Fillimi / Lajmet / Bekim Çollaku: Procesi i dialogut Kosovë – Serbi nuk është i përqendruar tek pika kryesore e njohjes reciproke
Bekim Çollaku: Procesi i dialogut Kosovë - Serbi nuk është i përqendruar tek pika kryesore e njohjes reciproke

Bekim Çollaku: Procesi i dialogut Kosovë – Serbi nuk është i përqendruar tek pika kryesore e njohjes reciproke

Bekim Çollaku, ish-ministër i Integrimit Evropian, është shprehur se procesi i dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë nuk është duke u përqendruar tek pika kryesore, ajo e njohjes reciproke. Ai ka thënë se në Bruksel kanë shprehur zhgënjim lidhur me takimin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me kryetarin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq. “Nga burimet e mia, në Bruksel janë të zhgënjyer me atë çfarë ka ndodhur në raundin e dytë, kërkesën për deklaratë paqeje dhe veprimin e dhurimit të librave. Qëllimi është të ketë diskutim serioz. Miroslav Lajçak ka thënë se kemi arritur aspak progres. Mendoj që strategjia e Kurtit është ruajtja e ‘status quo-s’ dhe marrja e një iniciative nga pala kosovare për ta hedhur në defansivë palën tjetër. Kjo nuk sjell asgjë në arritjen e qëllimit primar”, ka deklaruar ai.

Kontrolloni gjithashtu

Elmi Reçica qëndroi në Gjenevë të Zvicrës, në nismën e PDK-së për hapjen e nëndegëve kudo ku jetojnë shqiptarët, në mërgim

Elmi Reçica qëndroi në Gjenevë të Zvicrës, në nismën e PDK-së për hapjen e nëndegëve kudo ku jetojnë shqiptarët, në mërgim

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica,  ka qëndruar për vizitë në Gjenevë të ...