Boris Xhonson propozon krijimin e një sistemi të ri aleancash politike, ekonomike e ushtarake, si alternativë ndaj BE-së

Boris Xhonson propozon krijimin e një sistemi të ri aleancash politike, ekonomike e ushtarake, si alternativë ndaj BE-së

Gjatë bisedimeve dhe debateve që po zhvillohen në Davos të Zvicrës, kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Xhonson  po mendon krijimin e një sistemi të ri aleancash politike, ekonomike dhe ushtarake, si alternativë ndaj Bashkimit Evropian, që do të mbledh vendet e bashkuara nga mosbesimi ndaj Brukselit dhe gjithashtu ndaj mënyrës së reagimit të Gjermanisë ndaj agresionit ushtarak rus. “Boris Johnson e ka endur rrjetën e tij për më shumë se një muaj”, shkruan media italiane që i referohet disa njerëzve të njohur me bisedimet dhe të pranishëm këto ditë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Ai prezantoi idenë e tij për herë të parë Vladimir Zelenskit gjatë takimit në  Kiev. Modeli i Komonueltit Evropian që ka në mendje Boris Johnson do të kishte Britaninë e Madhe si udhëheqëse dhe do të përfshinte, përveç Ukrainës, Poloninë, Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë, si dhe potencialisht Turqinë në një datë të mëvonshme. Që nga vizita e kryeministrit të Londrës në Kiev, bisedimet kanë vazhduar dhe miqësia britanike ndaj Ukrainës po bëhet gjithnjë e më urgjente dhe më e detajuar”, nënvizohet më tej në shkrim. Xhonson nuk ka përjashtuar mundësinë që edhe Shqipëria e Maqedonia e Veriut t i bashkohen një komonuelti të tillë.

Kontrolloni gjithashtu

Besnik Tahiri

Besnik Tahiri: AAK-ja e shqetësuar me qasjen injoruese të BE-së ndaj Kosovës e trajtimin joserioz të kërkesës për lëvizje të lirë

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka folur për çështjen e mos liberalizimit …