Fatmir Grejqevci

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës gjeneral Rrahman Rama në konferencën “SHBA-Karta e Adriatikut A-5”

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës gjeneral Rrahman Rama në konferencën “SHBA-Karta e Adriatikut A-5”

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Rrahman Rama po merr pjesë në Konferencën e 21-të të shefave të shtabeve të ushtrive të vendeve pjesëmarrëse “SHBA-Karta e Adriatikut A-5”, e cila po mbahet në Shkup të Maqedonisë. Temë kryesore e Konferencës është “Zgjerimi i bashkëpunimit midis anëtarëve të Kartës së …

Më shumë...

Ministria e Financave bën të ditur së sot ka bërë ekzekutimin e pagave për veteranët e luftës së UÇK-së

Në Gjonaj të Hasit, zbulohet busti i dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Reshat Çoçaj

Ministria e Financave ka njofton veteranët e lutës të cilët marrin pagesa nga Buxheti i Republikës së Kosovës se pas një punë të madhe të bërë për këtë kategori të çmuar të shoqërisë sonë dhe duke filluar nga gjetja e fondeve e deri tek ndryshimet ligjore për të mundësuar që …

Më shumë...

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha: Kosova e gatshme të zbatojë rekomandimet e agjendës evropiane

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha: Kosova e gatshme të zbatojë rekomandimet e agjendës evropiane

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka kërkuar më shumë përkushtim për zbatimin e prioriteteve, me qëllim të fuqizimit të sundimit të ligjit dhe përmirësimit të klimës së investimeve si dhe avancimin e politikave të punësimit dhe arsimit të lartë. Ajo këto komente i bëri me rastin e promovimit të …

Më shumë...

Kryetari Thaçi ka themeluar dekoratën “URDHRI SHOTË GALICA”, me të cilën do të dekorohen figura të shquara të kombit

94 vjet nga vdekja në varfëri dhe keqtrajtim e heroinës, Shote Galica, (Qerime Halil Radisheva 1895 – 1927)

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi tha së viti 2017 shënon përvjetorin e 90 të vdekjes së njërës prej figurave më të ndritura të historisë kombëtare, Qerime Halilit, të njohur me emrin luftarak Shotë Galica. Kreu i shtetit theksoi se vdekja e Shotë Galicës përkufizohet me fatin e heroit tragjik, një …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka pritur sot në takim lamtumirës komandantin e KFOR-it gjeneralin Giovanni Fungo

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka pritur sot në takim lamtumirës komandantin e KFOR-it gjeneralin Giovanni Fungo

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim lamtumirës gjeneralin Giovanni Fungo, komandanti i XXI i KFOR-it në Kosovë, i cili ka përfunduar detyrën e tij. I pari i shtetit e ka falënderuar gjeneralin Fungo për angazhimin dhe përkushtimin e tij dhe të KFOR-it në ruajtjen dhe sigurimin …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka ndarë 290 mijë euro për familjet e të dënuarve në rastin “Kumanova”

Qeveria e Kosovës ka ndarë 290 mijë euro për familjet e të dënuarve në rastin “Kumanova”

Qeveria e Kosovës ka ndarë mjete financiarë në vlerë prej 219 mijë euro, për mbulimin e shpenzimeve për familjet e të dënuarve në rastin “Kumanova”. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se secila familje do t’i marrë nga 10 mijë euro. Gjykata Penale e Shkupit dënoi me 746 vjet burg 33 …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ndan mjete financiare për delegatët e vitit 1990

Qeveria aprovon propozim vendimin për themelimin e Zonës Ekonomike Amerikane në Gjakovë

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur ka miratuar propozim vendimin për kompensimin financiar për delegatët e legjislaturës së vitit 1990. Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Recica tha se do të ndahet një shumë prej 300 mijë euro për 111 delegatë. “Mjetet e financiare janë 300 mijë euro. …

Më shumë...

Heroina e popullit Shote Galica përkujtohet sot në një akademi në 90 vjetorin e vdekjes

Heroina e popullit Shote Galica përkujtohet sot në një akademi në 90 vjetorin e vdekjes

Heroina e popullit Shote Galica sot do të përkujtohet në një akademi, ku do të marrë pjesë edhe kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Akademia do të mbahet në Bibliotekën Kombëtare, duke filluar nga ora 11:00.  Shote Galica lindi fshatin Radishevë në vitin 1895 në Drenicë. Ajo ishte luftëtare …

Më shumë...

