leoni

Fatmir Grejqevci

Kryeministri Haradinaj: Adrian Krasniqi, vuri themelin e rrugës për lirinë e Kosovës

Kryeministri Haradinaj: Adrian Krasniqi, vuri themelin e rrugës për lirinë e Kosovës

Adrian Krasniqi, ishte ndër themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili vuri themelin e rrugës për liri. Ndërsa mbi supet e tij, përveç peshës së armëve, mbajti dhe peshën e madhe të historisë dhe lirisë së vendit. Kështu u tha  në Akademinë  përkujtimore që u mbajt në Prishtinë në …

Më shumë...

Limaj: Patriotizëm sot është me hap vende të reja pune, jo deklarata boshe

Limaj: Patriotizëm sot është me hap vende të reja pune, jo deklarata boshe

Qytetarët e Prizrenit e kanë një mundësi të jashtëzakonshme që më 22 tetor me ia dhënë një mundësi ndryshimit dhe ky ndryshim është vota për kandidatin e Nismës për Kosovën, Zafir Berisha.nKështu ka thënë lideri i Nismës, Fatmir Limaj, në një takim, të mbajtur mbrëmë më banorët e Zhurit. Ai …

Më shumë...

Kandidati i LDK-së për kryetar të Gjilanit, Lutfi Haziri, ka vizituar sot Shoqatën e Invalidëve të Luftës së UÇK-së

Kandidati i LDK-së për kryetar të Gjilanit, Lutfi Haziri, ka vizituar sot Shoqatën e Invalidëve të Luftës së UÇK-së

Kandidati i LDK-së për kryetar të Gjilanit, Lutfi Haziri, ka vizituar sot Shoqatën e Invalidëve të Luftës së UÇK-së, ku është pritur nga kryetari i saj, Afrim Rexhepi. Kryetari i Shoqatës, Afrim Rexhepi, e ka falënderuar kryetarin Haziri për vizitën dhe mbështetjen që tha se u ka ofruar për mirëmbajtjen …

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli: Nuk jemi në kohën e Mao Ce Dunit, Prishtinës i duhet Lirak Çelaj

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli: Nuk jemi në kohën e Mao Ce Dunit, Prishtinës i duhet Lirak Çelaj

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, tha në takim me degët e PDK-së të Prishtinës, se kryeqyteti i vendit vazhdon të ballafaqohet me mungesa elementare, derisa kryetari aktual mburret me kiflet që po ua jep fëmijëve. Ai tha se ata që kanë fituar deri më tani e kanë pasur një papërgjegjësi …

Më shumë...

Shefja e Zyres së BE-së, Nataliya Apostolova nesër takime me shefat e grupeve parlamentare të LDK-së dhe AAK-së

Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova kërkon që të mos tensionohet më tej situata

Shefja e Zyres së BE-së, Nataliya Apostolova do vazhdojë nesër takimet me shefat e grupeve dhe komisioneve parlamentare, duke takuar përfaqësuesit e LDK-së dhe AAK-së. Sipas një njoftimit të Zyrës së BE-së, qëllimi i takimeve është të kuptohen prioritetet e përbërjes së re të Kuvendit, të informohen deputetët me prioritetet …

Më shumë...

Imri Ahmeti: Në mandatin e ardhshëm Magurja do të ketë investime shtesë

imrii

Kandidati i LDK-së për kryetar të Lipjanit Imri Ahmeti, ka shpalosur platformën zgjedhore për Lipjanin, duke u ndalur në pikat programore që kemi paraparë për Magurën për gjatë mandatit tonë të dytë qeverisës. Ahmeti gjatë tubimit të mbajtur në Magure ka premtuar investime shtesë në këtë fshat, ndërsa si prioritet …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi kërkon njohjen nga Madagaskari

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi kërkon njohjen nga Madagaskari

​Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim nënkryetarin e Senatit të Madagaskarit, Amido, me të cilin ka bashkëbiseduar për mundësinë e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. Thaçi ka theksuar se Kosova është faktor stabiliteti në tërë rajonin, duke promovuar dialogun dhe paqen. Ai ka informuar …

Më shumë...

Ministrja Hoxha: Kosova, përpos BE-së, nuk ka alternativë tjetër

Ministrja Hoxha: Kosova, përpos BE-së, nuk ka alternativë tjetër

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka bërë me dije se integrimi i Kosovës në Bashkimin Evropian është e vetmja alternativë. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ministrja Hoxha ka theksuar se Kosova e meriton të jetë pjesë e BE-së. Ajo ka bërë thirrje që në proceset integruese të …

Më shumë...

