Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 1409)

Lajmet

Mirsad Ndrecaj, Beg Rizaj, Valon Kabashi dhe Samit Kastrioti u vranë pas luftimeve

Në Gjykatën Supreme në Shkup, ka vazhduar procesi gjyqësor kundër  pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës. Gjatë fjalës së tij para trupit gjykues, i akuzuari Rufki Dogani ka bërë të ditur se Mirsad Ndrecaj, Beg Rizaj, Valon Kabashi dhe Samit Kastrioti janë vrarë pas ndërprerjes së luftimeve. I akuzuari Rufki Dogani ...

Më shumë...

Opozita të ndjek rregullat dhe Kushtetutën, jo të vendos vetë për të ardhmen e vendit

Pas takimit me kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli, me të cilin bisedoi për situatën politike në vendin tonë, ambasadori i Norvegjisë në Prishtinë, Jan Braathu porositi partitë opozitare që të ndjekin rregullat dhe Kushtetutën, e jo të vendosin vetë për të ardhmen e vendit. Ai theksoi më tutje se në ...

Më shumë...

Qytetarët e Kosovës janë properëndimorë por janë lënë pas dore nga Amerika

Eksperti i Institutit për Studime të të Drejtave të Njeirut në Universitetin Kolumbia në SHBA, David Phillips ia ka dekalruar Radios Evropa e Lirë se shumica dërmuese e qytetarëve të Kosovës janë proamerikanë dhe properëndimorë, por shqetësues është rritja e numrit e qytetarëve që po radikalizohen. Shqiptarët etnikë kanë qenë ...

Më shumë...

Aktivistë të partive opozitare kanë vazhduar aktivitetet nëpër Prishtinë për protestën e radhës

Aktivistë të partive opozitare kanë vazhduar me aktivitete nëpër Prishtinë për protestën e radhës. Në kuadër të këtyre aktiviteteve, aktivist të Lëvizjes Vetëvendosje, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën kanë vendosur pankarta në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë. Ta kanë njoftuar se protesta e radhës kundër dy ...

Më shumë...

Gjykimi i shqiptarëve në Shkup po përcillet me prani spektakolare të forcave policore

Qysh në orët e hershme të ditës së sotme, fluturimet e helikopterëve të policisë kanë prishur qetësinë mbi Shkup, ndërsa forca të mëdha policore janë pozicionuar para gjykatës Supreme në Shkup, ku sot do të paraqiten për here të tretë para gjykatës pjesëtarët e Grupit të Kumanovës. Forca të mëdha ...

Më shumë...

Forcat e Sigurisë së Kosovës pritet të parakalojnë në Sheshin e Prishtinës, më 17 shkurt

Forcat e Sigurisë së Kosovës pritet të parakalojnë në Sheshin e Prishtinës, më 17 shkurt, Ditën e Pavarësisë së Kosovës, kur është paraparë të mbahet protesta e opozitës. Ndonëse gjatë vitit të kaluar Forcat e Sigurisë së Kosovës u injoruan nga Qeveria e Kosovës për festën e 17 Shkurtit duke ...

Më shumë...

Ruairí O’Connell: Më vjen mirë që Kuvendi e largoi një nga deputetët e dënuar për krime lufte

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O’Connell, duke folur për largimin nga Kuvendi të deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës, Rrustem Mustafa – Remi, ka theksuar se i vjen mirë që ka ndodhur kjo gjë.  Ai në një postim në Facebook ka shkruar se i vjen mirë që më ...

Më shumë...

VV përkujton të rënët e protestës së 10 shkurtit

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, anëtarë dhe aktivistë të këtij subjekti, sot kanë përkujtuar rënien e Arben Xheladinit dhe Mon Balajt, të cilët u vranë nga Policia e UNMIK-ut në protestën e 10 shkurtit të vitit 2007. Në 9-vjetorin e kësaj proteste që kundërshtoi Planin e Ahtisaarit, aktivistët e Vetëvendosjes ...

Më shumë...