Organizuar nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor: Mbahet konferenca “Cilësia e ajrit në Kosovë, sfidat dhe veprimet”

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli: Përmirësohet niveli i ajrit në Prishtinë, sot ishim të parët për të mirë

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, sot organizon tryezën me temë “Cilësia e ajrit në Kosovë, sfidat dhe veprimet”, në kuadër të zbatimit të Planit të masave për përmirësimin e cilësisë së ajrit në Kosovë. Në kuadër të tryezës do të prezantohet “Plani i aktiviteteve për përmirësimin e cilësisë së …

Më shumë...

UNDP-ja e gatshme për ta mbështetur mëtutjeshme Qeverinë e kosovës në realizimin e projekteve të përbashkëta

UNDP-ja e gatshme për ta mbështetur mëtutjeshme Qeverinë e kosovës në realizimin e projekteve të përbashkëta

Kryeministri Ramush Haradinaj tha sot se Qeveria e Kosovës është e përkushtuar në avancimin e agjendës së reformave evropiane dhe zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik, që do të ndikojnë në uljen e varfërisë dhe rritjen e mirëqenies sociale për qytetarët. Ai këto komente i bëri gjatë një takimi me zëvendësen e …

Më shumë...

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott: SHBA nuk kërkon nga Serbia të zgjedhë ndërmjet BE-së dhe Rusisë

Scott: Taksa është pengesë dhe i kemi thënë qartë qeverisë në Kosovë se ne mendojmë se duhet të largohet

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, deklaroi se vendi i tij nuk kërkon nga Serbia që të përzgjedhë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Rusisë. Duke folur për dialogun Beograd-Prishtinë, diplomati amerikan tha se është bërë një progres i madh, por disa obligime ende nuk janë përmbushur dhe se të dyja palët …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj premton mbështetje për goranët në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj premton mbështetje për goranët në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është zotuar se do të punojë në krijimin e mundësive sa më të mira dhe të lehta për jetesë për të gjitha komunitetet në Kosovë, përfshirë edhe komunitetin goran, si dhe shprehu përkushtimin e tij për të trajtuar kërkesat e tyre. Ai këto komente i …

Më shumë...

Hahn: Shqipëria është në rrugën e duhur dhe aspirata evropiane duhet të jetë një objektiv kombëtar që mbështetet nga të gjithë

Hahn

Shqipëria meriton të hapë negociatat për anëtarësim në BE, ka thënë sot kryeministri i Shqipërisë Edia Rama në një konferencë të përbashkët për shtyp me komisionarin e Bashkimit Evropian për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Anëtarësimit, Johannes Hahn. Rama theksoi se Shqipëria do të vazhdojë të konsolidojë pozicionin e …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli: Mediet duhet të kenë qasje në punën e Kuvendit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli: Mediet duhet të kenë qasje në punën e Kuvendit

Kuvendi i Kosovës, sot ka lansuar platformën ‘’Sistemi për Përcjelljen e Legjislacionit’’. Me rastin e lansimit të këtij projekti, Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli premtoi se do të ofrohet transparencë e plotë për mediet dhe shoqërinë civile në institucionin që drejton. ‘’Kuvendi e ka për obligim transparencën dhe …

Më shumë...

Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi priti sot në një takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi

Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi priti sot në një takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi

Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi priti sot në një takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi, dhe drejtoreshën e Institutit Italian të Kulturës në Tiranë, Alessandra Bertini Malgarini, të cilët kanë diskutuar për konktretizim të bashkëpunimit në fushën e kulturës mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Italisë …

Më shumë...

Sergei Zheleznjak: Lista Serbe do ta ndalojë transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, por do ta bllokojnë edhe procesin e demarkacionit me Malin e Zi

Sergei Zheleznjak: Lista Serbe do ta ndalojë transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, por do ta bllokojnë edhe procesin e demarkacionit me Malin e Zi

Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i partisë në pushtet “Rusia e Bashkuar” që udhëhiqet nga Vladimir Putin, Sergei Zheleznjak tha se përfaqësuesit e serbëve në qeverinë dhe parlamentin e Kosovës duhet të bllokojnë procesin e demarkacionit me Malin e Zi. Zheleznjak në një artikull që është publikuar në faqen e internetit …

Më shumë...