leoni

Fatmir Grejqevci

Oda Afarizmit të Kosovës organizon tryezën me prodhuesit e miellit në Kosovë

Oda e Afarizmit të Kosovës kërkon që të hiqet nga rendi i ditës shqyrtimi i projktligjit për miniera dhe minerale

Oda Afarizmit të Kosovës sot organizon takim të përbashkët me prodhuesit e miellit në Kosovë. Takimi është projektuar për të identifikuar dhe artikuluar pengesat e të bërit biznes për prodhuesit e miellit. Kosova është vendi i 76-të në botë që bënë pasurimin e miellit me acid folik dhe hekur, çka …

Më shumë...

Punëtorët teknik të gjashtë shkollave të komunës së Prishtinës hynë në grevë

Sot në Komisionin për Arsim shqyrtohet projektligji për statusin e mësimdhënësve të viteve të 90-ta

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi ka njoftuar se që nga sot me të gjithë punëtorët teknik të gjashtë shkollave të Prishtinës, do të hynë në grevë. Sipas një njoftimit të Sindikatës së Pavarur të Ekonomisë së Vogël dhe Zejtarisë së Kosovës, pas protestës …

Më shumë...

Shaqir Totaj: Nuk kanë mbetur edhe shumë ditë deri në fitoren e madhe të 19 nëntorit

Shaqir Totaj: Nuk kanë mbetur edhe shumë ditë deri në fitoren e madhe të 19 nëntorit

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj ka hapur fushatën në njërën prej lagjeve karakteristike të qytetit, ku jetojnë pothuajse qytetarë nga të gjitha grupet etnike. Siç njofton PDK, në shoqërimin edhe të partnerëve të koalicionit, Totaj ka thënë se nuk ka mbetur edhe shumë ditë deri në …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi: Marrëveshja e demarkacionit, profesionalisht e argumentuar

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi: Marrëveshja e demarkacionit, profesionalisht e argumentuar

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se vonesat e miratimit të marrëveshjes së demarkacionit, janë të dëmshme për Kosovën, pasi sipas tij demarkacioni është në rregull dhe profesionalisht i argumentuar mirë. Këtë deklaratë i pari i shtetit e bëri në hapjen e konferencës rajonale të sigurisë “NATO dhe Ballkani …

Më shumë...

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti premton rregullim të parkingjeve në kryeqytet

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti premton rregullim të parkingjeve në kryeqytet

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti ka premtuar se gjatë mandatit të Prishtinës do t’ia shtojnë parkingjet, me ç’rast do të arrijnë të sigurojnë vende për parkimin e mijëra veturave, ndwrsa pagesa e parkingut do të bëhet me SMS. “Rregullimi i parkingjeve në Prishtinë. Gjatë mandatit …

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa: Qytetarët e Pejës dhe të Rugovës e dinë ku është kufiri me Malin e Zi

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa: Qytetarët e Pejës dhe të Rugovës e dinë ku është kufiri me Malin e Zi

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kryetar i LDK-së, Isa Mustafa përmes një postimi në rrjetin social, e ka pyetur Komisionin e ri qeveritar, që më parë thoshte i ka të gjitha faktet dhe dokumentet, se Kosova ka humbur 8-mijë hektarë, çfarë fakte ata kërkojnë sot? “Qytetarët e Pejës dhe të Rugovës …

Më shumë...

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi: Rinia do ta udhëheqë Prishtinën në katër vitet e ardhshme

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi: Rinia do ta udhëheqë Prishtinën në katër vitet e ardhshme

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, gjatë një takimi që ka pasur sot me të rinjtë, ka thënë se ekipi që ai drejton përbëhet nga të rinjtë më të mirë që i ka kryeqyteti, të cilët do ta drejtojnë Prishtinën në katër vitet e …

Më shumë...

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli: Klina do ta vazhdojë historinë e suksesit me PDK-në

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli: Klina do ta vazhdojë historinë e suksesit me PDK-në

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se klinasit më 22 tetor e kanë zgjedhur kryetarin e tyre dhe do ta vazhdojnë modelin e qeverisjes së mirë me Sokol Bashotën, sepse vendimi për ta mbështetur atë është vendim për ta fuqizuar Klinën, për ta zhvilluar dhe për …

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri procedon në Qeveri projektligjin për Prokurorin e Shtetit

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri procedon në Qeveri projektligjin për Prokurorin e Shtetit

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka njoftuar se ka proceduar në Qeveri projektligjin për Prokurorin e Shtetit dhe koncept dokumentin për suspendimin e zyrtarëve publikë, ndaj të cilëve ngriten aktakuza për korrupsion dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare. Ai ka shkruar në facebook se me këto dy pika, ministria që ai …

Më shumë...

