Fatmir Grejqevci

Çelaj: Qytetarët janë lodhur nga qeverisja aktuale e Shpend Ahmetit, e cila e ka plot gojën shtet e për çdo ditë e përdhosin republikën

Çelaj: Qytetarët janë lodhur nga qeverisja aktuale e Shpend Ahmetit, e cila e ka plot gojën shtet e për çdo ditë e përdhosin republikën

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj, ka prezantuar platformën qeverisëse për kryeqytetin 2017-2021. Çelaj tregoi se si ka marrë vendim për të kandiduar për kryetar të Prishtinës duke thënë se fjala e vajzave të tij kanë ndikuar. Ai tha se qytetarët janë para dilemës nëse dëshirojnë një …

Më shumë...

Meta-Haradinajt: Vazhdimi i dialogut me Serbinë është proces pa alternativë dhe në funksion të paqes dhe stabilitetit të rajonit

Meta-Haradinajt: Vazhdimi i dialogut me Serbinë është proces pa alternativë dhe në funksion të paqes dhe stabilitetit të rajonit

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta priti sot Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Meta e uroi Haradinajn për krijimin e qeverisë së re të Kosovës si dhe për detyrën të rëndësishme si kryeministër i Republikës së Kosovës. Meta shprehu angazhimin e tij për bashkëpunimin e ngushtë me institucionet e Kosovës, në …

Më shumë...

Rrustem Berisha: Transformimi i FSK-së do të bëhet në pajtim me faktorin e brendshëm dhe në bashkëpunim me partnerët strategjikë

Rrustem: Transformimi i FSK-së do të bëhet në pajtim me faktorin e brendshëm dhe në bashkëpunim me partnerët strategjikë

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, ka thënë se transformimi i FSK-së në Forcë të Armatosur do të bëhet me konsensus të plotë me faktorin e brendshëm dhe në bashkëpunim me partnerët strategjikë, duke qenë transparent në çdo hap të procesit. Ai gjatë një takimi me komandantin …

Më shumë...

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha ka thënë se nevojitet një dinamikë e re në zbatimin e MSA-së

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha ka thënë se nevojitet një dinamikë e re në zbatimin e MSA-së.  Sipas Hoxhës, zbatimi i MSA-së kërkon përafrim të legjislacionit me atë të BE-së por se kërkohet edhe vullnet politik për ta bërë këtë gjë. Ajo  foli në një panel të organizuar nga …

Më shumë...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani: Kosova synon anëtarësimin në Organizatën Botërore të Turizmit

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani: Kosova synon anëtarësimin në Organizatën Botërore të Turizmit

Me rastin e Ditës Botërore të Turizmit, sot Ministria e Punëve të Jashtme dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA) kanë mbajtur konferencën “Diplomacia dhe Turizmi”. Bajram Hasani, Ministër i Tregtisë dhe industrisë, tha se Qëllim parësor i kësaj dite …

Më shumë...

Kryetari, Kadri Veseli, bashkë me kandidatin e PDK-së për Kryetar të Gjilanit, Zenun Pajaziti zhvilluan aktivitet parazgjedhor

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli: Në krye me Zenun Pajazitin Gjilanit po i vjen ndryshimi

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, bashkë me kandidatin e PDK-së për Kryetar të Gjilanit, sot ka pasur një mëngjes pune me disa ndërmarrës, mjekë, profesorë, artistë dhe sportistë të Gjilanit. Veseli ka thënë se gjilanasit janë entuziastë për fitoren e Zenunit dhe ndryshimin e Gjilanit me të. “Në krye me …

Më shumë...

Partitë politike në Drenas pezullojnë për sot fushatën, solidarizohen me familjarët e të vdekurve në komunikacion

Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, sot do të vizitojë komunën e Skenderajt dhe Drenasit

Partitë politike kanë pezulluar të gjitha aktivitete elektorale për ditën e sotme në Drenas, në shenjë solidarizimi me familjet e dy viktimave që humbën jetën mbrëmë në aksidente në Komoran. Anulimi i aktiviteteve partiake për ditën e sotme është konfirmuar nga vet zyrtarë të partive që garojnë në këto zgjedhje, …

Më shumë...

Ragip Begaj përveç fitores në Malishevë, shpreson se NISMA do ta fitoj edhe në Drenas e Prizren

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot e ka mbajtur takimin e dytë publik me qytetarë, për këtë vit

Kryetari aktual i Malishevës, njëherësh kandidat i Nismës për Kosovën, Ragip Begaj, ka shprehur bindje se më 22 tetor do të fitojë edhe një mandat qeverisës. Ai ka thënë se optimizmin për fitore e bazon në punën dhe qeverisjen e mirë katërvjeçare në Malishevë. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të udhëtojë për në Vatikan, ku të enjten do të pritet nga Papa Françesku

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të udhëtojë për në Vatikan, ku të enjten do të pritet nga Papa Françesku

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të udhëtojë për në Vatikan, ku të enjten do të pritet në një audiencë nga Papa Françesku. Siç njofton Presidenca, në këtë takim presidenti Thaçi do të falënderojë Atin e Shenjtë për mbështetjen që Vatikani i ka dhënë popullit të Kosovës në periudha të …

Më shumë...

