Fatmir Grejqevci

Fatmir Limaj: Në Malishevë nuk ka asnjë forcë politike e cila e qon përpara zhvillimin e saj, pos Nisma për Kosovën

Fatmir Limaj: Në Malishevë nuk ka asnjë forcë politike e cila e qon përpara zhvillimin e saj, pos Nisma për Kosovën

Lideri i Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj tha në Drenoc të Malishevës se është dëshmuar së në këtë komunë Nisma është forca e vetme politike. Limaj tha se me 19 nëntor shkojnë për të rikonfirmuar fitoren që kanë shënuar me 22 tetor dhe ka ftuar gjithë qytetarët pa dallim partie …

Më shumë...

PDK zotohet për trefishim të buxhetit të Prizrenit me Shaqir Totajn kryetar

PDK zotohet për trefishim të buxhetit të Prizrenit me Shaqir Totajn kryetar

Forca e ndryshimit po tregohet si alternativë dhe garanci e vetme për Prizrenin dhe qytetarët e saj, dhe kjo është parë qysh në raundin e parë kur PDK doli forcë e parë në këtë komunë, u tha në fushatën përmbyllëse të PDK-së në Prizren, për garën e balotazhit më 19 …

Më shumë...

Ministrja Hoxha propozon marrëveshje me Shqipërinë dhe Malin e Zi në fushën e integrimit evropian

Qeveria e ratifikon marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe BE-së për programin Evropa për qytetar

Të propozuara nga Ministrja e Integrimit Evropian, në mbledhjen e Qeverisë, sot janë miratuar dy nisma për lidhjen e marrëveshjeve të bashkëpunimit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë dhe asaj të Malit të Zi. Si të tilla marrëveshjet bazohen në aspiratat  dhe zotimet  e Republikës së Kosovës që …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj kërkon që zëvendësministrat të arsyetojnë pozitën e tyre duke marrë përgjegjësi

Haradinaj kërkon nga organet e sigurisë angazhim shtesë në luftimin e narkotikëve nëpër shkolla dhe rritjen e sigurisë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka kërkuar nga ministrat që t’iu delegojnë përgjegjësi konkrete zëvendësministrave nëpër Ministri. Haradinaj tha se kjo është si shkak që të kthehet, emërimi i madh i zëvendësministrave, në përgjegjësi dhe në të mirë për qytetarët. Sipas Haradinajt secili zëvendësministër duhet të ketë punë dhe të …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj: Autostrada Prishtinë-Shkup përfundon vitin e ardhshëm

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj: Autostrada Prishtinë-Shkup përfundon vitin e ardhshëm

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti sot ambasadorin e Maqedonisë në vendin tonë, Ilija Strasevski, me të cilin zhvilloi një bisedë miqësore e të përzemërt lidhur me çështjet që u përkasin të dy vendeve, në radhë të parë për fushat që janë kompetencë e Ministrisë së Infrastrukturës. Ministri Lekaj tha …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Fal KFOR-it, Forca e Sigurisë së Kosovës sot është forcë profesionale

Kryetari Thaçi: Fal KFOR-it, Forca e Sigurisë së Kosovës sot është forcë profesionale

Kryetari i vendit Hashim Thaçi tha sot se komandanti në largim i KFOR-it Giovani Fungo është mik i dëshmuar i Kosovës dhe rajonit. “Sot me ndjenjë të mirënjohjes i them faleminderit dhe mirupafshim. Koha kur ka shërbyer Fungo ka qenë kohë e rëndësishme në vend. I jemi mirënjohës të gjithë …

Më shumë...

Sokol Bashota, premton ndërtimin e Ambulancës Shëndetësore në fshatin Perqevë të Klinës

Sokol Bashota, premton ndërtimin e Ambulancës Shëndetësore në fshatin Perqevë të Klinës

Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Klinës, Sokol Bashota, në tubimin elektoral në fshatin Perqevë të Klinës, ka premtuar ndërtimin e ambulancës shëndetësore në këtë fshat për të siguruar shërbimet sa më afër banorëve. Bashota, premtoi edhe asfaltimin e rrugës Perqevë-Sferkë, funksionalizmin e ujësjellësit në 6 mujorin e parë …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur në takim përfaqësuesit e Bechtel & Enka

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur në takim përfaqësuesit e Bechtel & Enka

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim përfaqësuesit e Bechtel & Enka, të prirë nga Craig Albert, kryetar për Infrastrukturë dhe Mehmet Tara, kryetar i Enka-s, të cilët e uruan atë për zgjedhjen në krye të ekzekutivit kosovar. Kryeministri Haradinaj falënderoi mysafirët për punën e mirë që kjo kompani …

Më shumë...

