Fatmir Grejqevci

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ndan “Urdhrin e Lirisë” për qytetarët e Kukësit

Kryetari Thaçi: Populli dhe institucionet e Kosovës ndajnë dhimbjen me familjet e viktimave në Zelandën e Re

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka dekoruar Qytetarët e Kukësit me Urdhrin e Lirisë, si shenjë falënderimi për strehimin që ata bënë për qytetarët kosovarë gjatë luftës së fundit në Kosovë. Ai me këtë rast tha se falë solidaritetit dhe ndjenjës së pastër atdhetare, në Kukës dhe në mbarë Shqipërinë, …

Më shumë...

Policia e Kosovës apelon për me shumë kujdes në trafik, për 24 orë humbën jetën tre persona

Policia e Kosovës apelon për me shumë kujdes në trafik, për 24 orë humbën jetën tre persona

​Policia e Kosovës duke iu referuar gjendjes së përgjithshme në trafikun rrugor ku gjatë 24 orëve të fundit në dy aksidente kanë humbur jetën tre persona, ka apeluar tek të gjithë qytetarët që të respektojnë dispozitat ligjore që dalin nga ligji për rregullat e trafikut rrugor, të respektojnë shenjat e …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama: Liria e shprehjes, armë për të luftuar padrejtësinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama: Liria e shprehjes, armë për të luftuar padrejtësinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i pranishëm në panelin për lirinë e medias, deklaroi se “liria e shprehjes është arma më e fortë që kemi për të luftuar padrejtësitë, përfshi korrupsionin dhe shfaqjet negative në procesin e shtetbërjes”. “Për përmirësimin e mëtejshëm të cilësisë së shprehjes nuk nevojiten vetëm ligje …

Më shumë...

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, priti në takim ambasadorin e Kanadasë, në Kroaci. Daniel Maksymiuk

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka, ka pritur në një takim ambasadorin e Kanadasë për Kosovë, rezidentë në Kroaci Daniel Maksymiuk

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka, ka pritur në një takim ambasadorin e Kanadasë për Kosovë, rezidentë në Kroaci Daniel Maksymiuk, me të cilin ka bashkëbiseduar për zhvillimet ekonomike në vend, përfshirë prioritetet e Qeverisë në planin ekonomik. Me këtë rast, ministri Lluka ka njoftuar ambasadorin Maksymiuk për projektet dhe …

Më shumë...

SBASHK-u: Mësimi tërëditor i kushton Kosovës 66 milionë euro

Mësimdhënia e gjuhës shqipe si lëndë me zgjedhje në shkollat 8-vjeçare në Turqi

SBASHK-u ka bërë një parallogaritje ku nëse të gjithë nxënësit e Kosovës do ta preferonin shkuarjen në mësimin tërëditor duhet të angazhohen edhe rreth 12.000 kuadro të reja arsimore, si dhe buxheti shtesë prej rreth 66 milionë eurosh për çdo vit.  Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës sot lanson platformën “sistemi për përcjelljen e legjislacionit”

14 vjet nga miratimi i deklaratës për përcaktimin e statusit të Kosovës mbështetur në propozimin e Ahtisarit

Kuvendi i Republikës së Kosovës lanson platformën ‘Sistemi për Përcjelljen e Legjislacionit’. Në këtë ceremoni, nga një fjalë rasti do të kenë kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli dhe drejtori i USAID-it në Kosovë, James Hope.  Kjo platformë e vendosur në ueb-faqen zyrtare të Kuvendit, u ofron organizatave të shoqërisë civile, …

Më shumë...

Haradinaj: Veteranët e UÇK-së, më së largu të premten, do t’i marrin pensionet e parapara me ligj

Haradinaj: Veteranët e UÇK-së, më së largu të premten, do t'i marrin pensionet e parapara me ligj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka pritur sot përfaqësuesit e OVL të UÇK-së, të cilëve u ka premtuar se veteranët të premten do t’i marrin pensionet e parapara me ligj, ndërsa u ka theksuar se vitin e ardhshëm nuk do të ndodhin probleme të këtilla. “Veteranët e luftës së …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Pacolli: Evropa nuk duhet assesi të na shohë si barrë, por si plotësim të saj

Zëvendëskryeministri Pacolli: Evropa nuk duhet assesi të na shohë si barrë, por si plotësim të saj

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm të Kosovës, Behxhet Pacolli, ka thënë se mos liberalizimi i vizave për Kosovën është një padrejtësi e pamerituar dhe se në këtë drejtim Evropa nuk duhet t’i konsiderojë shtetasit e Kosovës si barrë. Ai gjatë një takimi me Grupin e Miqësisë Francë – …

Më shumë...

Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, Alan Duncan: Britania do ta mbështesë integrimin e Kosovës për në BE

Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, Alan Duncan: Britania do ta mbështesë integrimin e Kosovës për në BE

Britania e Madhe do ta përkrah Kosovën në procesin e saj integrues në Bashkimin Evropian (BE), pavarësisht përcaktimit dhe vendimit të autoriteteve britanike për ta braktisur BE-në. Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, Alan Duncan, është pritur sot në takime të ndara nga udhëheqësit e lartë të Kosovës, përkatësisht nga presidenti …

Më shumë...

Haradinaj javën e ardhshme do të udhëtoj në Bruksel për të diskutuar për MSA-në

Kryeministri Haradinaj ka uruar veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kryeministri Ramush Haradinaj, të premten e ardhshme më 17 nëntor, do të udhëtojë drejt Brukselit për të diskutuar lidhur me zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit dhe nuk ekziston asnjë mundësi qe të takohet me kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, bëri të ditur AAK-ja

Më shumë...

Deputeti i Vetëvendosjes Albin Kurti: Thaçi po integrohet në drejtësinë e pajtuar me Serbinë

Ahmet Qeriqi: Vetëvendosja nuk ka, ose nuk beson se ka politikan që mund ta zëvendësojë, Albin Kurtin

Deputeti i Vetëvendosjes Albin Kurti duke iu referuar një dokumenti jozyrtar të emërimit të gjyqtarëve serbë nga Veriu i Kosovës, ka thënë se këta gjyqtarë janë emëruar duke nënshkruar një deklaratë që askund nuk përmend shtetin e Kosovës dhe Kushtetutën e saj. Sipas Kurtit në deklaratën e nënshkruar nuk përmendet …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje në Prishtinë lidh koalicion me AKR-në

Lëvizja Vetëvendosje në Prishtinë lidh koalicion me AKR-në

Aleanca Kosova e Re i bashkohet Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë. Kjo lidhje e koalicionit është bërë sot në ndërtesën e komunës së Prishtinës në mes kandidatit për kryetar të Prishtinës Shpend Ahmetit dhe kandidatit për kryetar nga radhët e AKR-së Selim Pacolli. Ahmeti përballet me kandidatin e LDK-së Arban Abrashi …

Më shumë...

Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet: Nuk do të bëhet liberalizimi i vizave pa i plotësuar kushtet

Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet: Nuk do të bëhet liberalizimi i vizave pa i plotësuar kushtet

Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet, tha se vizat nuk do të hiqen për Kosovën derisa të plotësohen kushtet që kërkohen nga Bashkimi Evropian. Hubert Lebet tha se Zvicra dhe Kosova janë të njëjtë. “Kemi qenë të varfër dhe jemi pa asnjë burim natyror, por Zvicra ka pasur …

Më shumë...

Zëvendës-ambasadori i SHBA-ve në Tiranë: Shqipëria është drejt rrugës së anëtarësimit në Bashkimin Evropian

Zëvendës-ambasadori i SHBA në Tiranë: Shqipëria është drejt rrugës së anëtarësimit në Bashkimin Evropian

Gjatë një takimi me të rinjtë në Berat zëvendës ambasadori i SHBA në Tiranë deklaroi se Shqipëria është vend me një të ardhme jashtëzakonisht të shkëlqyer. Muniz u shpreh se Shqipëria është drejt rrugës së anëtarësimit në Bashkimin Evropian. “Të gjithë ju, fëmijët dhe nipërit tuaj do të jetoni si …

Më shumë...

Hoti: Nëse demarkacioni është bërë keq duhet të rinegociohet, por nëse është bërë mirë duhet të ratifikohet në Kuvend

Hoti: Nëse demarkacioni është bërë keq duhet të rinegociohet, por nëse është bërë mirë duhet të ratifikohet në Kuvendëse demarkacioni është bërë keq duhet të rinegociohet, por nëse është bërë mirë duhet të ratifikohet në Kuvend

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Afrim Hoti, të martën i ka bërë thirrje Qeverisë Haradinaj ta përshpejtojë procesin e rishikimit në demarkacionit në mes të Kosovës dhe Malit të Zi. Ai ka vlerësuar se në këtë drejtim Kosova ka humbur shumë kohë dhe se vonesat e mëtutjeshme janë të panevojshme. Në …

Më shumë...

MPB organizon konferencë për prezantimin e projektit “Fuqizimi i autoritetit qeveritar për migrim”

MPB organizon konferencë për prezantimin e projektit “Fuqizimi i autoritetit qeveritar për migrim”

Sot Ministria e Punëve të Brendshme organizon konferencë për prezantimin e projektit “Fuqizimi i  autoritetit qeveritar për migrim”. Në këtë konferencë do të flasin ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj dhe ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet.

Më shumë...