Fatmir Grejqevci

Sot afati i fundit për shuarjen e operatorëve ilegalë të telefonisë në veri

Kodi telefonik shtetëror i Kosovës +383 mund të vonojë së zbatuari në tërësi sërish

Sot përfundon afati shtesë i dhënë nga Autoritetit Rregullativ i Telekomunikacionit për shuarjen e operatorëve ilegalë të telefonisë fikse dhe mobile që veprojnë në veri të vendit.  “ARKEP i ka dhënë një afat përfundimtar këtyre dy operatorëve operatorit Telenor dhe  operatorit VIP që data 1 maj 2017 të jetë data …

Më shumë...

Filloi manifestimi tradicional kulturor, “Ditët e Agimit”

Limaj: Rënia e "Katanës" ishte humbje e madhe por po aq e madhe ishte vendosmëria për ta vazhduar rrugën drejt lirisë

Në kuadër të shënimit të manifestimit tradicional kulturor “Ditët e Agimit”, kushtuar ish komandantit të UÇK-së Agim Ramadanit prej 1 deri 3 maj, do të mbahen një sërë aktivitetesh në Komunën e Gjilanit. Sot, do të mbahet turniri në futboll të vogël, turniri i shahut dhe ndezja e flakadanëve në …

Më shumë...

Kërcënohet me jetë deputetja shqiptare Doda, fyerje në gjuhën maqedonase

Kërcënohet me jetë deputetja shqiptare Doda, fyerje në gjuhën maqedonase

Deputetja e Kuvendit të Shqipërisë Mesila Doda, thotë se ka pranuar mesazhe fyese dhe kërcënuese me vdekje, pas deklaratave të saj rreth çështjes së shqiptarëve të Iliridës. Doda ka publikuar në rrjetin social mesazhet me përmbajtje kërcënuese në gjuhën sllavo-maqedonase dhe angleze. “Kur këta guxojnë të kërcënojnë një deputete shqiptare qindra …

Më shumë...

Veseli: Kujtimi për Ilaz Kodrën, dhimbje dhe krenari e lartë

22 vjet nga rënia heroike e komandantit dhe pjesëtarit të celulave të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ilaz Kodra

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në 18 vjetorin e rënies së Komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ilaz Kodra, ka thënë se kujtimi për të vjen me dhembje të madhe dhe krenari të lartë.  Ai, ka thënë se Ilaz Kodra së bashku me mijëra djem e vajza të …

Më shumë...

Mjekët e Selës urdhërojnë ndalimin e vizitave nga jashtë

Kryetari i Aleancës për shqiptarët, kandidat për kryetar të Strugës, Ziadin Sela, mbetet pjesë e koalicionit qeveritar

Kreu i LR-PDSH-së, Ziadin Sela vazhdon të shërohet  në spital, por edhe pse gjendja e tij është e qëndrueshme, mjekët kanë urdhëruar ndalimin e të gjitha vizitave nga jashtë. “Kryetari, Ziadin Sela është me shëndet të mirë dhe ne gjendje stabile, por duhet të komunikojmë kërkesën e ekipit mjekësor të cilët …

Më shumë...

Deklarata e kryetarit të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Kosovën Lindore Jonuz Musliut e tremb Serbinë

Deklarata e kryetarit të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Kosovën Lindore Jonuz Musliut e tremb Serbinë

Pas deklaratave të kryetarit të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Kosovën Lindore, Jonuz Musliu, se bashkimi i Shqipërisë me Kosovën është i pakuptimtë pa Preshevën dhe se bashkimi i Kosovës Lindore me Kosovën, nuk do të thotë Shqipëri e Madhe pa Nishin, ka ngjallur reagimin e Serbisë. Gazetat më të …

Më shumë...

Kryetari Thaçi e përkujton komandantin e UÇK-së Ilaz Kodra në 18-vjetorin e rënies

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Kryetari i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi e ka përkujtuar sot komandantin  e UÇK-së, Ilaz Kodra në 18 vetorin e rënies heroike të tij. “Tetëmbëdhjetë vjet më parë, në krye të Brigadës 114 “Fehmi Lladrovci” të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ra heroikisht komandanti Ilaz Kodra. Rënia e tij vërtetoi karakterin …

Më shumë...

Senatori amerikan: Shqipëria të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme, një qeverisje që garanton besimin e qytetarëve shqiptarë

Senatori amerikan: Zgjedhjet pa opozitën të papranueshme

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu po zhvillon një vizitë në Washington për zgjedhjet dhe krizën në Shqipëri, ku ka takuar dhe senatorin Mike Lee. Ky i fundit premtoi se ata do të ndjekin me vëmendje situatën në Shqipëri. “Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me Departamentin e Shtetit, theksoi ai …

Më shumë...

