Fatmir Grejqevci

Gjilani shpall “Qytetar Nderi” kryetarin Nishani

Bujar Nishani i quan të mbyllura zgjedhjet e 25 prillit nga pikëpamja formale, por rezultati nuk do të ndryshojë

Me iniciativë të kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri, sot Kuvendi Komunal i Gjilanit do ta shpallë “Qytetar Nderi” Kryetarin e Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani. Fillimisht, kryetari shqiptar do të takohet me kryetarin Haziri, në ora 10:00, ndërsa me fillim në ora 10:30, në sallën e Kuvendit, kryetari të Shqipërisë, i …

Më shumë...

Gjuriq: Brukseli ka humbur autoritetin në Prishtinë

Gjuriq: Brukseli ka humbur autoritetin në Prishtinë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq vlerësoi se Brukseli ka humbur autoritetin në Prishtinë dhe ka shfaqur frikën e tij se zgjedhjet në Kosovë do të thotë vetëm humbje kohe për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, por gjithashtu përfaqëson edhe radikalizëm në politikë. …

Më shumë...

Mbahet Java e Dëshmorëve në Rahovec

Mbahet Java e Dëshmorëve në Rahovec

Në kuadër të aktivieteteve që mbahen në shënimin e “Javës së Dëshmorëve dhe Heronjve të Komunës së Rahovecit”, sot organizohen disa aktivitete për të ndëruar dëshmorët. Do të bëhen homazhe dhe nderime pranë lapidarëve, varrezave të heronjve dhe dëshmorëve në Komunën e Rahovecit. Mbahet akademi solemne  dhe program kulturo-artistik në Qendrën …

Më shumë...

Delawie: Është për të ardhur keq që nuk u votua demarkacioni

Delawie: Është për të ardhur keq që nuk u votua demarkacioni

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, në një intervistë për RTK-në, thotë se partitë politike në prag të fushatës zgjedhore, duhet të kenë kujdes se çfarë njerëzish përfshijnë në listat zgjedhore. Ai tha se do të shohin, nëse në listat zgjedhore a do të këtë përfshirje të duhur gjinore dhe …

Më shumë...

Ferati: LDK-ja do të pranojë të qëndrojë edhe në opozitë nëse nuk del e para në zgjedhjet e ardhshme, por jo të bashkëpunojë më me PDK-në

Ferati: LDK-ja do të pranojë të qëndrojë edhe në opozitë nëse nuk del e para në zgjedhjet e ardhshme, por jo të bashkëpunojë më me PDK-në

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sadri Ferati, ka bërë me dije se kjo parti nuk do të bashkëqeverisë me PDK-në në mandatin e ardhshëm. “Nëse dalim të parët në zgjedhje nuk do të kemi ofertë për PDK-në, por edhe nëse PDK-ja na jep ofertë, LDK-ja nuk …

Më shumë...

Limaj takohet me Kryetarin Nishani

Limaj takohet me Kryetarin Nishani

Kreu i Nismës për Kosovë, Fatmir Limaj, dje është takuar me Kryetarin e Shqipërisë, Bujar Nishani, i cili po qëndron në vizitë zyrtare në Kosovë. “Sot, së bashku me bashkëpunëtorë të NISMA për Kosovën, zhvilluam një takim me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Z. Bujar Nishani. Së bashku me Presidentin …

Më shumë...

Haradinaj priti në takim intelektualët që nënshkruan peticionin për lirimin e tij

Haradinaj priti në takim intelektualët që nënshkruan peticionin për lirimin e tij

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka pritur rreth 60 përfaqësues të intelektualëve dhe profesorëve të Kosovë të cilët kanë nënshkruar peticionin në mbështetje të tij gjatë kohës sa po mbahej në Francë. Haradinaj gjatë këtij takimi, Haradinaj ka falënderuar ata për kujdesin dhe mbështetjen ndaj tij. …

Më shumë...

