valamobile
mbpzhr 2018
akp deri me 5 maj
MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 1409)

Lajmet

Thaçi insiston që Gjykata Speciale të themelohet nga institucionet e Kosovës

Ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi i ka deklaruar gazetës austriake “Der Standard” se institucionet e Kosovës do të jenë të angazhuara për krijimin e Gjykatës Speciale. Kjo gjykatë do të themelohet. Qeveria dhe Kuvendi i Kosovës dhe është duke u punuar në këtë drejtim. Ai ka shtuar më tutje se ...

Më shumë...

Jonuz Musliu: Kosova dhe Brukseli duhet ta kushtëzojnë Serbinë…

Liderët e popullit shqiptar në Kosovën lindore kanë kërkuar që atë që kërkon Beogradi zyrtar për serbët në Kosovë atë duhet ta kërkoj edhe Prishtina zyrtare për shqiptarët në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc. Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, Jonuz Musliu ka theksuar se Kosova dhe Brukseli duhet ta kushtëzojnë ...

Më shumë...

Mbahet forumi “Mënyrat e reja të financimit të projekteve strategjike Kosovë – Shqipëri”

Përfaqësues të institucioneve të Kosovës dhe të Shqipërisë si dhe drejtues të kompanive nga vendi dhe diaspora dhe donator po bisedojnë për “Mënyrat e reja të financimit të projekteve strategjike Kosovë – Shqipëri”. Pjesëmarrësit në këtë konferencë po diskutojnë për objektivat strategjike për sektorët e energjisë dhe të minierave, projektet ...

Më shumë...

Senati konfirmon se ambasador i ri i SHBA-ve në Kosovë do të jetë Greg Delawie

Senati amerikan konfirmoi se ambasador i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë do të jetë, z Greg Delawie. Ai është emëruar në këtë post nga presidenti i Amerikës, Barak Obama në mars të këtij viti. Ambasadori, Greg Delawie është nga shteti i Virgjinias. Ai do ta marrë ...

Më shumë...

Në Bruksel ka filluar takimi në mes të delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë

Pas takimeve që përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Frederika Mogerini ka zhvilluar sot para dite me delegacionin e Kosovës dhe atë të Serbisë, në Bruksel ka filluar takimi në mes të delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë. Pritet që gjatë diskutimeve të arrihet marrëveshje për krijimin e Asociacionit ...

Më shumë...

Morina: Oliver Ivanoviqi urdhëronte njerëzit e tij që të hedhin bomba në banesat e shqiptarëve

Në procesin gjyqësor kundër Oliver Ivanoviqit është paraqitur dëshmitari i radhës i cili ka treguar për përjetimit e tij të natës së 3 – 4 shkurtit të vitit 2 mijë kur nga sulmet e bandave dhe organizatave paraushtarake serbe u vranë dhe u plagosën dhjetëra shqiptar ndërsa mijëra të tjerë ...

Më shumë...

Haradinaj: Kuvendi i Kosovës është sovrani dhe përfaqësuesi i drejtpërdrejtë i vullnetit të popullit

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka propozuar që Gjykata për Krime Lufte të themelohet në Kosovë dhe që ajo të mos jetë selektive. Ai ka skruar në adresën e tij elektronike Facebook se Kuvendi i Kosovës është sovrani dhe përfaqësuesi i drejtpërdrejtë i vullnetit të popullit. ...

Më shumë...

Isa Mustafa e Hashim Thaçi, do të takohen të martën në Berlin me kancelaren Angela Merkel

Mediat gjermane kanë njoftuar se kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, do të takohen të martën në Berlin me kancelaren Angela Merkel. Këtë takim e ka konfirmuar edhe zëvendëskryeministri Thaçi. “Kosova do të jetë të martën në Berlin dhe do të ketë takime ...

Më shumë...

Voker: Qytetarët e Kosovës bashkë me liderët duhet t’u thonë mjaft më ndërkombëtarëve

Miku i madh i shqiptarëve, ambasadori amerikan Viliam Voker ka thënë se është krejt e panevojshme Gjykata Speciale për Kosovën. Voker i njohur sidomos në denoncimin e krimeve monisruoze serbe të  Masakrës së Reçakut, ka thënë se është shpenzuar shumë kohë deri tani në këtë drejtim dhe nuk ekziston nevoja ...

Më shumë...

Ankimet e popave dhe kukuleve për “Kosovën serbe” nuk kanë të ndalur

Në përvjetorin e Betejës së Kosovës të vitit 1389, priftërinjtë e Serbisë edhe kësaj radhe erdhën në Gazimestan për ta vajtuar Kosovën, pa të cilën Serbia konisderohet  si njeriu pa zemër. Derisa të ekzistojnë mitet, trillimet dhe gënjeshtrat serbe, derisa ka serbë që ende besojnë në çudira e mrekullia, nuk do të ...

Më shumë...

Sali Berisha, kundër deputetëve të Kosovës që nuk votuan “Specialen”

Pasi ka humbur në mënyrë  fatale zgjedhjet vendore të 21 qershorit,  ish kryetari i PD-së së Shqipërisë, Sali Berisha, ka filluar ta shqyejë gurmazin kundër deputetëve të Kosovës, të cilët nuk e votuan themelimin e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së.  Në kohën kur u lansua afera plot trillime e gënjeshtra e ...

Më shumë...

Në radhën e bisedimeve në Bruksel bisedohet për “Asociacionin” e komunave serbe

Formimi i të ashtuquajturit Asociacion i komunave me shumicë serbe, pritet të jetë një nga temat, për të cilat do të bisedohet mes Kosovës e Serbisë në takimin e radhës, në Bruksel. Pas takimit të 23 qershorit, dy kryeministrat kanë thënë se janë marrë vesh që të mos ketë deklarata ...

Më shumë...

Bilall Sherifi : Dy verdiktet e Kuvendit të Kosovës

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, në seancën e djeshme kanë dhënë dy verdikte: një verdikt verbal (përmes diskutimeve) dhe një formal (përmes votës së tyre). Gjatë diskutimeve në seancën djeshme të gjithë deputetët njëzëri thanë PO drejtësisë, i thanë po parimit universal të drejtësisë. Ata përmes fjalëve të mbajtura në ...

Më shumë...

RKL: Ka filluar të hallakatet kori i “kukuleleve”

Mos-miratimi  i ndryshimit të amendamentit 24 të Kushtetutës së Kosovës, i cili do t’i hapte rrugë themelimit të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, ka zhgënjyer tej mase politikën pacifiste të vendit, politikën zyrtare të Beogradit, një segment antishqiptar të BE-së, veçmas mediet jugo-shqipshkruese si dhe të gjithë jugo-tellallët e Kosovës e ...

Më shumë...

Edhe katër deputetë të PDK-së nuk e votuan Gjykatën Speciale

Jo zyrtarisht është bërë e ditur se edhe katër deputetë të PDK-së nuk e kanë votuar Gjykatën Speciale. Këta janë: Bekim Haxhiu, Blerta Deliu, Nuredin Lushtaku dhe Salihe Mustafa, të cilët kanë munguar në Kuvend. Deputetet Deliu dhe Mustafa kanë qenë të pranishëm gjatë ditës në seancë, por nuk kanë ...

Më shumë...

Limaj: Këtu ka shtet dhe deputetë me dinjitet

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, pas dështimit të koalicionit qeveritar për të siguruar votat për themelimin e Gjykatës Speciale, ka thënë se deputetët e Kuvendit të Kosovës me mosvotimin e Gjykatës Speciale kanë treguar që këtu ka shtet. “Ne sot nuk e shohim fitore të opozitës, kjo është ...

Më shumë...