Lajmet

Adnan Abrashi: NJË KUSHTETUTË QË MENDON ANGLISHT E FLET SHQIP

Me afrimin edhe të aktit formale të aprovimit nga Kuvendi i Kosovës, Draft Kushtetuta e Republikës së Kosovës, është ende në diskutim publik. Bazuar në disa reagime të drejtpërdrejta të qytetarëve nëpër tubime popullore dhe ato publicistike në opinion, dhe, pa marrë parasysh se nga çfarë shtresash sociale na vinë …

Më shumë...

Kim Mehmeti: Gruevski i mposhti shqiptarët përmes shqiptarëve

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni i fitoi Gruevski. Edhe atë, jo vetëm në bllokun politik maqedonas, por duke i mposhtur bindshëm e turpshëm edhe shqiptarët e Maqedonisë. Kuptohet, atë e arriti i ndihmuar nga PDSH-ja, e cila mbase edhe e ka ditur se për Gruevskin, shqiptar i mirë është …

Më shumë...

Faton KLINAKU: Koncepti i gabuar politik, aleati i shtyrjeve të vazhdueshme!

Jemi dëshmitarë të shtyrjeve të vazhdueshme të zgjidhjes së statusit politik të Kosovës, dhe kjo po bëhet jo për shkak të Serbisë dhe Rusisë apo mosmiratimit të Rezolutës por për shkakun se subjektet politike kudo në trojet shqiptare e përkrahin konceptin e gabuar politik, konceptin e parealizueshëm për rrethanat, atë …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Koncepti i pavarësisë nuk po vdes, por po vdesin moralisht ata, që propozuan tezat për krijimin e komunave etnike serbe

Kosova tashmë po shihet qartazi se ndodhet në një udhëkryq, që për pjesën dërrmuese duket të jetë enigmatik, por jo edhe për kureshtarët, një pjesë e të cilëve me kohë kanë ngritur zërin dhe kanë shkruar se bisedimet e Vjenës, Pakoja e Ahtisarit, propozimet e Grupit negociator, nuk janë asgjë …

Më shumë...

Plani i Ahtisarit: “Kosova një autonomi hibride serbo-shqiptare”

Plani i Ahtisarit për zgjidhjen e statusit të Kosovës, i mirëpritur nga kreu politik i vendit dhe nga zyrtarë të lartë të shteteve perëndimore, parasheh krijimin e një entiteti hibrid serbo-shqiptar, një si republikë shumetnike, e cila, si e tillë, parashihet të funksionojë si një lloj republike autonome e bashkuar …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kush frikësohet nga hapja e dosjeve?

Prononcimi i simbolit të rezistencës sonë kombëtare, Adem Demaçi duke folur për hapjen e dosjeve në Kosovë prej vitit 1945, ka provokuar dhe ka shqetësuar tejmase shpirtrat e kolaboracionistëve të të gjitha ngjyrave dhe të gjitha regjimeve antishqiptare. Natyrisht se hapja e dosjeve në Kosovë, kurdo që të ndodh, do …

Më shumë...

AGRON ALIBALI: 65 vjet të gjenocidit kundër Çamërisë

  Para disa ditësh, Senati Amerikan miratoi një rezolutë për zgjedhjet në Shqipëri. Po, më e rëndësishme se kjo ishte rezoluta e miratuar më 17 qershor 2009, ku Kongresi Amerikan, formalisht, dënoi legalizimin e skllavërisë dhe të segregimit racial në SHBA. Me të vërtetë, edhe pse mjaft të rëndësishme, zgjedhjet …

Më shumë...

Prof. dr. Muhamet Pirraku: GJAKU I DËSHMORËVE ËSHTË FARA E LIRISË!

