Fatmir Grejqevci

Pacolli: AKR-ja ndau partitë në dy blloqe të mëdha

Behgjet Pacolli

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka deklaruar se kjo parti është shkaktare që në zgjedhjet e 11 qershorit, partitë politike në Kosovë janë ndarë dy blloqe të mëdha politike. Sipas tij këtë ide e kishte edhe me herët, pasi që do të donte që Kosova të jetë sikur …

Më shumë...

Veseli: Më 11 qershor do t’ia japim Kosovës një “Fillim të Ri”

Veseli: Më 11 qershor do t’ia japim Kosovës një “Fillim të Ri”

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, pas takimit me veteranët e UÇK-së nga Mitrovica dhe Skenderaj, ka thënë se më 11 qershor do t’ia japin Kosovës një “Fillim të Ri”. “’Fillimi i Ri’ nënkupton edhe përkujdesje të veçantë për njerëz të veçantë, siç janë kontribuuesit e lirisë sonë, veteranët …

Më shumë...

Thaçi: Ushtria formohet sivjet, s’mund ta ndal askush

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka ripërsëritur se Kosova do të bëhet me ushtri këtë vit. Thotë se askush brenda apo jashtë vendit nuk mund ta ndalojë këtë proces. “Forcat e armatosura të Kosovës do të formohen gjatë këtij viti, në një proces të koordinuar me NATO’n dhe partnerët e …

Më shumë...

Kurti në Skenderaj: Politikanët e partive tjera janë zullumqarë

Kurti në Skenderaj: Politikanët e partive tjera janë zullumqarë

Kandidati nga Lëvizja Vetëvendosje Albin Kurti tha të dielën në Skenderaj se Drenica është e Adem e Hamzë Jasharit si dhe të të gjithë atyre që kanë kontribuar për çlirim e atdhe. Kurti tha se do të kenë shumë punë sepse Kosova ka shumë papunësi e kjo po ndodh se …

Më shumë...

Limajn në Malishevë e presin si zëvendëskryeministër

Limajn në Malishevë e presin si zëvendëskryeministër

Nisma për Kosovën ka mbajtur sot tubimin elektoral në qytetin e Malishevës, para mijëra simpatizantëve të saj. Limaj u ftua para masës në këtë tubim si zëvendëskryeministër i ardhshëm i Qeverisë së Kosovës. Lideri i Nismës ka thënë se prezenca e madhe e simpatizantëve në këtë komunë, tregon për fitoren e …

Më shumë...

Kryetari gjerman kërkon mbështetje të BE-së për Ballkanin

Kryetari gjerman kërkon mbështetje të BE-së për Ballkanin

Kryetari i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, ka kërkuar që Evropa të mbetet e përkushtuar për Ballkanin Perëndimor, megjithë problmet e shumta që e prekin këtë rajon. Mëtutje zoti Steinmeier, mbrëmë në fund të takimit në Brione të Sllovenisë, tha se “ajo që ndodhë në këtë rajon dhe po ashtu ajo që …

Më shumë...

Bushati: Të shokuar nga sulmet terroriste të përsëritura në kryeqytetet e Europës

Ditmir Bushati: Ka ardhur koha për Serbinë dhe Kosovën që të bëjnë lëshime të dhimbshme

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka shprehur ngushëllime për sulmin terrorist në Londër. Përmes një statusi në rrjetin social, Bushati shkruan se Shqipëria do të vijojë të mbështesë Mbretërinë e Bashkuar në luftën e përbashkët kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm “Jemi të gjithë të shokuar nga sulmet …

Më shumë...

Hoti: Do të jem zëri i rinisë dhe familjeve të të pagjeturve

Deputeti, Andin Hoti, kërkoi që në dialogun me Serbinë të bisedohet për fatin e personave të zhdukur...

Djali i veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, Andin Hoti, i ka hyrë garës për deputet të Kuvendit të Kosovës me qëllim që të jetë zëri i rinisë në institucionin me të lartë ligjvënës, e po ashtu zë i fuqishëm edhe i familjarëve të të pagjetur, të cilët tash e …

Më shumë...