Rama zëvendëson Daden me Spiropalin, pa e lajmëruar

Rama zëvendëson Daden me Spiropalin, pa e lajmëruar

Pasi është zbardhur lista e plotë e kandidatëve të PS për deputetë në 12 qarqe, është vënë mungesa e Arta Dades në listat për deputetë. Ajo nuk është përfshirë në lista pa i dhenë shpjegime dhe është zëvendësuar me Spiropalin. Arta Dade është ikona e PS-së. Bashkë me largimin e saj, mbyllet …

Më shumë...

Ish-ambasadori i Holandës reagon ashpër ndaj Daçiqit, mbron shqiptarët

Ish-ambasadori i Holandës reagon ashpër ndaj Daçiqit, mbron shqiptarët

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj Ivica Daçiqit, duke ia kujtuar atij të drejtat që komuniteti serb i gëzon në Kosovë, në krahasim me komunitetin shqiptar në Maqedoni. Reagimi i ish-ambasadorit holandez pason pas një deklarate të Daçiqit ditë më parë, kur ai është shprehur se “problemi i shqiptarëve …

Më shumë...

Qosja: Kundërshqiptarin Dick Marty e ka furnizuar Lulzim Basha me disa zyrtarë të LDK-së

Më 24 qershor në orën 17.00 mbahet Akademi në 85-vjetorin e lindjes së profesor dr. Rexhep Qoses

Akademik, Rexhep Qosja, me një shkrim të gjatë në rrjetin social, ka kritikuar ashpër politikat e kryetarit të Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Bashës dhe të paraardhësit të tij, Sali Berishës. Në kritikën e tij, Qosja ka edhe shumë akuza për Bashën dhe veprimtarinë e tij politike e publike. Sipas tij …

Më shumë...

Basha: Republika e vjetër po mbyll me turp ekzistencën e saj tashmë të papërballueshme e të padurueshme për qytetarët shqiptarë

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë një takimi të shtunën që ka pasur me qytetarët e qarkut të Korçës, ka theksuar se të rinjtë po ikin shumica në emigrim dhe bizneset po mbyllen nga abuzimi me taksa. “Sot në Sheshin e Lirisë biseduam me qytetarë të Qarkut të Korçës. …

Më shumë...

Krasniqi e krahason të sotmen me të djeshmen që kishin shqiptarët

Jakup Krasniqi

Ish kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi përmes një shkrimi të publikuar në rrjetin social ka shkruar se e djeshmja dhe e sotmja, janë si e mira dhe e keqja që japin e marrin nga njëra tjetra. “Sesa mirë e kishin shqiptarët me pashallarët e “tyre”, shikonju të sotmen e atdheut …

Më shumë...

Meta merr dritën e gjelbër për kryetar të Shqipërisë

Ilir Meta

Lëvizja Socialiste Integrim, ka mbledhur nënshkrimet për kandidaturën e Ilir Metës për kryetar të Shqipërisë. Kjo parti ka mbledhur firmat e 19 deputetëve për të mbështetur kandidaturën e Metës. Paraditen e sotme, grupi parlamentar i Partisë Socialiste ka diskutuar mbi zgjedhjen e Ilir Metës, në krye të shtetit. Burime brenda “Top Channel” kanë …

Më shumë...

Vetëvendosja kritikoi institucionet e Kosovës për mënyrën e reagimit ndaj situatës në Maqedoni

Kurti: Për situatën në Maqedoni, është momenti kur Prishtina dhe Tirana duhet ta intensifikojnë bashkëpunimin dhe komunikimin me partitë shqiptare atje

Lëvizja Vetëvendosje i ka kritikuar institucionet e Kosovës për mënyrën e reagimit ndaj situatës së mbrëmshme në Maqedoni. Deputeti i kësaj lëvizje, Albin Kurti, ka thënë se situata e krijuar mbrëmë në Maqedoni “ka pasur miratimin edhe të Prishtinës”. “Mustafa nuk reagoi hiç, ndërsa siç reaguan Thaçi e Veseli, më mirë mos …

Më shumë...

Veseli ua dorëzon ish-luftëtarëve të UÇK-së draftligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës

Veseli ua dorëzon ish-luftëtarëve të UÇK-së draftligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar sot përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të cilëve u ka dorëzuar draftligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së. Draftligji, i hartuar nga kryeparlamentari Veseli dhe stafi i tij, garanton mbrojtje institucionale për vlerat …

Më shumë...