Safet Kamberi: LDK-ja në Mitrovicë nuk do ta përkrah PDK-në as AKR-në në balotazh

Kryetari i Degës së LDK-së në Mitrovicë, Safet Kamberi: Nuk do ta përkrahum as PDK-në as AKR-në në balotazh

Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re nuk do ta kenë përkrahjen e elektoratit të Lidhjes Demokratike të Kosovës në balotazhin e 19 nëntorit të zgjedhjeve lokale në Mitrovicë. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress kryetari i Degës së LDK-së në Mitrovicë, Safet Kamberi. Sipas tij, asnjëri …

Më shumë...

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës bën thirrje për fushatë të ndershme në raundin e dytë

AAK-ja

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me anë të një njoftimi për media kanë ftuar të gjithë anëtarët dhe simpatizantët e kësaj partie, por edhe të aprtive tjera që të jenë pjesë e një fushate dhe e një gare të ndershme. “Të nderuar anëtarë dhe simpatizantë të AAK-së, të nderuar qytetarë …

Më shumë...

Forcës së Sigurisë së Kosovës iu janë shtuar sot edhe pesë nënoficerë nga komuniteti jo shumicë

Forcës së Sigurisë së Kosovës iu janë shtuar sot edhe pesë nënoficerë nga komuniteti jo shumicë

Forcës së Sigurisë së Kosovës iu janë shtuar sot edhe pesë nënoficerë nga komuniteti jo shumicë. Gjatë një ceremonie në kazermën e FSK-së në Gjilan, u tha se FSK me kapacitetet ekzistuese është e gatshme të shndërrohet nga konsumues i sigurisë në ofrues të sigurisë për të gjithë qytetarët dhe …

Më shumë...

Kandidati i PDK-së për kryetar të Rahovecit Idriz Vehapi: Do të jem bashkëpunëtori më i mirë i qytetarëve

Kandidati i PDK-së për kryetar të Rahovecit Idriz Vehapi: Do të jem bashkëpunëtori më i mirë i qytetarëve

Kandidati i PDK-së për kryetar të Rahovecit Idriz Vehapi, ka thënë se gjatë 5 ditëve sa zgjat fushata për balotazh, do të takojë secilin qytetar për të bashkuar idetë në zhvillimin e Komunës së Rahovecit. Vehapi është zotuar se do të  jetë bashkëpunëtori më i mirë i qytetarëve të Komunës …

Më shumë...

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa: Projekti ynë është i hapur për të gjithë

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa: Projekti ynë është i hapur për të gjithë

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa, thotë se partia e tij ofron projekt për bashkëqeverisje, i cili sipas tij tejkalon ngjyrat politike. Duke iu referuar fazës së fundit të garës për të zgjedhur kryetarët e komunave. Mustafa ka apeluar që të ruhet dhe të forcohet vota dhe vullneti i qytetarëve. “Fushata …

Më shumë...

Shpejtim Bulliqi prezanton sot para Komisionit për Integrime Evropiane të gjeturat e deritanishme nga terreni për Demarkacionin

Policia e Kosovës ka ngritur kallëzim penal kundër kryetarit të Besianës nga Vetëvendosja, Shpejtim Bulliqi

Kryesuesi i Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror, Shpejtim Bulliqi prezanton sot para Komisionit për Integrime Evropiane të gjeturat e deritanishme nga terreni rreth demarkimit të kufirit me Malin e Zi. Ditë më parë, anëtarët e këtij komisioni , e kanë njoftuar kryeministrin e vendit Ramush Haradinaj …

Më shumë...

Sot zyrtarisht fillon fushata për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale të cilat do të mbahen më 19 nëntor

Më ftesë të kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit, sot organizohet tryeza e krerëve të partive politike

Sot zyrtarisht nis fushata për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale të cilat do të mbahen më 19 nëntor. Fushata e balotazhit do të zhvillohet në 19 komuna dhe do të zgjasë 5 ditë, ku kandidatët për kryetarë komunash do të shpalosin programin e tyre qeverisës. Në komunën e Parteshit …

Më shumë...