Fatmir Grejqevci

Lista përfundimtare e ministrive që do t’i takojnë partive politike të koalicionit qeverisës

Lista përfundimtare e ministrive që do t’i takojnë partive të politike të koalicionit qeverisës

Në ndarjen e posteve ministrore PDK-ja do t’i ketë 6 ministri dhe një zëvendës-kryeministër. AAK do të ketë vetëm dy, të FSK-në dhe Infrastrukturën. Nisma për Kosovën do t’i ketë 3 ministri dhe një zëvendëskryeministër. AKR do ta ketë zëvendëskryeministrin e parë dhe 4 ministri. Lista Serbe do t’i ketë …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Më 7 shtator 1990, Kosova tregoi se aspiratat e saj janë liria dhe drejtësia për të gjithë

Hashim Thaci

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, ka kujtuar miratimin e Kushtetutës së Kaçanikut në vitin 1990. “Më 7 shtator 1990, Kosova tregoi se cilat janë aspiratat e saj – liri e drejtësi për të gjithë, duke i vënë këto parime në themelet e Kushtetutës së Kaçanikut”, ka shkruar Thaçi. “E kujtojmë me krenari …

Më shumë...

Këshilltar i kryetarit të AKR-së, Jetlir Zymberaj: Qeveria votohet të shtunën pas dite

Jetlir Zyberaj: Aleanca Kosova e Re synon që të hyjë në koalicion parazgjedhor me bashkë me ndonjë parti politike

Jetlir Zyberaj, këshilltar i kryetarit të AKR-së, Behxhet Pacolli, ka shkruar në rrjetin social “Facebook” se Qeveria e Kosovës formohet të shtunën pas dite. “Megjithëse ishte paraparë të premten, mungesa e disa deputeteve te koalicionit dhe obligimet që të jenë jashtë vendit shtynë votimin e qeverise për të shtunën”ka shkruar …

Më shumë...

Krasniqi: Ne ishim në pritje të katër deputetëve të koalicionit tonë, që ishin vonuar për seancë jemi të gatshëm në çdo moment

Memli Krasniqi thotë së shumë shpejt do të votohet propozimi për Tribunalin për krimet serbe në Kosovë

Nënkryetari dhe deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë për lajmi.net se kryesuesi i seancës, Adem Mikullovci e ka shtyrë seancën për në orën 14:00 pa u konsultuar fare me ata. “Ne ishim në pritje të katër deputetëve të koalicionit tonë, që ishin vonuar për seancë, dy nga PDK, një nga …

Më shumë...

Ivan Stoilkoviç: Maqedonia do të votojë për pranimin e Kosovës në Interpol

Interpol

Maqedonia do të votojë në fund të shtatorit për pranimin e Kosovës në Interpol, tha Ivan Stoilkoviç, deputet në parlamentin e Maqedonisë dhe kryetar i Partisë Demokratike të Serbëve në një intervistë për “Vecernje novosti”, transmeton “Zeri.info”. Nga Kuvendii maqedon, sqaroi ndër të tjera Stoilkoviç, nuk ka marrë përgjigje nëse Maqedonia …

Më shumë...

Korab Sejdiu, i pakënaqur me vendimin e AKR-së për t’u bashkuar me koalicionin PAN jep dorëheqje nga kjo parti

K

Deputeti i AKR-së, Korab Sejdiu, i pakënaqur me faktin se subjekti i tij i është bashkuar koalicionit PDK-AAK-NISMA për të qenë pjesë e qeverisjes së ardhshme të vendit, ka dhënë dorëheqje nga partia për të vazhduar si deputet i pavarur i Kuvendit të Kosovës. “Më lejoni që fillimisht të kërkoj …

Më shumë...

Ylber Çitaku: Nuk ka ikje masive por ka lëvizje të lirë të qytetarëve në vendet e Evropës e botës

Ikjet

Drejtori i Stacionit të Autobusëve të Prishtinës, Ylber Çitaku, ka folur përsëri në media duke mohuar se ka nisur një valë e re e kosovarëve që emigrojnë nëpër vende të ndryshme të Evropës, duke përdorur autobusët që nisen drejt Serbisë e më pas edhe nëpër vende të tjera.  Ai i …

Më shumë...

