Fatmir Grejqevci

Rama: Ballkani ka më shumë se asnjëherë tjetër nevojë për Evropën por edhe BE nuk ka pasur kurrë më shumë se sot nevojë për Ballkanin

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama deklaroi të shtunën se “Ballkani ka sot mbase më shumë se asnjëherë tjetër nevojë për Europën, por edhe BE nuk ka pasur kurrë më shumë se sot nevojë për Ballkanin”. Kryeministri Rama përshëndeti aktivitetin “Dita e Evropës”, i cili këtë vit u organizua në qytetin e …

Më shumë...

Ministria e Jashtme e Kosovës përgënjeshtroi shkrimet e medieve serbe për grupe të armatosura të shqiptarëve në rajon

Enver Hoxhaj

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës përgënjeshtron shkrimet e ditëve të fundit në mediat serbe, për gjoja futjen e grupeve të armatosura nga Kosova në Maqedoni. Duke mbështetur në informatat e siguruara nga institucionet e sigurisë, informon se se këto shkrime janë të pavërteta, qëllimkëqija dhe tendecioze që kanë …

Më shumë...

Haliti kujton rëniën heroike të luftëtarit të UÇK-së Luan Haradinajt

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti ka kujtuar 20 vjetorin e rënies së ish-ushtrarit të UÇK-së, Luan Haradinaj. “Sot, bëhen 20 vjet nga rënia e njërit nga pjesëtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Luan Haradinaj. Ai ra në krye të detyrës për të ndihmuar grupin për të …

Më shumë...

Maloku: Mocioni i opozitës sjell dy variante, njëri do të dalë fitues

Naim Maloku: Korrupsioni, nepotizmi, haraçi, fajdet, sistemi i drejtësisë i degraduar, shëndetësia dhe arsimi janë problemet e Kosovës

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Naim Maloku, duke folur rreth situatës së fundit politike në vend, pas mocionit të opozitës, ka thënë se në situatën aktuale zgjedhjet e parakohshme do t’i konvenonin vetëm PDK-së. Maloku me mocionin e opozitës sheh dy variante. “Dihet që zgjedhjet e parakohshme parlamentare i konvenojnë në …

Më shumë...

SHBA dhe Gjermania nuk i përkrahin zgjedhjet e parakohshme në Kosovë

SHBA dhe Gjermania nuk i përkrahin zgjedhjet e parakohshme në Kosovë

Zyrtarë të ambasadave amerikane dhe gjermane janë kundër organizimit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë. Ata kanë deklaruar se nëpërmjet zgjedhjeve të reja Kosova do të humbte kohë dhe para ndonëse, siç thonë ata, nuk dihet nëse zgjedhjet do të ndryshonin diçka thelbësore në vend. Në anën tjetër, të mërkurën …

Më shumë...

Krasniqi-LDK-së: Pse s’po e përdoreni mbështetjen e SHBA-ve për forcimin sovranitetit dhe ruajtjen e tërësisë territoriale

Jakup Krasniqi

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, duke iu përgjigjur ministrit Avdullah Hoti, ka thënë se nëse është e vërtetë që LDK-ja ka mbështetjen e SHBA-ve, atëherë kjo do të duhej që ajo të përdoret për forcimin e sovranitetit të shtetit që me fusnotë është lënë pa sovranitet. “Ministri Hoti …

Më shumë...

Bajrami-Mustafës: Karvani juaj do të ndalet shumë shpejtë

Bajrami-Mustafës: Karvani juaj do të ndalet shumë shpejtë

Shefja e grupit parlamentar të Nismës, Valdete Bajrami iu ka përgjigjur Mustafës, duke thënë se është treguar se kush ka tradhtuar elektoratin e vet prej lakmisë për pushtet. Derisa Mustafa ka thënë se nuk i frikësohet atyre që po kërkojnë rrëzimin e Qeverisë, pasi ata kanë probleme me ligjin, Bajrami ia …

Më shumë...

