Fatmir Grejqevci

Në Kosovë mund të këtë krizë politike nëse dështon PAN-i, koalicioni LVV-LDK vështirë i realizueshëm

Kuvendi i Kosovës

Kosova mund të futet në krizë për krijimin e institucioneve nëse koalicioni fitues i zgjedhjeve PDK-AAK-Nisma nuk arrin t’i sigurojë votat e nevojshme për formimin e Qeverisë. Kjo për shkak se koalicioni në mes të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës vlerësohet si vështirë i arritshëm. Zyrtarët e LDK-së …

Më shumë...

Gjeneral brigade Enver Cikaqi nderohet me Medalje nga guvernatori i Ohajos

Gjeneral brigade Enver Cikaqi nderohet me Medalje nga guvernatori i Ohajos

Komandanti i KDS-së, gjeneral brigade Enver Cikaqi është nderuar sot me “Medaljen e Lavdërimit të OHIO-s” të dhënë nga guvernatori i shtetit të Ohajos të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në shenjë njohje të udhëheqjes dhe profesionalizimit të treguar gjatë punës së tij. Ndarja e kësaj medaljeje është bërë në …

Më shumë...

Në Shërbimin e Kardiologjisë Invazive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës mbi 600 koronarografi janë bërë në QKUK për gjashtë muaj

Në Shërbimin e Kardiologjisë Invazive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës mbi 600 koronarografi janë bërë në QKUK për gjashtë muaj

Në Shërbimin e Kardiologjisë Invazive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës në gjashtëmujorin e parë të këtij viti janë kryer 610 koronarografi, 450 stentime dhe 300 balonime (PTCA). Kjo punë është kryer nga shtatë specialistë të kardiologjisë invazive dhe 5 infermierë, përderisa nga statistika është vërejtur një shtim i dukshëm i …

Më shumë...

Gallup Internacional: Shqiptarët janë proevropianë, ndërsa serbët euroskeptikë

Sipas Gallup Internacional: Kosovarët janë proevropianët më të mëdhenj në Ballkanin Perëndimor, ndërsa serbët euroskeptikë

Qytetarët e Kosovës vazhdojnë të jenë të parët në Ballkanin Perëndimor, që besojnë në perspektivën e integrimit në Bashkimin Evropian. Pas Kosovës vjen Shqipëria, derisa e fundit radhitet Serbia. Gallup Internacional ka publikuar rezultatet një anketë të zhvilluar në vitin e kaluar në gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, që janë …

Më shumë...

Ish-kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim drejton kritika për Edi Ramën pas deklaratave të tij për opozitën

Ish-kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim drejton kritika për Edi Ramën pas deklaratave të tij për opozitën

Petrit Vasili nga Lëvizja Socialiste për Integrim, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama i cili nga Berati tha se Shqipëria ka një opozitë e cila vetëm bërtet. Vasili përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook” i është kundërpërgjigjur Ramës, duke u shprehur se ai është një dembel …

Më shumë...

Patozi: Të mos lejojnë që data 22 korrik të shënojë triumfin e arbitraritetit dhe shkërmoqjen e çdo shansi që PD të ri-ngrihet

Patozi: Të mos lejojnë që data 22 korrik të shënojë triumfin e arbitraritetit dhe shkërmoqjen e çdo shansi që PD të ri-ngrihet

Grupi i demokratëve kundër Lulzim Bashës me në krye Astrit Patozin kanë vazhduar turin e tyre të takimeve edhe në qytetin e Korçës, prej ku Patozi ka prezantuar edhe “Lëvizjen për ringritjen e PD”. Mes mbështetësve të kësaj lëvizje brenda PD,në sallën ku u zhvillua takimi kanë qenë edhe Ridvan Bode, …

Më shumë...

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën: Telekomi i Kosovës është në krizë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën: Telekomi i Kosovës është në krizë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovë, Jakup Krasniqi ka kërkuar nga qeveria e ardhshme që të shikojë të gjitha kontratat e privatizimit, e me theks të veçantë ato që ishin profitabile si: Ferronikeli, Amortizatori, Ballkani i Suharekës, Sharcemi, Distribucioni, e shumë ndërmarrje të tjera shoqërore e publike. Krasniqi …

Më shumë...

Në qytetin e Mitrovicës sot është themeluar Dega e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Në qytetin e Mitrovicës sot është themeluar Dega e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Në një vjetorin e themelimit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, pjesëmarrës nga të gjitha trojet shqiptare u mblodhën në Mitrovicë, me rastin e themelimit të Degës së Mitrovicës, ku u shpalos Programi Politik i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe u promovua libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, me …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: I kemi numrat e nevojshëm, por kur do të mbahet seanca mund ta dijë Veseli e Haradinaj, por mbi të gjitha kryetari Thaçi

Nënkryetari i PDK-së Enver Hoxhaj: I kemi numrat e nevojshëm, por se kur do të mbahet seanca mund ta dijë Veseli e Haradinaj, por mbi të gjitha kryetari Thaçi

Nënkryetari i PDK-së Enver Hoxhaj, pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së partisë, ka pohuar se koalicioni PAN i ka votat e nevojshme, që të mbahet seanca për konstituimin e Kuvendit dhe pastaj edhe Qeverisë. Ndërsa tha se nuk e di se kur do të mbahet seanca , këtë javë …

Më shumë...