  (Fjala e mbajtur në 10 vjetorin e rënies së atdhetarit, Rrustem I.Zeqiri – Viti, 30 mars 2009) Përvoja historike e kombeve të lira ka vërtetuar se Dëshmorët nuk kanë nevojë për brezat pas tyre, por këta, brezat e rinj, kanë nevojë ekzistenciale për kujtimin dhe nderimin e Dëshmorëve, për …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Ende nuk dihet ku ndodhet varri i Ferat Mujës

Këto ditë mbushen 23 vjet prej ekzekutimit nga pushteti ish-jugosllav i Ferat Mujës, nga fshati Samadrexhë i komunës së Vushtrrisë. Ekzekutimi i tij u bë me motive politike antishqiptare vetëm 20 muaj pas shqiptimit të dënimit nga Gjykata e Qarkut në Mitrovicë, e kryesuar nga gjyqtari Ismet Emra.Trupi i të …

Më shumë...

A është Kosova Bregu i ardhshëm Perëndimor, shkruar nga Ana di Llelio, ish-komisare e medieve në Kosovë

Kur zgjidhjet diplomatike të një krize vonohen, ose shkohet drejt një bllokimi, situata fillon të acarohet. Ky ka qenë rasti i Lindjes se Mesme për një kohë të gjatë, sot ky është rasti i Kosovës. Me gjithë sigurimet se një vendim mbi statusin do të arrihet në vitin 2006, pa …

Më shumë...

Ramadan Pllana: GJENERAL-MAJOR SHABAN VELI SHALA – NJË LUFTËTAR I PAEPUR I LIRISË

  ( Në shënim të dy-mujorit të vdekjes së  veprimtarit të paepur për çlirim e ribashkim kombëtar, Shaban Shala, i cili vdiq, më 5 janar të vitit 2012.) “Mjerë ai që nuk e kupton se vetëm lufta për liri e drejton qëllimin e jetës së njeriut”. (Abdyl Frashëri)     “Sot po …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Besimi fetar dhe keqpërdorimi i fesë

  “Lëvizja Bashkohu” ngre kokën prapë! Logjika na shpie drejt rrjedhës së ngjarjeve të cilat kanë evoluar në kohë, pa dyshim edhe tek  komuniteti primitiv, shoqëria parahistorike etj., më vonë shoqëria u polarizua në të pasur dhe të varfër, në të lirë dhe jo të lirë, në besimtarë dhe laikë …

Më shumë...

RKL: LDK-ja sërish sulmon Qosen

Urrejtja, që ka grumbulluar një segment militant në radhët e LDK-së kundër akademikut të nderuar, Rexhep Qosja, ka shpërthyer edhe kësaj radhe për shkak se akademiku Qosja ka përkrahur idenë e deputetit të Kuvendit të Kosovës,  Ramë Vataj për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Akademinë e Shkencave dhe Arteve …

Më shumë...

RKL: Po merr përmasa alarmuese fushata e sinkronizuar ndërkombëtare dhe vendore kundër UÇK-së

  Raporti i Dik Martit i ka dhënë hov fushatës së ndjekjes dhe arrestimit të luftëtarëve të lirisë. Në disa gazeta të botës, botohen shkrime të përgatitura në Kosovë, të botuara pa autorë, ose me autorë të huaj, lidhur me sikur thuhet  krimet e UÇK-së, duke spërkatur për ditë, në …

Më shumë...

RKL: Kthimi i kontrollit kufitar në veri nga Qeveria në pajtim me KFOR-in dhe EULEX-in shënon një fitore, edhe pse të vonuar

  Kthimi i kontrollit kufitar në veri të vendit nga Qeveria e Kosovës,  në pajtim  dhe bashkëveprim me KFOR-in dhe EULEX-in, hap një kapitull të ri për vendin dhe shtron për zgjidhje përfundimtare pjesën veriore të Kosovës, e cila që 12 vjet rresht ka mbetur peng i veprimeve destruktive dhe …

Më shumë...

Nehat Bllacaku: Misteri EULEX-PTK

Nga kureshtja e madhe rreth asaj që po ndodh kohët e fundit ndërmjet PTK-së dhe EULEX, kam bërë një analizë të krejt ngjarjeve. Në bazë të hulumtimeve dhe shkrimeve mediale deri më tani, në një periudhë më të gjatë kohore, del se e vërteta rreth këtij projekti është krejt ndryshe …

Më shumë...