Sot në Bibliotekën Kombëtare do të mbahet akademi përkujtimore për 20-vejtorin e rënies së Adrian Krasniqin

Sot në Bibliotekën Kombëtare do të mbahet akademi përkujtimore për 20-vejtorin e rënies së Adrian Krasniqin

Sot bëhen 20 vjet nga rënia e dëshmorit të kombit Adrian Krasniqi. Në nderim të kësaj dite, në Bibliotekën Kombëtare do te mbahet akademi përkujtimore. Adrian Krasniqi ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës komandant i njëjtit gueril në rajonin e Dukagjinit. Më 16 tetor të vitit 1997, kur Adrian …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj nuk do të marrë pjesë në Samitin 100 në Shkup për shkak të agjendës së paracaktuar

Ramush Haradinaj thotë se Amerika është aleate e Kosovës, por jo e politikanëve të caktuar në vend

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, për shkak të agjendës së paracaktuar në Kosovë, nuk do të mund të marrë pjesë në Samitin 100, në Shkup, të hënën, ku pritet të marrin pjesë, përveç shumë afaristëve nga Evropa Juglindore, edhe kryeministra të vendeve të Ballkanit Perëndimor.  “Pra, mosshkuarja në Shkup e …

Më shumë...

Kandidati i PDK-së për kryetar të Therandës, Blerim Xhemajli: Maqiteva është një shembull se si mund të zhvillohet turizmi

Kandidati i PDK-së për kryetar të Therandës, Blerim Xhemajli: Maqiteva është një shembull se si mund të zhvillohet turizmi

Unë kam një program jashtëzakonisht të mirë për zhvillimin e komunës sonë që bazohet në zhvillimin e turizmit malor përmes etno dhe eko fshatrave që mund të zhvillohen vetëm pas ndryshimit të zonave të Parkut Nacional.
 Kështu është shprehur kandidati i PDK-së për kryetar të Suharekës, Blerim Xhemajli gjatë një …

Më shumë...

BDI-ja shpall fitoren në Kërçovë dhe Plasnicë, shkon në balotazh në 12 komuna të tjera

BDI-ja shpall fitoren në Kërçovë dhe Plasnicë, shkon në balotazh në 12 komuna të tjera

BDI-ja shpall fitore absolute në Kërçovë dhe në Pllasnicë, derisa në 12 komuna të tjera kandidatët e BDI-së shkojnë në balotazh me kandidatët e BESËS dhe Aleancës për Shqiptarët “Konfirmojmë fitoren bindëse të BDI-së. Kjo dëshmon se BDI-ja ishte dhe do të jetë partia më e madhe shqiptare në Republikën …

Më shumë...

Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson së ishte një proces zgjedhor korrekt dhe demokratik i votimit

Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson së ishte një proces zgjedhor korrekt dhe demokratik i votimit

Bashkimi Demokratik për Integrim, vlerëson se dita e sotme e votimeve për zgjedhjet lokale, kaloi në një atmosferë mjaft të qetë, korrekte dhe demokratike, të pranueshme për BDI-në. Sipas BDI-së, qytetarët e Republikës së Maqedonisë, me këto zgjedhje, dhanë provën më të madhe se janë në vijë të përcaktimeve strategjike …

Më shumë...

Fatmir Limaj në Malishevë: Kosova ka nevojë për parti që interesin e shtetit e vendos në rend të parë

Fatmir Limaj në Malishevë: Kosova ka nevojë për parti që interesin e shtetit e vendos në rend të parë

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, në vendlindje të tij ka thënë se Kosova ka nevojë për një forcë politike siç është partia që e drejton, e që sipas tij ata dinë që interesin e ngushtë partiak ta largojnë nga rendi i parë, e ta vendosin interesin e vendit. …

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli: Të rinjtë dhe gratë do të përbëjnë 50 përqind të drejtorive komunale

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli: Të rinjtë dhe gratë do të përbëjnë 50 përqind të drejtorive komunale

Partia Demokratike e Kosovës ka mbajtur tubim me të rinjtë e Kosovës në qytetin e Vushtrrisë, ku i pari i këtij subjekti, Kadri Veseli u ka premtuar atyre dhe grave pjesëmarrje prej 50 përqind në qeverisjen komunale. Veseli, në tubimin me të rinjtë, i quajti ata emblemë dhe forcë avangarde …

Më shumë...

Ambasada e SHBA-ve, në Shkup apelon: Qytetarët të shfrytëzojnë të drejtën e votës

Ambasada e SHBA-ve, në Shkup apelon: Qytetarët të shfrytëzojnë të drejtën e votës

Lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Maqedoni, edhe Ambasada e ShBA-ve në Shkup sërish u ka bërë thirrje qytetarëve të vendit të dalin dhe të shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të votuar. Në ndërkohë, Ambasada amerikane u bën thirrje edhe mediave, qytetarëve dhe organizatave joqeveritare që të regjistrohen …

Më shumë...