Fillimi / Analiza / David L. Phillips: Administrata e Bidenit përballet me një mori sfidash që menaxhojnë marrëdhëniet me Rusinë
David L. Phillips

David L. Phillips: Administrata e Bidenit përballet me një mori sfidash që menaxhojnë marrëdhëniet me Rusinë

Administrata e Bidenit duhet të rinovojë Traktatin e Ri të Reduktimit të Armëve Strategjike, START, të adresojë sulmet kibernetike të kohëve të fundit dhe të parandalojë provokimet rajonale të Rusisë në Siri dhe në Mesdheun lindor. Kosova është gjithashtu një pikë e ndezur që mund të përshkallëzohet, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara  dhe Rusinë në një konfrontim më të gjerë.

Mos prisni një rivendosje në marrëdhëniet SHBA-Rusi.

Sidoqoftë, të dy palët do të kërkojnë gjuhë të përbashkët për të shmangur konfrontimin përshkallëzues. Kontrolli i armëve do të jetë një përparësi.

START-i i ri skadon më 5 shkurt 2021. Bisedimet dypalëshe, që çojnë në një ngrirje të dy kokat strategjike dhe taktike, mund të zgjasin traktatin për një vit, ndërsa SH.B.A. dhe Rusia negociojnë një marrëveshje më të gjatë dhe më të qëndrueshme.

Start-i i ri është i ndërlikuar nga ngritja e Kinës si një fuqi bërthamore. SHBA dhe Rusia të dy duan të parandalojnë modernizimin e Kinës të forcave të saj strategjike bërthamore, e cila përfaqëson një zonë të mundshme për bashkëpunim midis Moskës dhe Uashingtonit. Starti i ri mund të përfshijë objektiva të mos-përhapjes së armëve për Kinën në një marrëveshje trepalëshe, ose të përfshijë marrëveshje dypalëshe midis Pekinit dhe Moskës dhe midis Pekinit dhe Uashingtonit.

Ndërsa punon me Rusinë, administrata e Biden do t’i përgjigjet luftës së keqe kibernetike të Rusisë. Joe Biden është zotuar të vendosë kosto të konsiderueshme për Rusinë për sulmet e saj kibernetike, të cilat depërtuan në 250 agjenci të qeverisë amerikane, infrastrukturë kritike dhe njësi të sektorit privat. SH.B.A. duhet të veprojë me forcë dhe diskrecion për të ndëshkuar Rusinë për veprime të tilla.

Bashkëpunimi Arktik

Çështjet rajonale mund të jenë një platformë për bashkëpunimin SHBA-Rusi. Arktiku është një zonë ku të dy vendet mund të punojnë së bashku.

Rusia ka më shumë se 7,000 milje të vijës bregdetare të Arktikut. Për të rritur interesat e saj, militarizimi i Arktikut nga Rusia përfshin një flotë nëndetëse në Atlantikun e Veriut, bateritë e raketave bregdetare dhe sistemet e mbrojtjes ajrore. SH.B.A.-ja është përgjigjur duke rritur patrullat në Detin Barents nga Flota e 2-të dhe e 6-të e Marinës Amerikane.

Këshilli i Arktikut, i kryesuar nga Rusia deri në vitin 2023, është një platformë për bashkëpunim shumëpalësh dhe të bazuar në konsensus në fushat e sigurisë, ekonomike dhe mjedisore. Ndërsa administrata e Bidenit bashkohet me Protokollin e Parisit mbi Ndryshimin e Klimës, ajo mund të fuqizojë Këshillin e Arktikut me përgjegjësi të zgjeruara mbi klimën dhe çështje të tjera.

Edhe nëse Amerika dhe Rusia gjejnë gjuhë të përbashkët në Arktik, kontestimi ka më shumë të ngjarë sesa bashkëpunimi në vende të tjera. Mesdheu Lindor mund të jetë një pikë e ndezjes.

Rusia mbështetet në tranzitin përmes Detit të Zi në Mesdheun Lindor për të hyrë në Oqeanin Indian përmes Kanalit të Suezit.

Në të njëjtën kohë, NATO e shikon Mesdheun lindor si krahun e saj jugor. Në dritën e marrëdhënieve të përkeqësuara të Uashingtonit me Turqinë, Amerika  dhe Rusia mund të bashkëpunojnë për të stabilizuar Mesdheun lindor. Megjithëse Turqia është një anëtare e NATO-s, Amerika  mund të forcojë bashkëpunimin e sigurisë me Rusinë, e cila do të kishte përfitimin e shtuar të përparimit të interesave të Greqisë, Qipros dhe Izraelit.

Sigurisht, Presidenti rus Vladimir Putin do t’i rezistojë çdo veprimi që përparon axhendën e NATO-s. Qëllimi kryesor i Putinit është të heqë sanksionet e vendosura nga Perëndimi në përgjigje të marrjes së tokës nga Rusia të Krimesë.

Ballkani ende një “fuqi baroti”

Me Sirinë dhe Ukrainën relativisht të qetë, ka më shumë të ngjarë që Putini të përqendrohet në Kosovën si vijën e frontit të agjendës anti-amerikane të Rusisë.

Putini ka një inat të zhurmshëm për ndërhyrjen e NATO-s  kundër Serbisë në vitin 1999, si dhe rolin e Uashingtonit në koordinimin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Ai dëshiron të parandalojë vendet që të integrohen në BE dhe NATO dhe të adoptojnë demokracinë e stilit perëndimor.

Për këtë qëllim, Kremlini fuqimisht pengon përpjekjet e Kosovës për të fituar një njohje më të madhe globale. Ai përdor anëtarësimin e tij të përhershëm në Këshillin e Sigurimit të OKB, UNESCO, ku Rusia ka të drejtën e vetos, për të bllokuar hyrjen e Kosovës në organizmin botëror.

Kremlini minon gjithashtu dialogun Kosovë-Serbi të udhëhequr nga BE dhe të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, këmbëngul që OKB-ja të miratojë çdo marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës.

Përveç mbështetjes së saj diplomatike, Rusia ka armatosur Serbinë me armë të sofistikuara sulmuese. Këto përfshijnë avionë MiG-29, me raketa moderne, radarë dhe sisteme komunikimi, si dhe tanke dhe automjete të blinduara të zbulimit. Serbia gjithashtu kërkon sisteme anti-ajrore BUK dhe raketa sipërfaqësore S-300 në ajër.

Lidhjet e gjera tregtare përfshijnë sektorin e energjisë. Serbia importon gati dy të tretat e naftës dhe gazit të saj nga Rusia. Gazprom, një korporatë energjetike shumëkombëshe ruse, ka një pozicion të rëndësishëm në kompaninë shtetërore të energjisë të Serbisë. Gazprom është kompania më e madhe e Rusisë për sa i përket të ardhurave.

Kontrolloni gjithashtu

Vangjel Sako

Vangjel Sako: Nuk duhet të lejohen në Parlament personat pa etikë veshjeje, si Françeska Jaçe

Lajmi tashmë ka marrë dhenë: Françeska Jaçe do të hedhë kandidaturën për deputete në zgjedhjet ...