Fatmir Grejqevci

Hoxhaj: Prizreni me shumë përkrahës të “Fillimit të Ri”

Hoxhaj: Prizreni me shumë përkrahës të “Fillimit të Ri”

Zëvendëskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj ka takuar të hënën përkrahësit e “Fillimit të Ri” në Prizren, me të cilët ka pirë çaj.“Asgjë më i mirë se çaji për ta mbajtur formën dhe koncentrimin në fushatën dinamike të PDK-së nëpër Kosovë. Në Prizren me shumë përkrahës të …

Më shumë...

Nënshkruhet projekti për “Parkun Industrial” në Qylagë të Lipjanit

Nënshkruhet projekti për “Parkun Industrial” në Qylagë të Lipjanit

Në kuadër të angazhimeve për themelimin e Zonave Industriale nëpër komunat e Kosovës, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, nënshkroi sot marrëveshjen për bashkëfinancimin me Komunën e Lipjanit, për projektin “Parku Industrial” në Qylagë të Lipjanit. Me këtë rast, ministrja Bajrami tha se Qeveria e Kosovës ka shënuar rezultate …

Më shumë...

Haziri i bashkangjitet aksionit “Ta pastrojmë Kosovën”

Haziri i bashkangjitet aksionit “Ta pastrojmë Kosovën”

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i është bashkangjitur sot aksionit “Ta pastrojmë Kosovën”. Në mesazhin e tij, Haziri ka thënë se aksioni do të vazhdojë në Gjilan për dy ditë me radhë, veçanërisht në pastrimin e hapësirave publike. “Ky aksion do të vazhdoj deri më 24 maj dhe …

Më shumë...

Jep dorëheqje Denar Biba kryetari i KQZ-së në Shqipëri

Jep dorëheqje Denar Biba kryetari i KQZ-së në Shqipëri

Denar Biba ka dhënë dorëheqje nga poti i kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pasi pozicioni i tij në bazë të marrëveshjes së arritur mes Kryeministrit Edi Rama dhe kryedemokratit Lulzim Basha, do të jetë propozim i Partisë Demokratike. Ai i ka dërguar një letër Kuvendit me dorëheqjen e tij. …

Më shumë...

Veseli: Bashkë me Ramushin kemi guxim për vendimmarrje

Veseli: Bashkë me Ramushin kemi guxim për vendimmarrje

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli tha se Ramush Haradinaj pas 11 qershorit dot ë jetë kryeministër i Kosovës. Veseli këtë deklaratë e tha sot gjatë një bashkëbisedimi me studentët e UBT-së ku ka dalë së bashku me kandidatin për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma. Sipas Veselit, të gjithë qytetarët,  …

Më shumë...

Koloneli shqiptar që kërcënoi Jankullovskën bëhet ministër

Demiraj: Transformimi i FSK-së në FA siguron stabilitet në Ballkan dhe i shuan orekset e të tjerve ndaj trojeve tona

Një nga emrat surprizë të listës së propozimeve të sjella nga opozita për ministra teknikë është edhe ai i Kolonel Dritan Demiraj i dekoruar nga Presidenca e Republikës edhe me urdhrin “Nderi i Kombit” për kontributin e tij në fushën ushtarake. Ai u bë i njohur për opinionin shqiptar kur …

Më shumë...

Isufi: Me Ramushin kryeministër puna nis në ora 7:00

Ahmet Isufi: Gjithë ata që janë rreshtuar në UÇK kanë pas uniformë, Albin Kurtin kurrë se kam parë të tillë

Nënkryetari i Aleancë për Ardhmërinë e Kosovës Ahmet Isufi, ka deklaruar se nëse Ramush Haradinaj bëhet kryeministër ka shumë gjasë që vendimin e parë që do ta merr të jetë që puna në administratë publike të fillojë nga ora 7:00 e mëngjesit. Sipas tij në 100 ditshin e Qeverisë Haradinaj, ka …

Më shumë...

Krasniqi: Secili që ka qenë pjesëtarë i UÇK-së, me armë apo pa armë duhet të njihet më shumë se mirë

Krasniqi: Secili që ka qenë pjesëtarë i UÇK-së, me armë apo pa armë duhet të njihet më shumë se mirë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi është shprehur se ata që të luftuan për lirinë e Kosovës duhet të ndjehen krenarë. Përmes një postimi në “Facebook”, Krasniqi ka komentuar futjen në politikë të pjesëtareve të UÇK-së, duke thënë se ndihet mirë me profesionin e politikanit klandestin …

Më shumë...