Kryeministri, Ramush Haradinaj, është pritur me nderime të larta në Tiranë në vizitën e tij të parë zyrtare jashtë Shtetit

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rndarjes së tij nga jeta së tij

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj  është pritur me nderime të larta në Tiranë në vizitën e parë zyrtare në cilësinë e kryeministrit të vendit tonë. Fillimisht me rastin e arritjes në Tiranë, kryeministri Haradinaj është pritur nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Në agjendën e vizitës së Haradinajt në Shqipëri …

Më shumë...

Kandidati i AAK-së në Pejë, Fatmir Gashi: Do të krijojmë pesë mijë vende të punës, do të ndërtojmë zonë industriale

Kandidati i AAK-së në Pejë, Fatmir Gashi: Do të krijojmë pesë mijë vende të punës, do të ndërtojmë zonë industriale

Me sloganin “Ndryshimi vazhdon”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës të martën pasdite ka mbajtur tubim zgjedhor me elektoratin e saj në Pejë. AAK para elektoratit të saj ka prezantuar programin qeverisës, kandidatin për kryetar të Pejës, Fatmir Gashin dhe kandidatët për këshilltarë të komunës. Kandidati për kryetar Fatmir Gashi tha …

Më shumë...

Kandidatja për kryetare të komunës së Mitrovicës nga PDK-ja, Valdete Idrizi, është zotuar se Mitrovica nuk do të jetë vend i stagnimit, por i zhvillimit

Kandidatja për kryetare të komunës së Mitrovicës nga PDK-ja, Valdete Idrizi, është zotuar se Mitrovica nuk do të jetë vend i stagnimit, por i zhvillimit

Kandidatja për kryetar të komunës së Mitrovicës nga radhët e PDK-së, Valdete Idrizi, është zotuar se gjatë qeverisjes së saj Mitrovica nuk do të jetë vend i stagnimit, por i zhvillimit dhe qytet aktiv. PDK ka prezantuar sonte kandidaten për kryetare të Mitrovicës Valdete Idrizi dhe kandidatët për asamble komunale. …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, gjeneral lejtnant Rrahman Rama pritet me ceremoni ushtarake në Ankara

Komandanti i FSK-së, gjeneral lejtnant Rrahman Rama pritet me ceremoni ushtarake në Ankara

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Turqisë gjenerali Hulusi Akar priti në takim komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjeneral lejtnant Rrahman Rama.  Rama gjatë vizitës së tij në selinë e Shtabit të Përgjithshëm u prit me ceremoni ushtarake. Pas ekzekutimit të himnit kombëtar të të dy …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli, zhvilloi një vizitë zyrtare në Republikën fqinje të Malit të Zi

Ministri i Jashtëm Behxhet Pacolli, gjatë vizitës në Mal të Zi është takuar me kryetarin e këtij shteti Filip Vujanoviq

Në takimet e shumta me drejtuesit më  të lartë të të gjitha institucioneve malazeze, duke filluar nga takimi me homologun e tij, Srdjan Darmanović, Ministër i Punëve të Jashtme, pastaj me Zëvendës -Kryeministrin dhe Ministrin e Drejtësisë, Zoran Pazhin, me Z. Ivan Brajović, Kryetar i Parlamentit, si dhe Presidentin e …

Më shumë...

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell premton mbështetje për Kosovën në arenën ndërkombëtare

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell premton mbështetje për Kosovën në arenën ndërkombëtare

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairi O’Connell. Hoxha në takim vlerësoi lart bashkëpunimin dhe mbështetjen e vazhdueshme që ka ofruar Mbretëria e Bashkuar për Kosovën në  zhvillimin e vendit dhe përkrahjes në arenën ndërkombëtare. Në takim, …

Më shumë...

Kryeprokurori i shtetit: Nenad Rikalo do të intervistohet në cilësinë e të dyshuarit

Aleksander Lumezi

Kryeprokurori i shtetit, Aleksander Lumezi, ka thënë se së shpejti do të merret në pyetje si i dyshuar ministri i Bujqësisë nga minoriteti serb, Nenad Riakllo. Rikallo është akuzuar nga banorët e lagjes Dardania në Prishtinë se ka maltretuar shqiptarët gjat kohës së luftës, më 1998-99. Ndërsa Lumezi ka thënë …

Më shumë...