shkojë në Kuvend pasi ta përfundojë punën Komisioni për Punë të Jashtme. Ai ka thënë se kjo çështje nuk është partiake por interes nacional, raporton lajmi.net. Sipas tij, Kosova është duke u vonuar në këtë …

Më shumë...

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu: Haradinaj ka ndërruar qëndrim ndaj Demarkacionit

Të mërkurën në Kuvendin e Kosovës mbahet seancë e jashtëzakonshme për përjashtimin e Kosovës nga EQAR

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka thënë se në mbledhjen e Kryesisë nuk është diskutuar rreth seancës për demarkacionin. “Në kuvend ende nuk ka ardh materiali nga qeveria dhe kjo ka qenë arsyeja se pse nuk është diskutuar që kjo çështje të hyjë në rend dite. Procedimi i versionit aktual …

Më shumë...

Gjykata e Lartë serbe: Urdhri për arrestimin e Ramush Haradinajt mbetet në fuqi

Haradinaj: Enveri është ndër dëshmorët e parë të Republikës, që mbijetesën e saj e vë para çdo interesi tjetër

Ministria serbe e Drejtësisë nuk ka marrë ende ndonjë njoftim nga Interpoli për të hequr urdhrin për arrestimin e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Kurse Gjykata e Lartë serbe ka thënë sot për “Beta” se fletarrestimi për shefin e qeverisë kosovare mbetet në fuqi. “Asnjë vendim për tërheqjen e urdhër­arrestit …

Më shumë...

Ahmet Isufi: Grupi Parlamentar i AAK-së do të votojë kundër marrëveshjes së dermakacionit sepse është në dëm të Kosovës

hmet Isufi thotë së Aleanca për Ardhmerinë e Kosovës nuk do të lëshoj pe për postin e kryetarit të vendit

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi thotë se do të votojnë kundër marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi. Thotë se marrëveshja e vitit 2015 sipas ekspertëve e ka dëmtuar Kosovën. Ai theksoi se deputetët e AAK-së do të votojnë kundër kësaj marrëveshjeje. “Ka qenë një draft i …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës mbanë seancë plenare ku do të debatohet për buxhetin e vitit 2018

Seanca e Kuvendit të Kosovës ka filluar me bojkotim e dy partive më të mëdha opozitare LDK-së e Lëvizjës Vetëvendosje

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë plenare, ku do të shqyrtojë për herë të parë Projektligjin për buxhetin e Kosovës për vitin 2018. Në këtë seancë  do të shqyrtohen edhe dy projektligje të tjera: Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për projektin e konkurrueshmërisë dhe gatishmërisë për eksport …

Më shumë...

Mijëra qytetarë në Kataloni protestojnë për lirimin e të burgosurve politik

Mijëra qytetarë në Kataloni protestojnë për lirimin e të burgosurve politik

Mijëra qytetarë janë mbledhur të dielën në sheshet e qytetit të Barcelonës, duke kërkuar që të lirohen katër udhëheqës që janë pro pavarësisë së Katalonisë nga Spanja. Protestuesit bënin thirrje “Liri për të burgosurit politikë”, transmeton KosovaPress. Pas shpalljes së pavarësisë së Katalonisë nga qeveria vendore, Madridi e ka shkarkuar …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Kosova është treg i mundësive të mëdha nga e gjithë bota

Kryeministri Haradinaj: Kosova është treg i mundësive të mëdha nga e gjithë bota

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar sonte disa biznesmenë nga Izraeli, të cilët siç njofton kryeministri, biznesin e tyre dëshirojnë ta zgjerojnë edhe në Kosovë. “Sonte takova një delegacion të biznesit nga Izraeli, të cilët depërtimin e tyre të suksesshëm afarist në tërë botën dëshirojnë t’a zgjerojnë edhe në …

Më shumë...