11 Qershori, serbët e Kosovës garojnë të ndarë në 6 lista

11 Qershori, serbët e Kosovës garojnë të ndarë në 6 lista

Serbët e Kosovës takuan kreun e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Qeveria e Beogradit mbështet pjesëmarrjen e serbëve në zgjedhjet e Kosovës. Por, të gjithë serbët duhet të votojnë për “Listën Serbe”. Kandidaturat e tjera janë në dobi të partive shqiptare. Zgjedhjet janë të rëndësishme për mbijetesën e serbëve, u tha në …

Më shumë...

Vazhdojnë bisedimet për qeverinë e re në Maqedoni

Zaev

Kreu i LSDM-së dhe njëherit mandatar për formimin e qeverisë së re, Zoran Zaev sot do t’i vazhdoj bisedimet për formimin e qeverisë së re me partitë politike parlamentare të cilat me firmat e tyre u bënë pjesë e shumicës parlamentare. Raportohet se Zaev sot do të zhvilloj një takim …

Më shumë...

Lama: PDK-AAK-Nisma, koalicioni më i natyrshëm

Lama: PDK-AAK-Nisma, koalicioni më i natyrshëm

Gjenerali në pension Kudusi Lama ka thënë se krijimi i koalicionit PDK-AAK-Nisma është veprimi më i zgjuar, më qytetar, më inteligjent dhe më politik i mundshëm. Sipas tij, ky është koalicioni më i natyrshëm në Republikën e Kosovës. Në një intervistë për “Epokën e re”, Lama ka thënë se nëse këto …

Më shumë...

Kuvendi i Shqipërisë miraton sot ndryshimet në qeveri

Kuvendi i Shqipërisë miraton sot ndryshimet në qeveri

Kryeministri Edi Rama pranoi mbrëmë propozimet e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha për 7 emrat e rinj të qeverisë së tij dhe i dërgoi për dekretim në Presidencë. Rama dhe Basha u takuan në mbrëmje në mjediset e Pallatit të Kongreseve dhe përmbyllën një nga pikat e marrëveshjes që …

Më shumë...

Katër dëshmorët e kombit përkujtohen sot në Kaçanik

Nesër në Fierz të Pejës nderohen dëshmorët dhe martirët e kombit nga ky fshat

Me rastin e 18-vjetorit të rënies së dëshmorëve Danush Kurtaj, Avdylgafurr Luma, Mejdi Dalloshi dhe Tefik Raka, OVL e UÇK-së në Kaçanik mban akademi përkujtimore. Siç bëhet e ditur në njoftimin për media nga OVL e UÇK-së, akademia do të filljë sot në orën 16:30 në Shtëpinë e Kulturës “Xheladin …

Më shumë...

Mustafa: PDK mashtroi për themelimin e ushtrisë dhe pengoi liberalizimin e vizave

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës sot do të mbajë mbledhje me kryetarët e degëve të kësaj partie

Kryeministri në detyrë njëherësh kryetari i LDK-së Isa Mustafa, ka akuzuar partnerin e deritanishëm qeverisës PDK-në se ka penguar liberalizmin e vizave si dhe ka mashtruar qytetarët për themelimin e ushtrisë. Mustafa ka shkruar në rrjetin social se Kosovës i nevojitet një qeverisje evropiane. “Kosovës i nevojitet një qeveri dhe qeverisje …

Më shumë...

Ymeri: Lista e VV-së, është bashkimi për fitoren

Ymeri: Lista e VV-së, është bashkimi për fitoren

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Visar Ymeri, gjatë prezantimit të kandidatit për kryeministër, Albin Kurtin, si dhe kandidatëve për deputet të këtij subjekti, ka thënë se ky bashkim i njerëzve është bashkimi për fitoren. Ai tha se në këtë listë janë njerëzit që e ndalen Demarkacionin me Malin e Zi dhe …

Më shumë...

Veseli premton mirëqenie më të mirë për pensionistët

Veseli premton mirëqenie më të mirë për pensionistët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se pensionistët kanë nevojë për vendime që u ndihmojnë të kenë një jetë dinjitoze. “Ne kemi dëshmuar se jemi të fokusuar për mirëqenien e tyre. Ka ardhur koha për një fillim të ri për mirëqenien e pensionistëve të Kosovës. #FillimiRi”, …

Më shumë...