Bashkimit Evropian i vjen keq për anulimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë

Bashkimit Evropian i vjen keq për anulimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë

Bashkimi Evropian është duke i vështruar zhvillimet në veri të Kosovës me theks të veçantë vizitat e politikanëve serbë në prag të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahen të  dielën. Ndërkohë, sot kryeministri serb Aleksandër Vuçiq, ka dashur të vijë në Leposaviq por e ka anuluar vizitën e tij si shkak i kushtëzimeve që i kanë venë autoritetet e Kosovës. Kurse zëdhënësja e BE-së Maja Kocijancic, ka thënë se mirëpresin vizitat e tilla të planifikuara në bazë të marrëveshjeve të arritura në dialogun e ndërmjetësuar nga BE, por që sipas saj është për keqardhje që ato nuk janë realizuar. “Është për të ardhur keq se si kohëve të fundit vizitat e planifikuara në bazë të këtyre marrëveshjeve nuk po realizohen. Ne kemi marrë raporte rreth bllokimit të rrugëve, duke parandaluar njerëzit që të marrin pjesë  sot në tubimet në veri të Kosovës. BE-ja kërkon nga autoritetet përkatëse në Kosovë që të sigurojnë kushtet për njerëzit që dëshirojnë të marrin pjesë në këto tubime”, ka thënë Kocijancic.

Kontrolloni gjithashtu

Franca, Spanja dhe shtete të tjera në Parlamentin Evropian sërish shpehen kundër liberalizimit të vizave për Kosovën

Çështja e vizave për vendin tonë do të diskutohet më 13 tetor, në Bruksel, ashtu sikur është diskutuar dhjetëra herë deri tani

Presidenca çeke e cila përfaqëson  Bashkimin Evropian e ka vendosur  zyrtarisht në rend dite diskutimin …