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdin Lluka: Qeveria t’i shfrytëzojë shërbimet e Postës së Kosovës

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdin Lluka: Qeveria t’i shfrytëzojë shërbimet e Postës së Kosovës

Shfrytëzimi i shërbimeve të Postës nga ministritë që operojnë brenda Qeverisë së Kosovës, do t’i mundësoj Postës vetqëndrueshmëri, në mënyrë që të mos ketë më nevojë për subvencione nga Qeveria. Shfrytëzimi i shërbimeve të Postës nga ministritë që operojnë brenda Qeverisë së Kosovës, do t’i mundësoj Postës vetqëndrueshmëri, në mënyrë …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj kërkon përmbushjen e obligimeve që dalin nga Agjenda e Reformave Evropiane

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj kërkon përmbushjen e obligimeve që dalin nga Agjenda e Reformave Evropiane

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori sot pjesë në takimin e rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian, ku u raportua nga ministrat përkatës rreth procedurave dhe përshpejtimit të tyre për përmbushjen e obligimeve të cilat dalin nga Agjenda e Reformave Evropiane. Haradinaj, tha se temat që kanë të bëjnë …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj paralajmëron masa tjera për të ndihmuar prodhuesit vendor

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj paralajmëron masa tjera për të ndihmuar prodhuesit vendor

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka pritur sot në takim përfaqësues të Shoqatës se Mullisëve të Kosovës. Në këtë takim është biseduar për vendimin e ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për vendosjen e tarifës për miellin nga Serbia si dhe për shqetësimet tjera të kësaj shoqate. Me këtë rast, zëvendës-kryeministri Limaj …

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri e ka informuar drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli për ndryshimin e ligjeve anti-korrupsion

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri e ka informuar drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli për ndryshimin e ligjeve anti-korrupsion

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli, me të cilin kanë biseduar lidhur me bashkëpunimin institucional në luftën kundër korrupsionit. Ministri Tahiri gjatë takimit e ka informuar Havollin për ndryshimin dhe plotësimin e legjislacionit kundër korrupsionit, me theks të veçantë …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli: Vota e PDK-së është pro marrëveshjes për demarkacionin

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka mirëpritur vendimin e Qeverisë për procedimin në Kuvend të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi. Veseli në Facebook, ka shkruar se qëndrimi i Partisë Demokratike të Kosovës është i qartë lidhur me këtë çështje dhe se vota e kësaj partie është …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Me procedimin e demarkacionit në Kuvend, merr fund saga e debateve shterpe akademike

Kryetari Thaçi: Populli dhe institucionet e Kosovës ndajnë dhimbjen me familjet e viktimave në Zelandën e Re

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, thotë me vendimin e sotëm të Qeverisë për të proceduar ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi, në Kuvendin e Kosovës, merr fund saga e siç thotë ai ‘debateve shterpe akademike, e cila duke mos sjellë asnjë argument të ri, për tri vite me radhë …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj: Komisioni dha vetëm vlerësime, nuk ofroi fakte konkrete

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj: Komisioni dha vetëm vlerësime dhe nuk ofrojë fakte konkrete

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka deklaruar se dëgjoi vlerësime dhe jo ndonjë provë materiale apo ndonjë fakt konkret nga komisioni i ri për shënjimin dhe mirëmbajtjen e kufirit shtetëror në lidhje me shënimin e kufirit me Malin e Zi. Hoxhaj në mbledhjen e kabinetit qeveritarë, ka thënë se Qeveria është e …

Më shumë...

Zejnullah Gruda: Marrëveshja e vitit 2015 me Malin e Zi për kufirin e ka cenuar rënd tërësia territoriale e Kosovës

Zejnullah Gruda: Marrëveshja e vitit 2015 me Malin e Zi për kufirin e ka cenuar rënd tërësia territoriale e Kosovës

Anëtari i Komisioni për shënjimin dhe mirëmbajtjen e kufirit shtetëror, profesori Zejnullah Gruda ka deklaruar se puna e ish-komisionit për shënjimin e kufirit me Malin e Zi është karakterizuar nga mos njohja e thellë e së drejtës ndërkombëtare, e së drejtës diplomatike dhe sidomos e së drejtës së traktateve. Kjo …

Më shumë...