Veseli: Tmerri në Londër, sulm ndaj të gjithëve

Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka ngushëlluar familjarët e viktimave të sulmit në Londër. Përmes një postimi në llogarinë e vet në “Twitter” ka shkruar se sulmi në Londër është sulm për të gjithë ne. “Sulmi i Londrës do të thotë që ne të gjithë jemi sulmuar. Ngushëllime …

Më shumë...

Pacolli: Hoti është alternativa e vetme

Pacolli: Hoti është alternativa e vetme

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, të shtunën i ka bërë thirrje elektoratit që të dalë masovikisht në zgjedhjet e 11 qershorit, në mënyrë që të largohen nga pushteti, siç u shpreh ai, “njerëzit që kanë zhvatur Kosovën për vite me radhë”. “Ky koalicion do ta krijojë një qeveri ndryshe për …

Më shumë...

23 vjet nga themelimi i Universitetit të Tetovës

23 vjet nga themelimi i Universitetit të Tetovës

Universiteti Shtetëror i Tetovës, i cili tani është njëri nga universitetet shtetërore të Maqedonisë, është themeluar më 4 qershor të vitit 1994, me iniciativë të njëanshme të shqiptarëve. Për mbrojtjen e  Universitetit, shqiptarët organizuan edhe shumë protesta, në të cilat është vra edhe një djalë shqiptar, i cili njihet edhe …

Më shumë...

Ministria e Arsimit e gatshme për testin shtetëror të maturës

Ministria e Arsimit e gatshme për testin shtetëror të maturës

25 mijë maturantë, që kanë përfunduar shkollimin e mesëm, pritet t’i nënshtrohen afatit të parë të Maturës, në datat 14 dhe 24 qershor. Por, Ministria e Arsimit ka bërë përgatitje për testimin e 31 mijë maturantëve, meqë numri i atyre që kanë dështuar në testimin e vitit të kaluar, shkon në …

Më shumë...

Gazeta britanike “The Sun” raporton për shtatë persona të vdekur

Gazeta britanike “The Sun” raporton për shtatë persona të vdekur

Gazeta britanike “The Sun” në numrin e saj të ri, shkruan se shtatë persona kanë vdekur pas sulmeve të fundit në Londër. Kjo gazetë ka vendosur titull kryesor: “Terror në Urën e Londrës”. Nga tri sulmet që ndodhen në Londër mbrëmjen e së shtunës, raportohet edhe për të plagosur. Sulmi i …

Më shumë...

Thaçi: Jemi shteti i vetëm ndaj të cilit BE-ja ka qasje neutrale

Thaçi: Jemi shteti i vetëm ndaj të cilit BE-ja ka qasje neutrale

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, mori pjesë sot në Samitin Brdo-Brione të vendeve të Ballkanit, i cili po mbahet në bashkëorganizim të Kryetarit Borut Pahor të Sllovenisë dhe Kryetares Kolinda Grabar-Kitaroviç të Kroacisë. “Është e vërtetë që, në shikim të parë, rajoni i Ballkanit duket i trazuar. Kriza politike janë …

Më shumë...

Veseli: Njëjtë siç pritej çlirimi po pritet edhe fitorja e PDK-së

Veseli: Njëjtë siç pritej çlirimi po pritet edhe fitorja e PDK-së

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, në një tubim në Shtime ka thënë se njëjtë siç njerëzit kanë pritur çlirimin e Kosovës para 18 vjetëve, ashtu po e presin edhe fitoren e PDK-së dhe partnerëve të saj. “18 vjet më parë e kemi pritur çlirimin, tash 18 vjet më …

Më shumë...

Xhemajli: Ne do të jemi koalicioni fitues dhe kjo nuk do të vihet në dilemë

Bajrush Xhemajli: Avansimi i njeriut që ka këmbëngulur ta shesë Trepçës, bie ndesh me qëndrimet e Vetëvendosjes kundër privatizimit

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës për çështje organizative, Bajrush Xhemajli, është i bindur se koalicioni PDK-AAK-Nisma më 11 qershor do të dalë fitues i zgjedhjeve. Ai thotë se ky koalicion drejtohet nga tre liderë që vendimet e mëdha për këtë vend janë marrë pikërisht prej tyre. “Nuk e di që …

Më shumë...