KEK
Fillimi / Lajmet / Autoritetet në Amerikë druajnë se bilanci i viktimave nga koronavirusi mund të shkaktojë 200 000 të vdekur
Autoritetet në Amerikë druajnë se bilanci i viktimave nga koronavirusi mund të shkaktojë 200 000 të vdekur

Autoritetet në Amerikë druajnë se bilanci i viktimave nga koronavirusi mund të shkaktojë 200 000 të vdekur

Autoritetet në Shtetet e Bashkuara druajnë se bilanci i viktimave nga koronavirusi mund të shkojë deri në 200 000 të vdekur. Këtë shifër e bëri me dije drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në SHBA, Antony Fauçi. Në një intervistë për CNN, Fauci tha se mund të ketë miliona raste të të infektuarve me Covid-19 në SHBA. Ai iu referua më së shumti ritmit me të cilin po përhapet virusi, sidomos në New York, atje ku janë diagnostikuar më shumë se gjysma e rasteve të përgjithshme të SHBA-ve. Fauci, megjithatë shtoi se “ky numër është aq i luhatshëm sa që lehtë mund të jesh i gabuar dhe të mashtrosh njerëzit”. Deklarata u bë pasi në SHBA të infektuarit shkuan mbi 124 mijë persona, ndërsa viktimat mbi 2100. Në gjithë botën janë mbi 685 000 të infektuar nga Covid-19, nga të cilët mbi 32 mijë kanë vdekur.

Kontrolloni gjithashtu

Yuri Kim: Amerika nuk e mbështet asnjë kandidat apo subjekt politik në Shqipëri por të drejtën e qytetarëve

Yuri Kim: Amerika nuk e mbështet asnjë kandidat apo subjekt politik në Shqipëri por të drejtën e qytetarëve

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim rithekson se Amerika nuk e mbështet asnjë kandidat apo ...