Fatmir Grejqevci

Hoxhaj: Njohja nga pesë shtetet e bën më të fortë Kosovën por dhe BE-në

Hoxhaj: Njohja nga pesë shtetet e bën më të fortë Kosovën por dhe BE-në

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj në ditën e dytë të qëndrimit në Bruksel po vazhdon me takimet në Parlamentin Evropian. Në takimin me komisionin për Punë të Jashtme AFET, Hoxhaj ka folur për njohjen e Kosovës nga pesë vendet anëtare të BE-së që ende nuk …

Më shumë...

Rossi: ShBA-ja mbetet partnere strategjike e Kosovës

Rossi: ShBA-ja mbetet partnere strategjike e Kosovës

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, gjatë vizitës në ShBA, ka takuar Michael Ross, zëvendëssekretarin e shtetit të Iowa-s, me të cilin ka diskutuar për thellimin e bashkëpunimit në lëmin e drejtësisë. Hoxha ka theksuar se Iowa është shteti me të cilin Kosova është e binjakëzuar, andaj edhe marrëdhëniet me këtë shtet …

Më shumë...

Tanja Fajon: Kosova ta ratifikojë demarkacionin ose të gjejë një alternativë tjetër

Tanja Fajon

Eurodeputetja nga Sllovenia, Tanja Fajon, ka kërkuar nga Kosova që ta ratifikojë Marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi ose të gjejë një alternativë tjetër, por sipas saj, vendimi duhet të merret nga politikanët e Kosovës. “Situata në Kosovë është komplekse. Kuptoj ndjeshmërinë e politikanëve të përgjegjshëm të Kosovës, të Qeverisë, …

Më shumë...

Përfundon takimi në mes të Edi Ramës, Lulzim Bashës dhe kryetarit Bujar Nishanit

Përfundon takimi në mes Edi Ramës, Lulzim Bashës dhe kryetarit Bujar Nishanit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha kanë përfunduar takimin 3 orësh në zyrën e kryetarit Bujar Nishani. I pari që ka lënë Presidencën ka qenë kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Gramoz Ruçi. Ndërsa, kryetari i PD-së, Basha ka …

Më shumë...

Haliti: Ende s’kemi diçka zyrtare nga Qeveria për demarkacionin

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ka bërë me dije se nesër do të mbahet seanca plenare në orën 10:00. Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Haliti ka folur edhe për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, interesimit të gazetarëve se kur do të shkojë demarkacioni në Kuvend. “Sa …

Më shumë...

Bajrami: Roli i të rinjve është kyç për zhvillimin demokratik dhe tranzicionin që po kalojmë

Bajrami: Roli i të rinjve është kyç për zhvillimin demokratik dhe tranzicionin që po kalojmë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së Konferencës Ndërkombëtare të Studentëve të Universitetit të Prishtinës, në të cilën po marrin pjesë studentë nga vende të ndryshme të Evropës dhe më gjerë. Me këtë rast, ministri uroi studentët për organizmin e Konferencës së …

Më shumë...

Talat Xhaferi merr kabinetin e kryeparlamentarit të Maqedonisë

Talat Xhaferi merr kabinetin e kryeparlamentarit të Maqedonisë

Kryetarit të ri të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi i është dorëzuar kabineti nga pasardhësi i tij, Trajko Veljanovski përkundër kundërshtimit nga ana e tij që këtë ta bënte pas zgjedhjes së Xhaferit për kryeparlamentar të enjten e kaluar nga shumica e re parlamentare. Shërbimet e Kuvendit tanimë kanë nisur edhe …

Më shumë...

Ish-komandantit të Përgjithshëm të UÇK-së Sylejman Selimit i keqësohet gjendja shëndetësore

Sylejman Selimi

Ish-komandanti i Përgjithshëm i UÇK-së, Sylejman Selimi, është dërguar në spitalin e Pejës, pasi i është keqësuar gjendja shëndetësore. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati. “Sapo morëm lajmin se gjenerali u dërgua në spitalin rajonal të Pejës. I dëshirojmë shërim sa më të shpejtë dhe shpresojmë …

Më shumë...

