leoni

Fatmir Grejqevci

Haradinaj: Përgatitjet janë në fazën finale për një qeveri gjithëpërfshirëse me bazë më të gjerë

Ramush Haradinaj

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN Ramush Haradinaj tha se janë në përpjekje që seanca e ardhshme për ta zgjedhur kryetarin e Kuvendit dhe nënkryetarët të mbahet në fund të kësaj jave ose javën tjetër e që sipas tij të mos e ketë epilogun e seancës së kaluar. Gjithashtu ai …

Më shumë...

Mogherini fton në takim kryetarin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksander Vuçiq

Mogherini fton në takim kryetarin e Kosovës Hashim Thaçin dhe atë të Serbisë Aleksander Vuçiq

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të takojë këtë javë kryetarët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. “Këtë javë do të takoj sërish presidentin Vuçiq dhe presidentin Thaçi për të çuar përpara dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës”, tha Mogherini duke iu …

Më shumë...

BIK: Dita e parë e Kurban Bajramit është me 1 shtator, ditë e premte dhe nuk do të këtë ndryshime

Bashkësia Islame e Kosovës vendos rregulla për të hyrë në xhami pas rritjes drastike të numrit të infektuarve

Është përfolur se dita e festës së Kurban Bajramit do të shtyhet për një datë tjetër meqenëse e premtja ose siç njihet me fenë islame e xhuma është vetë ditë e madhe dhe sipas informatave që u përfolën nuk do të duhej të ishin dy festa në të njëjtën ditë …

Më shumë...

Vulin: Maqedonia duhet ta dijë se për ne është shumë me rëndësi që Kosova të mos jetë anëtare e UNESCO-s dhe e Interpolit

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin: Ushtria e Kosovës do të kërcënonte paqen në Ballkan

Ministri i serb i Mbrojtjës, Aleksandër Vulin, ka thënë se punë për autoritetet e Maqedonisë është se si do ta drejtojnë vendin e vet, por duhet të dinë se për ne është me shumë rëndësi që Kosova të mos bëhet anëtare e UNESCO-s dhe e Interpolit. “Maqedonia si çdo vend …

Më shumë...

Shaip Kamberi: Qeveria e Serbisë manipulon me numrin e shqiptarëve me Bujanoc

Shaip Kamberi

Të gjithë qytetarët e Bujanocit që jetojnë në mërgim, tash e tutje mund të regjistrohen nëpërmjet një aplikacioni për regjistrim të diasporës së kësaj komune. Sipas zyrtarëve komunalë, regjistrimi i mërgimtarëve bëhet për të pasur transparencë si dhe për të mos lejuar manipulimin e qeverisë së Serbisë me numrin e shqiptarëve …

Më shumë...

Ahmeti: Ende asnjë përgjigje për kalimin e Pallatit të Rinisë në pronësi të komunës në mënyrë që të bëhen investime e renovime në të

Ahmeti: Ende asnjë përgjigje për kalimin e Pallatit të Rinisë në pronësi të komunës mënyrë që të bëhen investime e renovime në të

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka deklaruar se ende nuk kanë marrë asnjë përgjigje sa i përket kërkesës së Kuvendit Komunal për kalimin në pronësi të komunës të Pallatit të Rinisë, në mënyrë që në këtë të fundit të bëhen investime dhe renovime. Ahmeti ka thënë se janë bërë gati …

Më shumë...

Tahiri: Nëse Kuvendi ndanë rrogë për mua pa u themeluar institucionet, do ia jap ndonjë familje me nevojë

Tahiri: Nëse Kuvendi ndanë rrogë për mua pa u themeluar institucionet, do ia jap ndonjë familje me nevojë

Deputeti nga radhët e AKR-së, Labinot Tahiri ka reaguar lidhur me peticionin e ngritur për mos-pagimin e deputetëve deri në formimin e institucioneve udhëheqëse të vendit. Me këtë rast Tahiri ka theksuar se nuk dëshiron të marrë pagën e Kuvendit, pa u themeluar institucionet e Kosovës. Madje Tahiri ka bërë …

Më shumë...

Lulzim Basha e Monika Kryemadhi reaguan pas shpalljes së kabinetit të ri qeveritar nga kryeministri Edi Rama

Liderët e opozitës në Shqipëri, Basha e Kryemadhi reaguan pas shpalljes së kabinetit të ri qeveritar nga kryeministri Edi Rama

Menjëherë pas shpalljes së kabinetit të ri qeveritar nga kryeministri Edi Rama, kanë ardhur reagimet e para nga dy liderët kryesorë opozitarë në vend, Lulzim Basha e Monika Kryemadhi, deri dje kundërshtarë të fortë kundër njëri tjetrit  Si asgjë të re dhe vetëm si vazhdim dhe thëllim i të keqes …

Më shumë...