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” në Deçan, akordon Heroin e Kombit, Luan Haradinaj me titullin “Krenaria e kombit shqiptar”

Luan Haradinaj

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, ka njoftuar se Heroit të Kombit, Luan Haradinaj, i ka akorduar titullin “Krenaria e kombit shqiptar”, të cilin sot do t’i dorëzohet familjes Haradinaj. Sipas njoftimit të kësaj Lidhje, akordimi i titullit është bërë me motivacion “Për kontributin e jashtëzakonshëm …

Më shumë...

Buja: Deklarata e Mustafës e pamatur por e kuptueshme për gjendjen e tij frustuese

Buja: Deklarata e Mustafës e pamatur por e kuptueshme për gjendjen e tij frustuese

Pas deklaratës së kryeministrit të vendit njëherësh kreut të LDK-së Isa Mustafës në lidhje me mocionin e dërguar në Kuvend nga deputet e opozitës e që është duke u përkrahur edhe nga disa deputet të koalicionit, se Qeverinë po tentojnë ta rrëzojnë ata që kanë probleme me ligjin ka reaguar …

Më shumë...

20 vjet nga rënia heroike e ushtarit të orëve të para të UÇK-së Luan Haradinajt

Luan Haradinaj

Sot bëhen 20 vjet nga rënia heroike e ushtarit të orëve të para Luan Haradinaj. Ai kishte rënë në njërën prej betejave të para të UÇK-së kundër forcave pushtuese serbe, më 6 maj të vitit 1997, në kufirin shqiptaro- shqiptar. Beteja disa orësh me forcat serbe, derisa po e udhëhiqte …

Më shumë...

Lekaj: Përpjekjet e fundit dëshpëruese të Isa Mustafës

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, përmes një postimi ka thënë se Qeveria aktuale, me apo pa demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, nuk do të ketë shpëtim nga rënia dhe se Kosova duhet t’i kthehet popullit të saj. “Tani kur mocioni mori formën e vet dhe …

Më shumë...

Ministri Shala shprehet i kënaqur me dinamikën e punimeve në stadiumin “Adem Jashari”

Ministri Shala shprehet i kënaqur me dinamikën e punimeve në stadiumin “Adem Jashari”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka inspektuar të enjten punimet që po zhvillohen për renovimin e Stadiumit Olimpik “Adem Jashari”, ku MKRS-ja po investon rreth 1.5 milion euro. Ai me këtë rast u shpreh shumë i kënaqur me dinamikën e punimeve, sipas së cilës, ky stadium do të …

Më shumë...

Komisioni përkrahu Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës

Komisioni përkrahu Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës

Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e FSK-së, kryesuar nga kryetari i komisionit, Daut Haradinaj, mbajti sot mbledhjen e radhës, në të cilën është shqyrtuar Projektligji nr.05/L-156 për Forcën e Sigurisë së Kosovës.  “Me këtë rast, kryetari i Komisionit Haradinaj, bëri të ditur se shqyrtimi i amendamenteve të …

Më shumë...

Shpërndahet Kuvendi i Shqipërisë, Meta: Keqardhje për bojkotin e Partisë Demokratike

Ilir Meta

Kuvendi i Shqipërisë i ka mbyllur sot punimet për këtë mandat katërvjeçar pa praninë e opozitës. Pas votimit të ligjeve të fundit, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta tha se reforma në drejtësi ishte një nga punët më të mira që ka realizuar ky Kuvend dhe shprehu keqardhjen për mungesën e …

Më shumë...

Erdogan uron Metën dhe e fton për vizitë zyrtare

Erdogan uron Metën dhe e fton për vizitë zyrtare

Kryetari i Turqisë, Recep Taip Erdogan ka uruar Ilir Metën për zgjedhjen e tij në postin e kreut të Shqipërisë. Urimi është marrë nga Kryetari i zgjedhur i Shqipërisë përmes një bisede telefonike që është zhvilluar mes të dyve. “Ju falenderoj për kontributin tuaj si kryetar Kuvendi në forcimin e marrëdhënieve mes dy …

Më shumë...

Wallstrom: Përkrahja për Kosovën do të vazhdojë

Wallstrom: Përkrahja për Kosovën do të vazhdojë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Margot Wallstrom, e cila po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë. Kreu i Kuvendit, Veseli, e ka njohur kryediplomaten suedeze me zhvillimet aktuale në vendin tonë, të arriturat zhvillimore të …

Më shumë...