Zyrtare: Zgjedhjet mbahen më 11 qershor

Zyrtare: Zgjedhjet mbahen më 11 qershor

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur që më 11 qershor të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Vendimi i Thaçit për caktimin e datës për zgjedhjet nacionale, ka ardhur pas një takimi konsultativ me përfaqësuesit e partive politike që ka pasur sot në mëngjes. Shumica e partive politike kanë …

Më shumë...

Nishani: E ardhmja e Kosovës dhe Shqipërisë është në BE

Nishani: E ardhmja e Kosovës dhe Shqipërisë është në BE

Kryetari në largim i Shqipërisë, Bujar Nishani, gjatë një konference të përbashkët për medie në Prishtinë, pas takimit me kryetarin Hashim Thaçi, ka thënë se e ardhmja e përbashkët e Shqipërisë dhe Kosovës është drejt Bashkimit Evropian. “Përderisa është proces që ka nisur para 100 vitesh në filozofi, parime dhe përcaktim, …

Më shumë...

Kryetari Nishani nderohet me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari Nishani nderohet me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari në largim i Shqipërisë, Bujar Nishani, është nderuar me “Urdhrin e Lirisë” nga kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi. Kryetari i Kosovës ka theksuar se Nishani nderohet më këtë titull për angazhimin e tij për shtetin e Kosovës. Kurse kreu i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka thënë se ndihet i nderuar dhe …

Më shumë...

Thaçi: Në ditët e ardhshme do ta caktoj datën e zgjedhjeve

Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit që ka pasur me përfaqësuesit politik të partive në vend, ka dalë në një konferencë për medie, në të cilën ka treguar se në ditët e ardhshme do ta caktojë datën e zgjedhjeve të reja. “Dëgjova opinionet e 20 partive politike. Është një opinion …

Më shumë...

Lekaj thotë se zgjedhjet do të mbahen më 11 qershor

Pal Lekaj thotë së Qeveria Kurti është më të dobëta që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës

Shefi i Grupit Parlamntar të AAK-së Pal Lekaj thotë se zgjedhjet e parakohshme do të mbahen më 11 qershor. Përmes një postimi në rrjetin social, Lekaj ka konfirmuar takimin konsultativ me presidentin e vendit Hashim Thaçi, në të cilën morën pjesë përfaqësues të subjekteve politike të vendit, me përjashtim të  atij …

Më shumë...

Zyrtaisht nuk është caktuar data e zgjedhjeve por ato do të mbahen më 11 ose 18 qershor

Zyrtaisht nuk është caktuar data e zgjedhjeve por ato do të mbahen më 11 ose 18 qershor

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi nuk ka caktuar datën se kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme. Pas takimit me përfaqësues të partive politike tha se ditëve të ardhshme do të caktojë datën e zgjedhjeve. Sipas tij data për mbajtjen e zgjedhjeve do të jetë 11 ose 18 qershori. Ditëve të ardhshme …

Më shumë...

Mustafa mbledh kryesinë e LDK-së

Mustafa mbledh kryesinë e LDK-së

Kryeministri në detyrë njëherit kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa, do të mbledh sot kryesinë e kësaj partie. Kështu ka bërë të ditur ai me anë të një postimi në rrjetin social. “Anëtarë dhe përkrahës të LDK-së, Sot do të mbledh Kryesinë dhe kryetarët e degëve të LDK-së. LDK e fuqishme …

Më shumë...

Krasniqi: Nisma e nisi, qytetarët ta bitisin

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, e ka cilësuar sukses të partisë së tij rrëzimin e djeshëm të Qeverisë nga Kuvendi i Kosovës. “Një iniciativë e NISMËS me gjashtë deputetë, arriti t’i merr me veti gati 80 deputetë. Ky është suksesi. Sukses që arriti ta ndërprej qeverisjen e …

Më shumë...

BE: Rënia e qeverisë në një moment kritik për Kosovën

BE: Rënia e qeverisë në një moment kritik për Kosovën

Bashkimi Evropian thekson se rënia e Qeverisë së Kosovës vjen në një moment kritik dhe i bën thirrje politikanëve dhe institucioneve për vazhdimin e reformave dhe dialogut me Beogradin. Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë të mërkurën se BE është në dijeni për votimin e mocionit të mosbesimit në …

Më shumë...