Fatmir Grejqevci

Haradinaj nënshkruan memorandum mirëkuptimi me sindikatën e Shëndetësisë

Haradinaj nënshkruan memorandum mirëkuptimi me sindikatën e Shëndetësisë

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-NISMA Ramush Haradianj ka nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi me Federatën e Sindikatave të Shëndetësisë në Kosovë. Haradinaj bashkë me Veselin u zotuan se do të rrisin rrogat për punëtorët e shëndetësisë si dhe përmirësimin e kushteve të tyre. Ai tha se personeli mjekësor nga mjekët …

Më shumë...

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Me aktivitete të ndryshme, sot në Prishtinë shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve. Në sheshin “Zahir Pajaziti” në kryeqytet, do të jetë amfiteatri i hapur, duke filluar nga ora 10:00. Ndërsa edhe Muzeu i Kosovës ka përgatitur aktivitete të ndryshme për fëmijë, të cilat aktivitete fillojnë po ashtu në ora 10:00.

Më shumë...

Daka: Të respektohet Ligji për Zgjedhjet e Përgjithshme dhe fushata zgjedhore të jetë demokratike

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka reaguar pas publikimit të videos nga diaspora lidhur me keqpërdorimin e votave

Me rastin e fillimit të fushatës zgjedhore, kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, u ka bërë thirrje partive t’u përmbahen rregullave dhe të mos përdorin gjuhë denigruese gjatë fushatës elektorale. Ajo ka thënë se Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa do të shqiptojë gjoba për ata që nuk i …

Më shumë...

Rama: Nuk kemi armiqësi me PD-në dhe me askënd që e përfaqëson këtë parti

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, njëherësh kryetar i PS-së, Edi Rama zhvilloi të mërkurën një takim me të rinjtë e Laçit, ku ironizoi kreun e PD-së Lulzim Bashën dhe ftoi votuesit e djathtë që të votojnë PS-në. Ai tha se nuk kanë armiqësi me PD-në dhe me askënd që e përfaqëson këtë …

Më shumë...

Haradinaj: Zotohem se do ta ndihmojmë bujkun dhe prodhuesin e Kosovës

Haradinaj: Zotohem se do ta ndihmojmë bujkun dhe prodhuesin e Kosovës

I nominuari për kryeministër të Kosovës nga radhët e koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, gjatë një takimi të merkurën me banorët e fshatit Bllacë të Therandës, u zotua se gjatë mandatit të tij do të punojë afër me bujkun dhe prodhuesit vendorë për të gjetur zgjidhje për problemet që rëndojnë mbi …

Më shumë...

KFOR-i organizon Ditën e Perspektivës Gjinore

KFOR-i organizon Ditën e Perspektivës Gjinore

KFOR-i do të organizojë sot Ditën e Perspektivës Gjinore të KFOR-it 2017. Qëllimi i konferencës është të mundësojë një platformë për organizatat ndërkombëtare, organizatat joqeveritare, KFOR-in dhe NATO-n, si dhe organizatat e sigurisë të Kosovës, për të diskutuar tema të lidhura me çështjet gjinore me fokus në “Perspektivën gjinore në …

Më shumë...

Certifikohet lista përfundimtare e votuesve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban sot mbledhjen e radhës ku do të shqyrtohet dhe miratimohet dokumenti përmbledhës për certifikimin e listës përfundimtare të votuesve për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës. Sipas një njoftimi të KQZ-së, fillimisht pritet të flas Valdete Daka, kryesuese e mbledhjes së KQZ-së, …

Më shumë...

Hoti kërkon votën në Besianë për kryeministër

Hoti kërkon votën në Besianë për kryeministër

Kandidati i koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti, në hapjen e fushatës në qytetin e Besianës ka thënë se është i nderuar që ka marrë besimin për të udhëhequr listën e këtij koalicioni. Ai ka thënë se nga Besiana do të nisin rrugëtimin e ri, atë të fitores. Hoti ka thënë se më …

Më shumë...

