KEK
Fillimi / Lajmet / Çedomir Jovanoviq ia ka kujtuar Vuçiqit vitin 1994 kur kishte thënë 100 myslimanë boshnjakë do të vriten për një serb
Çedomir Jovanoviq

Çedomir Jovanoviq ia ka kujtuar Vuçiqit vitin 1994 kur kishte thënë 100 myslimanë boshnjakë do të vriten për një serb

Kryetari i Partisë Liberale Demokratike në Serbi, Çedomir Jovanoviq ka deklaruar  se Serbia nuk ka forcë të pranojë që gjenocidi u krye në Srebrenicë. Ai ia ka kujtuar Vuçiqit frazat kriminale të vitit 1995, të tilla sikur ajo kur kishte thënë  “njëqind myslimanë boshnjakë do të vriten  për një serb të vrarë”. Jovanoviqi ka thënë Vuçiq do të jepte gjithçka në botë që të ishte në gjendje ta kthente kohën në atë 11 korrik 1995, ta ndërronte fjalorin që u shqiptua si ‘njëqind myslimanë për një serb të vrarë’, por koha nuk mund të kthehet prapa. Jovanoviq ka saktësuar se se Serbia nuk ka forcë ta dalë nga “balta e gjallë e keqe dhe e përgjakshme që ajo ka gatuar vetë”.

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...