Brickos

Fatmir Grejqevci

Haradinaj: Gjakova nuk i falë mashtrimet

Haradinaj: Gjakova nuk i falë mashtrimet

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka qëndruar të mërkurën në Gjakovë. Haradinaj ka thënë se është kënaqësi, mburrje dhe triumf të qëndrosh në këtë qytet. “Gjakovës nuk i falë mashtrimet! Mburrje, kënaqësi, triumf është qëndrimi në Gjakovë. Kjo ndjenjë nuk është vetëm e sotme, por e përherëshme. Gjakova …

Më shumë...

Rama: Moment historik për t’i dhënë drejtimin e duhur Shqipërisë

Rama: Moment historik për t’i dhënë drejtimin e duhur Shqipërisë

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, gjatë një takimi që ka zhvilluar të mërkuren në Vlorë, foli për atë që është bërë në 44 muajt e qeverisjes së tij, për ekonominë, punësimin dhe çfarë do të bëhet në 4 vitet në vijim. “Ky është një moment historik për t’i dhënë …

Më shumë...

Veseli në Zhabar të Mitrovicës premton zhvillim ekonomik

Veseli në Zhabar të Mitrovicës premton zhvillim ekonomik

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, gjatë tubimit elektoral të mbajtur të mërkuren në Zhabar të Mitrovicës, ka thënë se nuk do ta harrojnë kurrë një pritje kaq vëllazërore nga banorët e këtij vendi. Veseli ka theksuar se Zhabari dhe Mitrovica kanë dhënë provimin atëherë kur iu është dashur vendit. “Mitrovica …

Më shumë...

Pacolli: Me fitoren tonë fillon epoka e zhvillimit të Kosovës

Pacolli: Me fitoren tonë fillon epoka e zhvillimit të Kosovës

Në kuadër të fushatës zgjedhore, Aleanca Kosova e Re bashkë me partnerët e koalicionit nga LDK-LD-Alternativa, ka mbajtur të mërkurën një tubim me qytetarë në Novobërdë, ku është prezantuar plan programi qeverisës i këtij koalicioni.  Me këtë rast kryetari i Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli, u bëri thirrje qytetarëve …

Më shumë...

Veseli: Vetëm Serbia duhet t’i frikësohet koalicionit PDK-AAK-Nisma

Kadri Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se vetëm Serbia duhet të frikësohet nga koalicioni PDK-AAK-Nisma. Ai në tubimin elektoral në Pejë, ka thënë së ky koalicion do ta çojë përpara Kosovën. Më tutje, Veseli ka premtuar përkrahje për rininë pejane. Po ashtu, ai është zotuar se …

Më shumë...

Fatmir Limaj është nderuar me titullin “Nderi i Qarkut të Lezhës”

Kryetari i Nismës për Kosovën Fatmir Limaj ka uruar 12 qershorin e vitit 1999, Ditën e Çlirimit

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj është nderuar sot nga Këshilli i Qarkut të Lezhës me titullin “Nderi i Qarkut Lezhë”. Ky titull Limajt i është ndarë për kontributin e tij si ish-komandant i UÇK-së me motivacionin: “Simboli i luftëtarit dhe komandantit atdhetar, politikanit vizionar e të palodhur pë …

Më shumë...

Veseli: S’do të ketë mure në Republikën e Kosovës

Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se platforma “Fillimi i Ri” nënkupton se në Kosovë nuk do të ketë as mure e as trena të Serbisë. “Do ta fuqizojmë Mitrovicën, që ta shohim nga lind dielli dhe nga perëndon. Të jetë një Mitrovicë e bashkuar. Jo …

Më shumë...

Ish-komandanti i FSK-së: Ushtria e Kosovës do të bëhet këtë vit

Kastrati: Shërbimi ushtarak i obligueshëm në Kosovë është i mirëseardhur por edhe i panevojshëm

Më shumë se tri dekada Kadri Kastrati barti uniformën ushtarake. Pas këtyre viteve shërbimi si ushtarak iu rrek politikës. Dhe për të shërbyer në këtë sferë iu bashkua Partisë Demokratike të Kosovës. Ndonëse pati oferta edhe nga partitë tjera zgjodhi PDK-në. Ish-komandanti i FSK-së në një intervistë për KosovaPress është …

Më shumë...

