Ivica Daçiq

Daçiq: Pa Milosheviqin nuk do ta kishim rezolutën 1244, mbi bazë së cilës bisedojmë me Mustafën e Thaçin

Zëvendës-kryeministri dhe ministër  i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, bashkëbisedues i Isa Mustafës e Hashim Thaçit në bisedime, për Kosovën, duke përkujtuar me pietet e dashuri mësuesin e tij, kasapin e popujve të Ballkanit, Sllobodan Milosheviq, në 10 vjetorin e vdekjes, në burgun e Sgeveningenit, ka deklaruar se pa të  nuk do të ishte  rezoluta 1244, e KS të OKB-së, e cila e ndihmon Serbinë, për të mos e njohur Kosovën  si shtet të pavarur. “Rezoluta 1244 i mundëson Serbisë të ruajë pozicionet e veta kur bëhet fjalë për mosnjohjen e Kosovës shtet. Kjo Rezolutë ka qenë njëri nga argumentet më të mëdhenj që e kemi pasur kur kemi luftuar kundër pranimit të Kosovës në UNESCO. Ajo është po ashtu njëra nga shtyllat kryesore të politikës sonë në bisedimet me Prishtinën, të cilën e kemi trashëguar nga Milosheviqi, ka shkruar Daçiq, në përkujtimin e tij për kryekriminelin, Milosheviq.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …