Bashkimi Evropian kundër taksës që ka vendosur Qeveria e Kosovës në mallrat e Serbisë

Bashkimi Evropian kundër taksës që ka vendosur Qeveria e Kosovës në mallrat e Serbisë

Pas reagimeve të ashpra të Beogradit zyrtar kundër vendosjes së taksës 100 për qind në të gjitha mallrat e Serbisë, që shiten në Kosovë, ka reaguar edhe Brukseli zyrtar, duke kërkuar nga Kosova që ta heqë vendimin e tillë. Brukseli nuk arsyeton asnjë veprim të Qeverisë së Kosovës, në raport me Serbinë, por në vazhdimësi i ka mbajtur anën Beogradit gjatë tërë procesit të bisedimeve. Gabimet që ka bërë kreu i vendit duke i lëshuar pe Serbisë në të gjitha kushtet që ka parashtruar Beogradi zyrtar, ka bërë që Serbia  edhe kështu si është Kosovën ta konsiderojë si koloni të vetën, përmes Bashkimit Evropian. Brukseli zyrtar duke mbajtur anën e Serbisë, ka degjeneruar edhe procesin e bisedimeve, duke i kthyer ato në pikën e fillimit, ose duke pritur që Kosova të nënshtrohet përfundimisht.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …