KEK
Fillimi / Analiza / Çapajev Gjokutaj; Racizmi mediatik
Çapajev Gjokutaj

Çapajev Gjokutaj; Racizmi mediatik

Një 32-vjeçare sulmon dy gra myslimane dhe tenton t’ua heqë hixhabet, duke bërtitur: “Qërohuni nga Amerika moj kurva!”

Në yrysh e sipër, rrezikon të dëmtojë edhe foshnjat që gratë po shëtisin me karrocë. Vetë është emigrante, akoma nuk e ka marrë pasaportën amerikane. Media botërore, si CNN, Washington Post, Telegraph etj. përcjellin lajmin, duke thënë që e akuzuara është nga Brooklyni. Asnjëra nuk përmend se është shqiptare. Mediat tona e përcjellin me tituj të tipit “Shqiptarja sulmon dy gra myslimane dhe fëmijët e tyre”, “Shqiptarja bëhet lajm në CNN, tenton të zhveshë dy myslimane” etj.

Nuk është rastësi…

Tituj të tillë has me shumicë kur mediat tona njoftojnë krime të emigrantëve. Sa për ilustrim: “Shqiptari përdhunon gruan invalide”, “Në Zvicër shqiptari vret me thikë shqiptarin”, “Shqiptari si Tajson, ia kafshoi veshin komshiut”, “Flet shqiptari: Si e thera gruan duke parë televizor” etj.

Duket se tituj të tillë burojnë nga natyra e lajmit si zhanër. Që të tërheq vëmendjen, lajmi duhet të ketë diçka të afërt me lexuesin. Kur një emigrant sirian ther gruan, është lajm gogësitës, por kur këtë e bën bashkëkombësi yt, të josh për ta lexuar.

Po ta shohësh më gjerë, dallon se arsyeja e raportimeve të tilla nuk lidhet aq me lajmin si zhanër, por fsheh një problem të mprehtë etik. Bindesh për këtë kur lexon tituj të tipit: “Ngacmonte ish-të dashurën, arrestohet krutani”, “Pronari vret shkodranin në Shtoj”, “Arrestohet fieraku me drogë” etj.

Ç’lidhje kam unë, si krutan, me ngacmimet seksuale; ti, si shkodran, me vrasjen dhe ai, si fierak, me trafikun? Po ne të gjithë, si shqiptarë, ç’lidhje kemi me urrejtjen fetare të një emigranteje të indoktrinuar dhe të frustruar, që fati e ka hedhur në Brooklyn? Përse duhet të përmendësh përkatësinë time etnike apo krahinore, kur raporton bëma dhe gjëma që i kryejnë individë të caktuar?

Akoma s’e ke mësuar që çdo berr varet nga këmbët e veta? Ky lloj raportimi duket si mungesë profesionalizmi mediatik, por mund t’i ketë rrënjët më thellë. Ka të ngjarë që një varg rrethanash historike kanë bërë që, si shoqëri, të mos krijojmë antikorpet e duhura kundër racizmit.

Kontrolloni gjithashtu

Ahmet Qeriqi: Adem Demaçi dhe projekti i tij për TV-Diellin

Ahmet Qeriqi: Adem Demaçi dhe projekti i tij për TV-Diellin

Në 85-vjetorin e lindjes së Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Bacë Adem Demaçi, kësaj radhe do ...