Sot bëhen 27 vjet nga shpallja ilegale e Kushtetutës së Republikës së Kosovës, në Kaçanik

Sot bëhen 27 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Republikës së Kosovës në Kaçanik

Sot bëhen 27 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Republikës së Kosovës, e cila fuqizonte ligjërisht Deklaratën e Pavarësisë së 2 Korrikut. Shpallja e Kushtetutës së Kosovës është bërë në Kaçanik, në një organizim të mirë dhe të fshehtë, pasi vendi ishte i mbushur nga forcat policore dhe ushtarake të …

Më shumë...

Seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës mbahet sot në orën 11.00

Pas kërkëses së kryeministrit Haradinaj sot Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të jashtëzakonshme

Kryesuesi i Kuvendit të Kosovës, Adem Mikullovci, ka konfirmuar se sot duke filluar në orën 11 do të mbahet vazhdimi i seancës konstituive. Ky vendim pason kërkesën e koalicionit PAN për të mbajtur seancë konsituive pas sigurimit të numrave dhe marrëveshjeve të arritura me AKR-në dhe Listën Serbe. Kuvendi për disa …

Më shumë...

Hoti: Qeveria e ardhshme nuk do të mundet të funksionojë por do të dorëzohen vet

Hoti: Vendimi për vizat është komplet vendim i bashkësisë evropiane, ne duhet të presim e të mos ngutemi

I nominuari për kryeministër nga LDK, Avdullah Hoti për “RTV21” ka folur për Qeverinë e re të mundshme mes PAN-AKR dhe minoriteteve. Hoti ka thënë se asnjë vendim i thjeshtë i mundshëm nuk mund të merret me shumicën parlamentare që do të ketë Qeveria e ardhshme e formuar mes partive PAN-AKR …

Më shumë...

Nitaj: Haradinaj nuk mund të kushtëzohet nga asnjë grupim politik shqiptar apo serb në Kuvendin e Kosovës

Nitaj: Haradinaj nuk mund të kushtëzohet nga asnjë grupim politik shqiptar apo serb në Kuvendin e Kosovës

Zëdhënësi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka thënë se Ramush Haradinaj mund të jetë njëri prej politikanëve më bujar në Kosovë, por që sipas tij bujaria e tij nuk mund të shkojë deri aty sa të mund të pranojë të jetë i kushtëzuar nga çfarëdo grupimi politik, shqiptar apo …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Jemi mirënjohës për përkrahjen që Kroacia i jep Kosovës në çdo forum

Kryetari Thaçi: Jemi mirënjohës për përkrahjen që Kroacia i jep Kosovës në çdo forum

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim një delegacion të deputetëve të Kuvendit të Kroacisë, të shoqëruar nga ambasadorja kroate, Maria Kapitanoviq, të cilët i ka falënderuar për mbështetjen që Kroacia i ka dhënë Kosovës në vazhdimësi. Ai ka theksuar se do të angazhohet për avancim të …

Më shumë...

Kurteshi: Qeveria e cila formohet me përbërje të Listës Serbe është e dirigjuar kryekëput nga Beogradi

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi: Nuk mund të pajtohem me rrugën që e ka zgjedh Visari

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi, ka konsideruar se një Qeveri, e cila po mëtohet të formohet me përbërje të Listës Serbe është e dirigjuar kryekëput prej Beogradit, shkruan gazeta “Zëri”. Por pavarësisht kësaj, ai ka thënë se deputetët duhet të marrin pjesë në vazhdimin e seancës për ta dhënë …

Më shumë...

Flamuri shtetëror dhe ai kombëtar janë bërë grumbull e lënë në tokë gjatë cremonisë së shungurimit të katedrales Nëna Terezë!

Flamuri shtetëror dhe ai kombëtar janë bërë grumbull e lënë në tokë gjatë cremonisë së shungurimit të katedrales Nëna Terezë!

Dita e djeshme ishte e rezervuar enkas për ceremoninë e shugurimit të katedrales Nëna Terezë. Në këtë ceremoni morën pjese një numër i madh i njerëzve, të cilët erdhën për të nderuar shugurimin e kësaj katedrale. Pjesëmarrës në këtë ceremoni ishte edhe Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili mbajti …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare, profesor doktor, Muhamet Tërnava, historian, i burgosur politik i viteve ’80

Muhamet Tërnava

Ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare, profesor doktor, Muhamet Tërnava, historian, i burgosur politik i viteve 80, profesor i anatemuar në kohën e regjimit jugosllav. Prof. Dr. Muhamet Tërnava, me punën dhe njohuritë e thella prej shkencëtari arriti t’i thyejë tezat e akademikëve serbë rreth përkatësisë  popullsisë së Kosovës gjatë …

Më shumë...