Kryeministri, Mustafa priti disa ish-aktivistë të Vetëvendosjes

Kryeministri, Isa Mustafa sot ka pritur në takim ish-aktivistë të Vetëvendosjes, të cilët janë rigrupuar në organizatën ‘Fraksion +’. Të pranishëm në këtë takim ku u diskutua gjendja politike në vend, ishin Ajnishahe Halimi, Fatos Aliu dhe Arben Gecaj. Përfaqësuesit e ‘Fraksion +’ u shprehen të vendosur se “duhet të ...

Më shumë...

Haradinaj i ‘kundërvihet’ Ymerit

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka quajtur të parëndësishme deklaratat e kreut të Vetëvendosjes, Visar Ymeri, i cili kishte thënë se pjesëmarrja  e Haradinajt në takimin e thirrur nga Jahjaga ka qenë i dëmshëm. “Për mua janë të parëndësishme deklarimet e zotit Ymeri apo të kolegëve të tij, për ...

Më shumë...

Anulohet seanca ndaj Limajt dhe 4 të tjerëve

Sot është anuluar seanca e gjykimit ndaj kreut të Nismës, Fatmir Limaj dhe katër të dyshuarve të tjerë në rastin e Ministrisë së Transportit dhe Post-Telekomunikacionit. Në këtë seancë ishte paraparë të dëshmonte Vjollca Kelmendi. Përndryshe, në këtë proces gjyqësor, pos Limajt, akuzohen nga Prokuroria edhe Nexhat Krasniqi, Endrit Shala, ...

Më shumë...

Sot bëhet varrimi i veteranit të UÇK-së, Gaspër Laci

Dje, në moshën 52-vjeçare ka ndërruar jetë veterani dhe invalidi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gaspër P. Laci. Ai ishte ushtar i Brigadës 113 ‘Mujë Krasniqi’ në ZO të Drenicës. Varrimi i të ndjerit bëhet sot në orën 14:00 në varrezat e fshatit Dobërdol të Klinës.

Më shumë...

EULEX-i liron kriminelin, Ivanoviq për të festuar ditëlindjen e djalit të tij

Drejtësia selektive e EULEX-it bën skandalin e radhës. Kreut të Nismës ‘Serbia, Demokracia, Drejtësia’, Oliver Ivanoviq, që është shpallur fajtor për krime lufte ndaj civilëve shqiptarë, do t’i lejohet dalja nga burgu për të festuar ditëlindjen e djalit të tij. Mediet nga pjesa veriore e vendit bëjnë të ditur se ...

Më shumë...

Shërbimi Sekret Serb sërish përpiqet të njollosë Thaçin për ‘trafikim organesh’

Tani kur është afruar koha e zgjedhjes së presidentit, propaganda serbe ka aktivizuar akuzat ndaj zëvendëskryeministrit, Hashim Thaçi, sërish duke aktualizuar tregimin për trafikim organesh. Pasi raporti i Dik Martit nuk solli as edhe një provë të vetme për trafikim organesh në të ashtuquajturën ‘Shtëpi e Verdhë’, Shërbimi Informativ Serb ...

Më shumë...

Ermira Babamusta nderohet me medaljen e artë nga Presidenti Barack Obama

Ermira Babamusta është shqiptarja e parë që u nderua nga Presidenti Obama për punën e saj humanitare. Në 2014 ajo shërbeu në programin e Shërbimit Kombëtar të Zyrës së Presidentit të Sh.B.A.-së. Shtëpia e Bardhë e nderoi Ermira Babamustën me vlerësimin më të lartë, me medalje ari dhe çmimin “President’s ...

Më shumë...

Vesa Ibrahimi karateiste e vitit

Vesa Ibrahimi nga Gjilani, e cila ka lindur në Zagreb të  Kroacisë (25.12.2001), është nxënëse e klasës VIII/2 në shkollën fillore  “Abaz Ajeti” në Gjilan, ku përveç që është nxënëse e dalluar në mësime, dallohet edhe në sport, pasi ajo  për vitin 2015 është  përzgjedhur karateistja më e mirë në ...

Më shumë...