Fatmir Grejqevci

Kreshnik Gashi: ARKEP do t’i bllokojë thirrjet shqetësuese të cilat vijnë nga prefiksi malazez +382

Kreshnik Gashi: ARKEP do t'i bllokojë thirrjet shqetësuese të cilat vijnë nga prefiksi malazez +382

Dhjetëra qytetarë janë ankuar në rrjete sociale se janë duke u shqetësuar nga numrat të panjohur me prefiksin malazez. Thirrjet nga këta numra po i harxhojnë kreditë. Kryetari i Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, Kreshnik Gashi, ka thënë për KosovaPress, se janë duke e analizuar këtë fenomen së …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Shën Tereza simbol i mirësisë, dashurisë dhe solidaritetit me njerëzit e vuajtur e cila i promovoi vlerat tona në gjithë botën

Kryetari Thaçi: Shën Tereza simbol i mirësisë, dashurisë dhe solidaritetit me njerëzit e vuajtur e cila i promovoi vlerat tona në gjithë botën

Kryetari i vendit Hashim Thaçi ka kujtuar njëvjetorin e shenjtërimit të ‘Nënë Terezës’ në Vatikan nga Papa Françesku. Ai shkruan se sot Prishtina po feston dyfish: Njëvjetorin e shenjtërimit të Shën Terezës dhe shugurimin e Katedrales. Thaçi thotë se Shën Tereza promovoi vlerat tona në gjithë globin. “Një vjet më parë, mora …

Më shumë...

Kurti: Apetitet nga njëra anë dhe pasiviteti nga krahu tjetër, e humbën edhe një shans tjetër pas atij të VLAN-it

Albin Kurti

I nominuari për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka thënë se pas kësaj marrëveshje është shpërndarë LAA, por edhe PAN-i. Sipas Kurtit, tashmë formimi i qeverisë së re është lënë në dorën e Vuçiqit. Ai ka thënë se dëshira e madhe e AKR-së për të arritur në …

Më shumë...

PDK do t’i këtë 6 ministri, AAK 3, Nisma 3, AKR 5 si dhe 3 ministri do t’i drejtojnë minoritetët

PDK do t'i këtë 6 ministri, AAK 3, Nisma 3, AKR 5 si dhe 3 ministri do t'i drejtojnë minoritetët

PDK do ta ketë një zëvendëskryeministër dhe 6 ministri.Këto janë ministritë: Ministria e Financave, Ministria e Drejtësisë, Ministria e Integrimeve Evropiane, Ministria e Diasporës, Ministria e Kulturës dhe Ministrinë për Dialog. Ndërkaq, 2 ministri, atë për Kthim dhe Komunitete dhe atë për Administrimin e Pushtetit Lokal, do ta udhëheq Lista …

Më shumë...

Sveçla: Humbësit më të mëdhenjë janë reformatorët potencial brenda LDK-së dhe votuesit e tyre

Sveçla: Humbësit më të mëdhenjë janë reformatorët potencial brenda LDK-së dhe votuesit e tyre

Deputeti i Vetëvendosje, Xhelal Sveçla thotë  se humbësit më të mëdhenj janë reformatorët potencialë brenda LDK-së dhe votuesit e tyre. Ai këtë deklaratë e bëri pas ftesës që udhëheqësit e LDK-së i kanë bërë Vetëvendosjes, që të bashkon për të formuar agjendën e tyre të përbashkët dhe intenzive. “Dulla tash …

Më shumë...

Ali Berisha: Kryeministri Haradinaj do të dijë të punoj në të mirë të gjithë qytetarëve të vendit

Ali Berisha: Kryeministri Haradinaj do të dijë të punoj në të mirë të gjithë qytetarëve të vendit

Sekretari organizativ i AAK-së, Ali Berisha përmes një postimi në rrjetin social ka shkruar se me kryeministrin Haradinaj, Kosova dhe populli ynë, do ta kthejnë shumë shpejt epërsinë e humbur në raport me shtetet e rajonit në pothuaj çdo sferë të jetës tonë. Ai ka thënë së kryeminstri Haradinaj do …

Më shumë...

Bëhet shugurimi i Shenjtërores Shën Nëna Terezë

Kathimerini: Nënë Tereza kishte lidhje të fshehta me regjimin e Enver Hoxhës dhe financime të dyshimta

Në 20 vjetorin e ndarjes nga jeta të Shenjtores Nëna Terezë, bëhet shugurimi i Shenjtërores Shën Nëna Terezë në Prishtinë. Shqiptarja Nëna Terezë, e njohur ndryshe edhe si Tereza e Bekuar e Kalkutës, është shpallur Shenjtore nga Papa i Vatikanit. Po ashtu Nëna Terezë është shqiptarja e vetme që ka …

Më shumë...

Ministri serb: Policia e Kosovës na ktheu mbrapsht, në Serbi, sikur të ishim kontrabandistë

Ministri serb: Policia e Kosovës na kthej mbrapsht në Serbi sikur të ishim kontrabandistë

Ministri serb i Arsimit, Mladen Sarçeviç dhe Drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriç nuk u lejuan të hyjnë në Kosovë. Gjuriç paralajmëroi se me këtë veprim është shkelur marrëveshja e lëvizjes së lirë, dhe çdo gjë që është rënë dakord në lidhje me atë lloj aktivitetiti, ndërsa ministri serb Sarçeviç …

Më shumë...