8 vjet më parë, Kosova i organizoi zgjedhjet e para për kryetar komunash si shtet i pavarur

Ata, të cilët për hir të Amerikës kërkojnë ta hiqet taksa ndaj Serbisë, heqin dorë edhe nga pavarësia

Më 15 nëntor të vitit 2009, qytetarët e Kosovës u janë drejtuar kutive të votimit për të marrë pjesë në zgjedhjet e para pas shpalljes së pavarësisë nga Serbia, më 17 shkurt të vitit 2008. Zgjedhjet e 15 nëntorit janë vlerësuar përgjithësisht si të lira dhe të drejta me një …

Më shumë...

Veseli: Shaqir Totaj ka kundërkandidat një politikan që djeg Kuvendin e Kosovës

Veseli: Shaqir Totaj ka kundërkandidat një politikan që djeg Kuvendin e Kosovës

Në raundin e parë të zgjedhjeve PDK doli fuqishëm fitues në komunën e Prizrenit, ndërsa rrugëtimi do të vazhdojë për hapjen e perspektivës për qytetarët e Prizrenit për katër vitet e ardhshme, së bashku me koalicionin zgjedhor, pa dallime etnike. “Ky është vizioni i kryetarit Totajt, një Prizren, i cili …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Të dielën t’i jepet vula e fitores Nismës dhe Ragip Begajt

Fatmir Limaj: Të dielën t’i jepet vula e fitores Nismës dhe Ragip Begajt

Nisma për Kosovën ka mbajtur tubim zgjedhor në Carrallukë të Malishevës, prej nga kanë thënë se do të vazhdojnë të qeverisin me këtë komunë edhe për katër vitet e ardhshme. Kryetari i Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj, tha se pret që të dielën t’i jepet vula e fitores Nismës dhe …

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa: Fitorja e Sfarqës në Ferizaj, sjell zhvillim dhe mirëqenie për qytetarët

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa: Fitorja e Sfarqës në Ferizaj, sjell zhvillim dhe mirëqenie për qytetarët

Gjatë një tubimi në Ferizaj, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se me fitoren e kandidatit të LDK-së, Muharrem Sfarqa, në Ferizaj do të vazhdojë qeverisja e mirë, projektet e mëdha infrastrukturore, zhvillimi, punësimi dhe mirëqenia e qytetarëve. “LDK është parti e qendrës së djathtë, dhe …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli: Populli dhe institucionet e Kosovës përshëndesin deklaratën e Izetbegoviçit

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli e ka dënuar sulmin e djeshem në Toronto të Kanadasë

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli ka vlerësuar se populli dhe institucionet demokratike të Republikës së Kosovës mirëpresin dhe përshëndesin deklaratën konstruktive, vizionare dhe pozitive të anëtarit të presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç, i cili kërkon njohjen e Republikës së Kosovës si shtet të pavarur …

Më shumë...

Kandidati për kryetar të komunës së Prishtinës nga LDK, Arban Abrashi: Do ta kthejmë dinjitetin e nëpërkëmbur të mësimdhënësve të kryeqytetit

Kandidati për kryetar të komunës së Prishtinës nga LDK, Arban Abrashi: Do ta kthejmë dinjitetin e nëpërkëmbur të mësimdhënësve të kryeqytetit

Kandidati për kryetar të komunës së Prishtinës nga LDK, Arban Abrashi, në kuadër të fushatës elektorale për balotazh, mbajti një takim sot me mësuesit e kryeqytetit, ku u shpreh se katër vitet e fundit pati një stagnim dhe degradim në fushën e arsimit. “Ne do ta kthejmë dinjitetin e nëpërkëmbur …

Më shumë...

Shefi i UNMIK-ut, Zahir Tanin: Objektivi përfundimtar në Kosovë mbetet paqja e qëndrueshme

Shefi i UNMIK-ut, Zahir Tanin: Objektivi përfundimtar në Kosovë mbetet paqja e qëndrueshme

Gjatë seancës së rregullt tremujore të Kombeve të Bashkuara për Kosovën, shefi i UNMIK-ut, Zahir Tanin ka prezantuar raportin tremujor, ku ka folur për integrimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve serbë në sistemin e drejtësisë së Kosovës. Tanin e ka vlerësuar si pozitive integrimin e 40 gjyqtarëve dhe 13 prokurorëve të …

Më shumë...

Daçiq: Serbia është e gatshme për zgjidhej kompromisi, por Prishtina nuk po zbaton marrëveshjet e arritura në Bruksel

Daçiq: Serbia është e gatshme për zgjidhej kompromisi, por Prishtina nuk po zbaton marrëveshjet e arritura në Bruksel

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, deklaroi në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën, se Serbia është e gatshme për zgjidhej kompromisi, por Prishtina sipas tij nuk po zbaton marrëveshjet e arritura në Bruksel dhe ka bërë thirrje që pa vonesa të themelohet bashkësia e komunave serbe. …

Më shumë...