Ukraina dhe Rusia janë pranë arritjes së një marrëveshje për çështjet kritike

David L. Phillips: Loja e gjatë e Putinit në Ukrainë

Një Amerikë parimore, duke qëndruar me aleatët e saj demokratikë, është baza e sigurisë kombëtare të SHBA dhe një mbrojtje kundër çrregullimit global.

Vladimir Putin po luan një lojë të gjatë në Ukrainë. Ai po mbështet në erozionin e mbështetjes dypartiake në Uashington dhe përçarjen në radhët e NATO-s. Presidenti rus po monitoron gjithashtu nga afër politikën e brendshme të SHBA. Me Donald Trump që kandidon për postin, Putin pret që politika e SHBA të ndryshojë nëse Trump do të kthehej në Shtëpinë e Bardhë.

Biden dhe Trump kanë pikëpamje të ndryshme në mënyrë dramatike për Ukrainën. Biden është një profil i liderit të  guximshëm. Në përvjetorin e një viti të luftës, ai udhëtoi në kryeqytetin ukrainas për t’u takuar me Presidentin, Volodymyr Zelensky.

Kjo ishte hera e parë që një president amerikan udhëtoi në një zonë lufte ku nuk kishte trupa amerikane. Biden dhe Zelensky kaluan në qendër të Kievit, ndërsa raketat ruse ranë mbi Bakhmut dhe qytete të tjera në të gjithë vendin.

Vërejtjet e Bidenit ishin Churchilliane. “Kiev qëndron. Dhe Ukraina qëndron. Demokracia qëndron. Amerikanët qëndrojnë me ju dhe bota qëndron me ju.”

Biden iu drejtua gjithashtu vendeve të Bukureshtit-9 (B-9) në Varshavë. Duke përfshirë krahun lindor të NATO-s, vendet B-9 janë demokraci të reja që përjetuan tiraninë gjatë kohës sovjetike. Biden mbështeti fuqimisht mbrojtjen kolektive, duke përsëritur angazhimin e Amerikës ndaj Nenit 5 të NATO-s – një sulm ndaj njërit konsiderohet si një sulm ndaj të gjithëve.

Biden e cilësoi sulmin e Rusisë si një fyerje ndaj demokracisë, e cila përbën një rrezik për vendet e lira kudo. Me nxitjen e Bidenit, Kongresi Amerikan autorizoi më shumë se 113 miliardë dollarë për Ukrainën vetëm në vitin 2022.

Në të kundërt, Trump e ka përkulur vazhdimisht Putinin.  Trump e quajti atë një “gjeni”, duke e krahasuar marrjen nga Rusia të provincave lindore të pasura me minerale të Ukrainës në Donbas me një marrëveshje të pasurive të paluajtshme. Për Trump, sovraniteti kombëtar është i lakueshëm. Marrëdhëniet ndërkombëtare janë transaksionale.

Trump kohët e fundit u dyfishua, duke mbrojtur pohimin e tij se ai i besonte udhëheqësit të huaj mbi komunitetin e tij të inteligjencës. Trump u mburr për “marrëdhëniet e tij shumë të mira” me Putinin.

Lidhja Trump-Putin është e pashpjegueshme. Pse Trump është kaq i dashuruar me Putinin, një kriminel lufte dhe një antagonist i SHBA-së? Disa spekulojnë se Trump po shantazhohet. Për çfarëdo arsye, Trump do të jetë shumë më falës ndaj agresionit të Rusisë kundër Ukrainës sesa Biden. “America First” përdoret për të justifikuar një sy qorr ndaj agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.

Pikëpamjet për NATO-n

Biden dhe Trump gjithashtu kanë pikëpamje të ndryshme për NATO-n. Biden paralajmëron rolin kritik të NATO-s në garantimin e sigurisë, ndërsa Trump vë në dyshim qëllimin dhe efikasitetin e NATO-s, duke e quajtur atë “të vjetëruar”.

Sipas Trump, “Po na kushton shumë para. [NATO është] “e padrejtë, ekonomikisht, ndaj nesh”. Trump përbuz nocionin se NATO ka vlerë si një aleancë ushtarake dhe një koalicion vendesh me vlera të përbashkëta.

Trump në parim e kundërshton multilateralizmin. Ai paralajmëron se mbështetja e SHBA për Ukrainën do të çojë në Luftën e Tretë Botërore dhe kritikon Biden për lëshimin e një çeku të bardhë në Kiev.

Mbrojtja kundër çrregullimit global

Bota do të ishte një vend krejtësisht ndryshe nëse Putini do të mbizotëronte. Rusia nuk do të ndalet me Ukrainën. Forcat ruse dhe mercenarët e Grupit Wagner do të shtynin drejt perëndimit, duke sulmuar vendet B-9 dhe duke kërcënuar potencialisht Evropën Perëndimore.

Pranimi me Rusinë mund të rrisë shanset për një luftë botërore. Autokratët në mbarë botën do të inkurajoheshin dhe rendi ndërkombëtar i bazuar në rregulla do të minohej.

Kina do të intensifikonte axhendën e saj antidemokratike dhe do të forconte lidhjet me autokratët. Irani do të përshpejtonte ndjekjen e tij për një bombë bërthamore, duke kërcënuar Izraelin dhe duke nxitur një konflikt më të madh suni-shiit.

Një Amerikë e fortë, duke qëndruar me aleatët e saj demokratikë, është edhe baza e sigurisë kombëtare të SHBA-së, si dhe një mbrojtje kundër çrregullimit global.

Zgjedhjet në SHBA 2024

Ukraina do të jetë një çështje kryesore e zgjedhjeve të SHBA-së në vitin 2024. Duke parë një linjë sulmi për ofertën e tij presidenciale, Trump kritikoi Bidenin se ishte në Ukrainë në vend që të vizitonte daljen toksike të trenit në Palestinën Lindore, Ohio.

Trump shfrytëzoi aksidentin e trenit, duke vënë në pikëpyetje prioritetet e Bidenit për mbështetjen e Ukrainës në vend që t’i jepte përparësi Palestinës Lindore. Ai pyeti nëse do të kishte fonde të mbetura për banorët e Ohajos pasi SHBA shpërndau miliarda për Ukrainën.

Ndjesi urgjence

Biden thotë se SHBA do të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të duhet. Me zgjedhjet në SHBA afër qoshes, Trump po sulmon Bidenin se i kushton më shumë vëmendje Ukrainës sesa popullit amerikan. Loja e gjatë e Putinit supozon se mbështetja popullore për përfshirjen ushtarake në Ukrainë do të zbehet.

Biden ka nevojë për një ndjenjë më të madhe urgjence. Një ngërç luan në duart e Putinit. Në vend që të ngadalësojë përparimin e Rusisë, Ukrainës i duhen mjetet për ta mposhtur atë.

SHBA mund të formësojë fushën e betejës duke i ofruar Ukrainës F-16 dhe artileri me rreze të gjatë të drejtuar me saktësi. Koha nuk është në anën e Ukrainës, as në anën e Bidenit.

Botuar fillimisht në The Defense Post më 13 Mars 2023

Kontrolloni gjithashtu

Dardan Molliqaj

Dardan Molliqaj: Nuk do ta lejojmë vizitën e Trendafiloves në Kosovë, në kohën kur Gjykata Speciale po i persekuton luftëtarët e UÇK-së

Pasi është paralajmëruar se kryetarja e Gjykatës Speciale të Hagës, Ekaterina Trëndafilova, më 29 nëntor …