Kryetari i AKR-së Behxhet Pacolli e konfirmon prishjen e koalicionit me LDK-në

Kryetari i AKR-së Behxhet Pacolli e konfirmon prishjen e koalicionit me LDK-në

Kryetari i AKR-së Behgjet Pacolli ka bërë të ditur se nuk është më pjesë e koalicionit me LDK-në dhe me Alternativën. Lajmin për media e ka bërë publik vet Pacolli pas një takimi që pati me kryetarin e LDK-së Isa Mustafa në njërën nga lokalet e kryeqytetit. Ai në një deklaratë …

Më shumë...

Sot janë përkujtuar dëshmorët dhe martirët e fshatit Dejnë të Rahovecit

Sot janë përkujtuar dëshmorët dhe martirët e fshatit Dejnë të Rahovecit

Në fshatin Dejnë të Komunës së Rahovecit u përkujtuan dëshmoret Arben Bytyqi, Ramiz Krasniqi, Bekim Bytyqi, Qemajl Bytyqi, Xhevdet Krasniqi, Milaim Morina dhe Martirët: Driton Hoti, Sevdije Hoti, Minkadise Bytyqi, Leonora Bytyqi, Shpresa Bytyqi, Gani Morina dhe Muhamet Hoti. Në shenjë respekti për jetën dhe veprën e të rënëve të …

Më shumë...

Haradinaj: Shteti duhet ta kryej detyrën e vet në avansimin e shkollës, ndërkaq stafi edukativo-arsimor t’i plotësojë krejt detyrat që i ka

Ramush Haradinaj: Aleanca për Ardhmerinë e Kosovës ka ndërmarrë vendime në të mirë të qytetarëve

Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit PAN Ramush Haradinaj me anë të një postimi në rrjetin social ka uruar nxënësit dhe mësimdhënësit për fillimin e vitit të ri shkollor. Haradinaj ka thënë se sistemi arsimor në Kosovë ka nevojë për një reformim rrënjësor. Sipas tij cilësia e arsimit në …

Më shumë...

Agim Veliu: Deri më tash nuk ka kurrfarë paralajmërimi së dikush nga koalicioni LAA do të merr tjetër drejtim

Agim Veliu

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu, ka thënë se LDK-ja vazhdon të mbajë qëndrimin e saj lidhur me kandidatin e PAN-it për kryetar të Kuvendit, Kadri Veseli. “Qëndrimi i LDK-së është i njëjtë, nuk ka kurrfarë ndryshimi. Ne e kemi qëndrimin e formuar, nuk ka ndryshim. Nuk kemi nevojë ta përsërisim, …

Më shumë...

Në 19 vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në fshatin Zatriq

Në 19 vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në fshatin Zatriq

Në fshatin Zatriq të Komunës së Rahoveci, në 19 vjetorin e rënies së dëshmorëve Mazllum Kastrati, Xhafer Vehapi dhe Esat Kastrati u mbajt tubim përkujtimor. Të pranishëm në tubim ishin kryetari i Komunë së Rahovecit, Idriz Vehapi me bashkëpunëtor, familjar, bashkëluftëtar të dëshmorëve, banor të fshatit Zatriq dhe fshatrave përreth. …

Më shumë...

Shefi i Pentagonit, James Mattis: Çdo kërcënim për SHBA-të ose aleatët tanë, do të përballet me një reagim masiv ushtarak

Shefi i Pentagonit, James Mattis: Çdo kërcënim për SHBA-të ose aleatët tanë, do të përballet me një reagim masiv ushtarak

Shefi i Pentagonit, James Mattis thotë se çdo kërcënim për SHBA-në ose aleatët e saj, nga Koreja e Veriut do të përballet me një reagim masiv ushtarak. Komentet e tij erdhën pasi mori pjesë në një takim të sigurisë kombëtare, me Presidentin e SHBA-ve Donald Trump. Peniani thotë se ka …

Më shumë...

Ministri i Arsimit, i siguron të gjithë prindërit së në këtë vit nuk do të ketë grevë të mësimdhënësve

Ministri i Arsimit, i siguron të gjithë prindërit së në këtë vit nuk do të ketë grevë të mësimdhënësve

Ministri në detyrë i Arsimit, i Shkencës dhe i Teknologjisë, Arsim Bajrami, i ka siguruar nxënësit dhe prindërit se këtë vit nuk do të ketë grevë të mësimdhënësve. Ai ka thënë për “Epoka e re” se MASHT do të punojë ngushtë me mësimdhënësit dhe Sindikatën e Bashkuar të Arsimit, Shkencës …

Më shumë...

Kryetari Thaçi uron nxënësit dhe mësuesit me rastin fillimit të vitit të ri shkollor

Thaçi: Mësuesit tanë në ditët më të rënda por janë bërë edhe heronj e dëshmorë, për lirinë dhe pavarësinë tonë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë ditë së diele i ka uruar nxënësit, mësuesit dhe prindërit për fillimin e vitit shkollor 2017/ 2018. Thaçi ka thënë se është obligim i të gjithëve që nxënësit të bëhen pjesë e konkurrencës së dijes brenda dhe jashtë Kosovës. gjithashtu ai shpreson shumë së në …

Më shumë...