Kurti premton vende të reja pune

Kurti premton vende të reja pune

Kandidati për kryeministër i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka premtuar hapje të vendeve të reja të punës, nëse kjo lëvizje do t’i fitojë zgjedhjet e 11 qershorit. Ai gjatë qëndrimit në komunën e Klinës, ka thënë se Vetëvendosje ka plan zhvillimit. “Kudo shkojmë nëpër Kosovë, problemi është i njëjti, papunësia. Këtë na …

Më shumë...

Thaçi udhëtoi për vizitë zyrtare në Kroaci

Thaçi udhëtoi për vizitë zyrtare në Kroaci

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi udhëtoi sot për vizitë zyrtare në Kroaci, ku nesër do të pritet me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake nga kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, me të cilën do të bashkëbisedojë për zhvillimin e mëtutjeshëm të marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Kroacisë. Pas …

Më shumë...

KQZ shpërndan fondet publike për partitë në Shqipëri

KQZ shpërndan fondet publike për partitë në Shqipëri

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve(KQZ) do të mblidhet të mërkurën (ora 13:00) për të miratuar shpërndarjen e fondit publik për 18 subjektet zgjedhore që do konkurojnë në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit. Sipas aktit, sasia e fondeve publike që do t’u shpërndahet si paradhënie këtyre subjekteve për fushatën zgjedhore është 65 milionë lekë. Nga …

Më shumë...

Veseli, qytetarëve: Është koha për lidership që jetëson ndryshimin

Veseli, qytetarëve: Është koha për lidership që jetëson ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka ftuar qytetarët që më 11 qershor ta votojnë numrin 12. Veseli ka shkruar se tani është koha për t’i bashkuar forcat për ta çuar shtetin përpara. “Qytetarë të dashur të Republikës së Kosovës. Ju ftoj t’i bashkoheni Fillimit të Ri dhe ta …

Më shumë...

Kastrati: Ushtrinë do ta kemi tre muaj pas formimit të Qeverisë

Kadri Kastrati: Është për keqardhje mos reagimi nga Qeveria e Kosovës pas cenimit të sovranitetit të vendit në veri

Ish-komandanti i FSK-së, tani kandidat për deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Kastrati, ka thënë se transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri është një prej prioriteteve kryesore të partisë se tij. “PDK, një prej prioriteteve në të ardhmen, një prej …

Më shumë...

Shënohet Dita Botërore pa Duhan

Në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, shënohet Dita Botërore pa Duhan

Sot Shënohet Dita Botërore pa Duhan 2017, që sivjet shënohet me temën “Duhani – një kërcënim për zhvillim”. Në këtë ngjarje do të diskutohet mbi kërcënimet që industria e duhanit paraqet për zhvillimin e qëndrueshëm të secilit vend, duke përfshirë shëndetin dhe mirëqenien ekonomike të qytetarëve. Gjithashtu, do të diskutohet …

Më shumë...

18 vjet nga rënia e dëshmorit Xhemajl Fetahaj

Xhemajl Fetahaj

Sot bëhen 18 vjet nga rënia heroike e dëshmorit Xhemajl Fetahaj. Xhemajl Fetahaj ka lindur në vitin 1963 në Raushiq të Pejës dhe ka rënë dëshmorë më 31 maj 1999 në luftimet e zhvilluara në kufirin shqiptaro-shqiptar, në Koshare. Fetahaj ishte veprimtar i shquar i çështjes kombëtare dhe luftëra i …

Më shumë...

Fillon fushat zgjedhore për partitë politike, e cila do të zgjasë deri më 9 qershor

Nga orët e para të ditës se sotme ka filluar fusha zgjedhore për partitë politike, e cila do të zgjasë deri më 9 qershor në ora 23:59. Lideri i AAK-së ka zgjedhur që ta vizitojë QKUK-në, kurse PDK ka hapur fushatën me fishekzjarrë në selinë degës së PDK-së në Prishtinë. …

Më shumë...