KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 745)

Institucionet

Njoftim për repelimin e kafshëve në Bubël, Qypevë dhe Llapqevë

Njoftohen banorët e Bublit, Qypevës dhe Llapqevës të komunës së Malishevës, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të martën më 22 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë ...

Më shumë...

Begaj: Vizita në Gjermani, e frytshme

Në mbledhjen e rregullt të qeverisë komunale, të mbajtur sot, kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, vizitën e javës së kaluar në Gjermani, përkatësisht në qytetet Soest dhe Sundern, e ka cilësuar të suksesshme dhe e ka vlerësuar lart pritjen e udhëheqjes së këtyre qyteteve, si dhe të mërgimtarëve ...

Më shumë...

Në Ferizaj mbillen 300 lule për fillimin e pranverës

Komuna e Ferizajt e shënoi sot fillimin e stinës së pranverës duke mbjellë 300 lule vjollce në sheshin “Adem Jashari” në Ferizaj. Kryetari, nënkryetari dhe zyrtarë të lartë të ekzekutivit komunal, mbollën nga një lule, në shenjë porosie për një mjedis më të bukur e më të pastër. Kreu i ...

Më shumë...

Ka përfunduar në Deçan Turneu mbarëkombëtar i Shahut

Ka përfunduar në Deçan Turneu mbarëkombëtar i Shahut, ku morën pjesë mbi 100 garues nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Mali i Zi! Është vlerësuar si Turneu më i madh i organizuar deri me tash në Kosovë! Në një konkurrencë të fortë vendin e parë e fitoj, Nderim Saraqi (kampion i ...

Më shumë...

Zharku dhe Suma dakordohen për fillimin e punimeve në rrugën Elezit – Gorancë – Glloboqicë

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, ka pritur kryetarin e Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, me të cilin ka biseduar rreth fillimit të ndërtimit të rrugës Hani i Elezit – Gorancë – Glloboqicë. Ky projekt do të realizohet nga buxheti i vitit 2016 ku janë ndarë 600 mijë euro ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri bisedoj me qytetarët e Rashanit dhe të Rekës

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka vizituar të shtunën fshatin Rashan të Shalës së Bajgorës, me ftesën e qytetarëve të tij. Banorët e Rashanit kishin ftuar kryetarin Bahtiri për ta vizituar fshatin e tyre me qëllim që për së afërmi të njoftohet me gjendjen në fshat dhe problemet ...

Më shumë...

Takohen kryetari Bahtiri dhe nënkryetari Nura

Në vazhdën e takimeve të shumta që kryetari i komunës së Mitrovicës, z. Agim Bahtiri, i  ka pas me përfaqësuesit e komunave fqinje, Skenderaj dhe Vushtrri, është edhe takimi i fundit që ky pati me nënkryetarin e komunës së Skenderajt, Fadil Nura. Kryetari Bahtiri dhe nënkryetari Nura, gjatë këtij takimi ...

Më shumë...

Edhe kryetari Bahtiri mori pjesë në varrimin e Ramadan Polluzhës

Në mesin e shumë udhëheqësve të institucioneve të Republikë së Kosovës dhe personaliteteve të shquara të Kombit nga mbarë trevat shqiptare, që morën pjesë në varrimin e Ramadan Polluzhës, djalit të luftëtarit të madh për çlirimin e Kosovës, Shaban Polluzha, ishte edhe kryetari i komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri. Kryetari ...

Më shumë...

U zbulua busti i Afrim Abazit

Me një ceremoni solemne afër shkollës së lagjes Sherret të Ferizajt, u zbulua busti i dëshmorit Afrim Abazi dhe u shënua dita e shkollës e cila e mban këtë emër.  Pjesëmarrësve u folën autoritetet komunale, veprimtarë dhe të afërm të dëshmorit. Kryetari i Ferizajt, Muharrem Svarqa  tha se zbulimi i ...

Më shumë...

MKRS-ja nuk ka shkelur asnjë kriter

MKRS

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dëshiron të sqarojë opinionin publik se nuk ka shkelur asnjë kriter të thirrjes publike për përkrahje të projekteve kulturore. Shkrimi sotëm i botuar në gazetën Koha Ditore, me titull “Ministria shkel kriteret e konkursit me përkrahjen e projekteve filmike” i gazetarit Shaban Maxharraj, është i ...

Më shumë...

Ministri Zharku: Gjatë këtij viti do të ketë ngritje substanciale të cilësisë së projekteve infrastrukturore 

Në vazhdën e aktiviteteve, që kanë për qëllim zhvillimin e rrjetit të infrastrukturës së vendit, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, ka shfaqur interesimin e tij për transparencë ndaj qytetarëve. Gjatë një interviste për televizionin Klan Kosova, ai ka premtuar se gjatë këtij viti do të ketë ngritje substanciale të cilësisë ...

Më shumë...

Procesi i licencimit është transparent dhe profesional

MKRS

Departamenti i Sportit të MKRS-së reagon ndaj shkrimit të botuar të premten në gazetën Koha Ditore me titull “FBK-ja dyshon në procesin e licencimit të federatave” të autorit Faton Polisi. Ky shkrim është tendencioz dhe i bërë me qëllim të degradimit të proceseve të rëndësishme të sportit të Kosovës. Departamenti ...

Më shumë...

U realizua Aksioni për largimin e mbeturinave nga depozitë ilegale në komunën e Shtimes

Në organizimin të Drejtorisë për Shërbime Publike dhe të Organizatës gjermane GiZ si dhe me iniciativën e qytetarëve është bërë pastrimi i kompleksit të pishave në Shtime dhe i ambientit në fshatin Zborc ku kanë ekzistuar deponi të egra të mbeturinave. Pastrimi është bërë me ndihmën e qytetarëve ku kanë ...

Më shumë...

Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë Jean Braathu vizitoi Skenderajn

Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë i shoqëruar nga Kryetarja e Grupit të Grave deputetet në Parlamentin e Kosovës Blerta Deliu-Kodra, ka vizituar Komunën e Skenderajt, ku është pritur nga Nënkryatari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura. Nënkryetari Nura i shprehu mirëseardhje ambasadorit norvegjez dhe e falënderoi për bashkëpunimin e vazhdueshëm ...

Më shumë...

Komuna e Mitrovicës organizoi takim lidhur me respektimin e Ligjit për Siguri në Trafik

Pronarët e kompanive të licencuara për transportimin e udhëtarëve, që operojnë në komunë e Mitrovicës, janë ftuar në një takim në ambientet e komunës, për të biseduar lidhur me respektimin e ligjit  për siguri në trafik. Në takim ishin të pranishëm drejtori i Inspekcionit Naim Hajra, drejtori i  Shërbimeve Publike ...

Më shumë...