Pacolli: Sot jetojmë në liri, por nuk duhet ta harrojmë të kaluarën, i kemi ende mbi 1660 persona të pagjetur

Pacolli: Sot jetojmë në liri, por nuk duhet ta harrojmë të kaluarën, i kemi ende mbi 1660 persona të pagjetur

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli ka thënë se e kaluara nuk duhet të harruar pasi sot kemi ende mbi 1660 persona të pagjetur. Këtë gjë ia kishte sjellur Pacollit në mendje një shtëpi e shkatërruar nga forcat serbe, të cilën e kishte parë rrugës. “Rrugës duke udhëtuar …

Më shumë...

Emrat e ministrave të Qeverisë së re të Shqipërisë

Emrat e ministrave të Qeverisë së re të Shqipërisë

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, është propozuar nga Edi Rama për ministër që do të merret me shqiptarët jashtë kufijve. Nga 11 ministritë e qeverisë së re, Rama ka vendosur që ta ketë një ministër shteti edhe për shqiptarët jashtë kufijve. Kështu do të duket qeveria e re e Shqipërisë: …

Më shumë...

E konfirmon Rama: Gramoz Ruçi, do të jetë kryeparlamentar i Shqipërisë

Gramoz Ruçi: Nderimi për dëshmorët është shenjë e pjekurisë dhe fuqisë së një kombi

Edi Rama konfirmoi emrin e Gramoz Ruçit për kryetar të parlamentit të ri. Ashtu siç ishte paralajmëruar prej disa javësh, Ruçi do të drejtojë seancat e parlamentit për legjislaturën e ardhshme. Në fjalën e tij në Asamble, Edi Rama e cilësoi si njeriun me autoritetin e posaçëm. “Grupi parlamentar, po …

Më shumë...

Rama: Njerëzit e zakonshëm fituan e betejën zgjedhore për ne, tani ne të bëjmë tonën për Shqipërinë që duam, për ata

Kryeministri Rama nën presionin e Opozitës dhe aferës së ish-ministrit Tahiri i kthehet marrëveshjes së majit 2017

Kryeministri Edi Rama, në Asamblenë e Partisë Socialiste e cilësoi si më të vështirin mandatin që mori nga zgjedhjet e 25 qershorit. “Bashkëqeverisja me njerëzit e zakonshëm është sfidë e vështirë. Ata fituan betejën zgjedhore për ne, tani ne të bëjmë tonën për Shqipërinë që duam për ata. Ky është mandati …

Më shumë...

Lideri i PDK-së Kadri Veseli u shkruan letër shoqatave të UÇK-së për pastrimin e listave të veteranëve

Sot mbahet takimi i thirrur nga Veseli në mes Thaçit, Haradinajt, Ekipin Negociator, si dhe grupeve parlamentare

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, që është njëri nga ish-udhëheqësit e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, iu ka dërguar një letër shoqatave të dala nga lufta. Përmes kësaj letre Veseli ka rrëfyer sakrificën dhe luftën e lavdishme të UÇK-së, por edhe për përpjekjet e dashakeqëve që …

Më shumë...

Sot në Shqipëri shpallet qeveria e re ‘Rama II’

Sot në Shqipëri shpallet qeveria e re ‘Rama II’

Sot në Shqipëri do të shpallet qeveria e re Rama II, e cila do të drejtojë vendin për mandatin e ri 4-vjeçar. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Kryeministri të premten, në takimin me ambasadorët e Shqipërisë. Rama ë shprehur gjatë këtij fjalimi se: ”Menjëherë pas shpalljes së qeverisë …

Më shumë...

Mustafa: Të shmangen zgjedhjet e parakohshme dhe të bëjmë përpjekje maksimale që t’i konstituojmë institucionet

Isa Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta dhe ligjet e vendit, ai i përgjigjet Kuvendit të Kosovës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, nuk e sheh të mundshëm një koalicion me Partinë Demokratike të Kosovës, ndërsa flet për bashkëpunim me Lëvizjen Vetëvendosje.“Ne kemi qëndrimin që të mos përkrahim një koalicion me Partinë Demokratike të Kosovës. Do të bisedojmë me Vetëvendosje!-n se a mund të gjejmë …

Më shumë...

Arbër Vllahiu: Prishtina nuk mund të udhëhiqet më inate, arrogancë, bllokada dhe me asnjë proces që e ngadalëson zhvillimin e qytetit

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu ka vendosur t’i hyjë garës me qëllim për të bërë ndryshime

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, ka deklaruar se Prishtina nuk mund të udhëhiqet me inate dhe bllokada, por duhet të shihet si një qytet që do të ecë me hapa të përshpejtuar, drejt një zhvillimi më të hovshëm, si kryeqytet që do të jetë i barabartë …

Më shumë...