Hoxhaj nga Brukseli thotë se Kosova duhet t’i kryejë obligimet e saja

Hoxhaj nga Brukseli thotë se Kosova duhet t’i kryejë obligimet e saja

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në Bruksel. Ai gjatë kësaj vizite është i shoqëruar edhe nga kryetari i Komisionit të Kuvendit për Punë të Jashtme, Elmi Reqica dhe kryetarja e Komisionit për Integrime, Njomza Emini. Delegacioni i Kosovës të martën është takuar me …

Më shumë...

Mustafa: Kosova sot nuk ka barrikada, nuk ka mure, nuk ka trena provokues

Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka shkruar në rrjetin social se ndërprerja e shërbimeve të operatorëve të telefonisë mobile që kanë vepruar në mënyrë të pa autorizuar nga paslufta në territorin e Republikës së Kosovës është lajm i mirë për Kosovën. “Ndërprerja e të gjitha shërbimeve të operatorëve të telefonisë mobile që …

Më shumë...

Pacolli: Zaev do të na dalë kapuç me mëngë

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Kryetari i AKR-së Behgjet Pacolli, ka reaguar ndaj deklaratave të liderit të LSDM-së në Maqedoni Zoran Zaev, i cili ka deklaruar se Kosova është zemra e Serbisë. Ai e ka krahasuar këtë deklaratë me artin, për të cilin thotë se ‘edhe një gënjeshtër e bukur e cila na ndihmon ta njohim vetën …

Më shumë...

Rama: Nuk do të lejojmë që Shqipëria të kthehet mbrapa

Rama

Kryetari i PS-së dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një takim në Elbasan me të rinjtë që votojnë për herë të parë, deklaroi se do të bëjnë çmos, deri në sekondën e fundit, që arsyeja të triumfojë mbi frikën nga drejtësia dhe Partia Demokratike të marrë pjesë në zgjedhje. “Por, …

Më shumë...

Mbahet konferenca rajonale “Skema e BE-së për profesionistët e rinj në Ballkanin Perëndimor”

BE-ja

Konferenca rajonale “Skema e BE-së për profesionistët e rinj në Ballkanin Perëndimor” do të organizohet në Prishtinë më 3-4 maj 2017. “Skema e BE-së për profesionistët e rinj në Ballkanin Perëndimor” është veprim pilot për programin rajonal të trajnimit ekzekutiv dhe komponentëve të shkëmbimit për shërbyesit e rinj civil nga gjashtë …

Më shumë...

Mjeket specialistë të papunë protestojnë para Kuvendit të Kosovës

Specializantët me vetfinancim protestojnë sot për të kërkuar përfshirjen e tyre në paga të rregullta

Një grup i specialistëve të papunë kanë protestuar sot për mbylljen e konkursit i cili ishte i hapur me 21 mars të këtij viti që kishte për qëllim të punësojë rreth 220 specialistë. Arben Ahmeti, përfaqësues i specialistëve të papunë ndjehet i pakënaqur me anulimin e këtij konkursi dhe ata vendosën …

Më shumë...

BE-ja vlerëson respektimin e barazisë gjinore në Kosovë

BE-ja vlerëson respektimin e barazisë gjinore në Kosovë

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj, ka pritur sot në takim ambasadoren Mara Marinaki, këshilltare kryesore për çështjet gjinore dhe gratë, paqen dhe sigurinë nga Shërbimi i Veprimit të Jashtëm i Bashkimit Evropian. Me këtë rast Ahmetaj dhe Marinaki kanë biseduar për gjendjen aktuale në Kosovë si dhe rreth avancimit me …

Më shumë...

Anulohet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane

Anulohet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane

Është anuluar mbledhja e Komisionit parlamentar për Integrime Evropiane, ku ishte paraparë të raportojë Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi për raportin e vitit 2016. Këtë  ka konfirmuar për KosovaPress-in Musli Krasniqi, zyrtar për informim në Kuvendin e Kosovës. Ai nuk ka bërë të ditur arsyen e anulimit të mbledhjes …

Më shumë...