Kryetari i Tiranës Veliaj, gjatë përfundimit punimeve të rrugës “Selaudin Bekteshi”: mbajtëm premtimin për një Tiranë dinjitoze

Kryetari i Tiranës Veliaj, gjatë përfundimit punimeve të rrugës “Selaudin Bekteshi”: mbajtëm premtimin për një Tiranë dinjitoze

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka qënë këtë të hënë në njësinë nr. 4, ku përfundoi ndërtimi i rrugës “Selaudin Bekteshi”. Ai u shpreh se është mbajtur premtimi për një Tiranë më dinjitoze. Kryetari theksoi se veç infrastrukturës rrugore është ndërhyrë edhe në krijimin e të gjitha mundësive për të qenë një zonë …

Më shumë...

Zëdhënësi i AAK-së: Haradinaj nuk po bën konsultime për numra, por për një bazë të gjerë qeverisëse

Zëdhënësi i AAK-së: Haradinaj nuk po bën konsultime për numra, por për një bazë të gjerë qeverisëse

Zëdhënësi i AAK-së Muharrem Nitaj ka thënë se koalicioni parazgjedhor Partia Demokratike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma dhe i nominuari për kryeministër, Ramush Haradinaj, janë brenda afatit të tyre kushtetues e ligjor për krijimin e qeverisë së Kosovës. “Pritet që presidenti i vendit në kuadër të kompetencave që ka, …

Më shumë...

Kryetari Kosovës Hashim Thaçi, ende nuk e ka caktuar datën e konstituimit të Kuvendit

Vetëvendosje, LAA dhe Lista Serbe kanë refuzuar ftesën e kryetarit Thaçi për ta caktuar datën e seancës konstituive

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka caktuar ende datën e konstituimit të Kuvendit të Kosovës. Këshilltari i tij, Ardian Arifaj, ka deklaruar për “Radion Evropa e Lirë” se ende nuk dihet se kur do të mbahet seanca konstitutive. “Ende nuk është vendosur se kur do të mbahet seanca konstituive. …

Më shumë...

Viets: Kosova ta formojë një Qeveri stabile, për t’i zhvilluar proceset siç janë Asociacioni dhe Demarkacioni si kusht për liberalizim të vizave me BE-në

Viets: Jemi të interesuar që Kosova ta formojë një Qeveri stabile, për t’i zhvilluar proceset siç janë Asociacioni dhe Demarkacioni si kusht për liberalizim të vizave me BE-në

Rënia e Partisë Demokratike të Kosovës në zgjedhjet e qershorit ka qenë e pritur, përderisa parashihej që ‘Vetëvendosje’ do të ketë rritje në vota. Megjithatë, ka qenë e qartë që rezultati zgjedhor nuk do të mundësojë deri në atë masë që një parti e vetme, apo një koalicion do të …

Më shumë...

Në mbledhjen e mbajtur sot Qeveria e Kosovës e ka miratuar listën e masave të Pakos Fiskale 2.0.

Në mbledhjen e mbajtur sot Qeveria e Kosovës e ka miratuar listën e masave të Pakos Fiskale 2.0.

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur, ka miratuar listën e masave të Pakos Fiskale 2.0. Ministri në largim i Financave Avdullah Hoti tha se kanë punuar për të fuqizuar sektorin privat ndërkohë kërkoi nga kabineti qeveritar që t’i miratojnë këto masa dhe ato një nga një të vijnë në …

Më shumë...

Profesori i Integrimeve Evropiane Gazmend Qorraj thotë se Kosova duhet ta kushtëzojë me njohje zbatimin e Zonës Rajonale Ekonomike

Profesori i Integrimeve Evropiane Gazmend Qorraj thotë se Kosova duhet ta kushtëzojë me njohje zbatimin e Zonës Rajonale Ekonomike

Gazmend Qorraj, i cili është profesori i parë dhe i vetëm në Kosovë që mban titullin “Jean Monnet Chair” për Integrime Evropiane në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se Kosova duhet të kërkojë njohje nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina si parakusht për zbatimin e suksesshëm të Zonës Ekonomike Rajonale …

Më shumë...

Kosova përfaqësohet nga pesë nxënës në garën më të madhe ndërkombëtare në fushën e robotikës, FIRST Global Challenge në SHBA

Kosova përfaqësohet nga pesë nxënës në garën më të madhe ndërkombëtare në fushën e robotikës, FIRST Global Challenge në SHBA

Ka filluar në SHBA gara më e madhe ndërkombëtare në fushën e robotikës, FIRST Global Challenge. Pesë nxënës të shkollave të mesme janë duke e përfaqësuar Kosovën në këtë garë të rëndësishme. Nxënësit kosovarë të shkollave të mesme, Elita Hajrizi, Liburn Bajraktari, Flokart Pajaziti, Gëzim Morina dhe Rigon Statovci, nën …

Më shumë...