PDK-së në Mitovicë i bashkohen 150 anëtarë të rinj

PDK-së në Mitovicë i bashkohen 150 anëtarë të rinj

Në tubimet elektorale të mbajtura në Bajgorë dhe Tunel të Parë në Komunën e Mitrovicës, në kuadër të fushatës për zgjedhjet e 11 qershorit, Partisë Demokratike të Kosovës i janë bashkuar 150 anëtarë të rinj. Kryetari i Degës së PDK-së në Mitrovicë, Avni Kastrati, u ka uruar mirëseardhje anëtarëve të …

Më shumë...

Avdullah Hoti: Plani ynë parasheh dyfishimin e buxhetit për shëndetësinë

Hoti: Qeveria jonë do të mbështes Panairin e Librit dhe botuesit e librave

Gjatë një vizite që iu ka bërë disa reparteve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti, ka thënë se programi i tij parasheh dyfishimin e buxhetit për shëndetësinë dhe ofrimin e barnave falas për qytetarët nëpërmes Fondit të Sigurimit. “Pa buxhet nuk ka shëndetësi. …

Më shumë...

Hoxha: Gruaja Demokratike e bindur në fitoren e 11 qershorit

Hoxha: Gruaja Demokratike e bindur në fitoren e 11 qershorit

Ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha, ka zhvilluar takim me Degën e Gruas Demokratike të PDK-së edhe në Prizren e Therandë, ku morën pjesë edhe Flora Brovina si dhe Luljeta Veselaj Gutaj. Edhe në Prizren e Therandë u potencua se Gruaja Demokratike është fuqishëm e bindur në fitoren e 11 qershorit. …

Më shumë...

Shala: Koalicioni ynë do t’i ketë mbi 50 % të deputetëve shqiptarë

Haxhi Shala: Qeveria Kurti nuk ka bër asnjë veprim të mirë për qytetarët, do të mbahet mend si qeveri e konferencave për media

Kandidati për deputet nga Nisma për Kosovën, Haxhi Shala, ka thënë se më 11 qershor qytetarët e Kosovës duhet ta votojnë koalicionin PDK-AAK-Nisma meqë, sipas tij, është një koalicion parimor, i fuqishëm dhe i guximshëm për të marrë vendime të dobishme për shtetin. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, …

Më shumë...

OSBE dhe PZAP përmirësojnë qasjen e personave të verbër në procedurat zgjedhore

OSBE dhe PZAP përmirësojnë qasjen e personave të verbër në procedurat zgjedhore

Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadori Jan Braathu, sot viziton Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, me ç’rast do t’iu dorëzojë formularët e ankesës në alfabetin Braille, të shtypura me financim të OSBE-së. Shtypja e ankesës në Braille ka për qëllim sigurimin e qasjes së barabartë dhe ofrimin …

Më shumë...

Rama: PD është gjobitur për mungesën e femrave në listat e kandidatëve

Rama: PD është gjobitur për mungesën e femrave në listat e kandidatëve

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama gjatë një takimi elektoral me banorët e Hasit, sot tha se Partia Demokratike nuk ka vendosur asnjë grua apo vajzë në listat e Qarkut të Kukësit. “Në skuadrën e Partisë Demokratike për të ndërtuar një Republikë të re, nuk ka vend për asnjë grua, …

Më shumë...

Bashota: Mujë Krasniqi kishte virtyte të rralla të luftëtarit të lirisë

Bashota: Mujë Krasniqi kishte virtyte të rralla të luftëtarit të lirisë

Qershori i lirisë dhe i ditëlindjes së komandant Mujë Krasniqit, për të shtatëmbëdhjetën herë me radhë ka bashkuar në një vend të gjitha trojet shqiptare. Të martën, në Çabiq të Klinës, në  oborrin e Kullës monumentale  të komandantit Mujë Krasniqi është hapur festivali Folklorik “I këndojmë lirisë”. Në hapjen e këtij …

Më shumë...

Amerika shqyrton pjesëmarrjen në Këshillin e OKB-së për të drejtat e njeriut

SHBA shqyrton pjesëmarrjen në Këshillin e KB-ve për të drejtat e njeriut

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump, të martën, edhe zyrtarisht ka konfirmuar se po shqyrton pjesëmarrjen e vet në Këshillin e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut dhe ka bërë thirrje për reforma të kësaj trupe, në mënyrë që të eliminojë “paragjykimet e saja kronike anti-izraelite”. “SHBA me …

Më shumë...