KEK
Fillimi / Lajmet / Deputetët kanë votuar kundër amendamentit për ndarjen buxhetore për kompleksin e Jasharëve në Prekaz
Deputetët kanë votuar kundër amendamentit për ndarjen buxhetore për kompleksin e Jasharëve në Prekaz

Deputetët kanë votuar kundër amendamentit për ndarjen buxhetore për kompleksin e Jasharëve në Prekaz

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar kundër amendamentit për ndarjen buxhetore për kompleksin e Jasharëve në Prekaz. Ky amendament ishte propozim i deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu i cili tha se përmes tij, me rishikimin e buxhetit, do të ndaheshin 150 mijë euro për restaurimin e shtëpive të Jasharëve që, siç tha ai, janë para shkatërrimit, “Pasi injoruan atë që është e rëndësishme për betejën për pandeminë, ky amendament është për kompleksin e Jasharëve në Prekaz, në restaurimin e shtëpive muze. Jemi dëshmitarë se shtëpitë në lagjen e Jasharëve janë buzë shkatërrimit. Kemi kërkuar 150 mijë euro, por që në dy vitet e ardhshme do të jenë 20 milionë euro për restaurimin në lagjen e Jasharëve”, ka thënë Haxhiu para deputetëve në seancë. Amendamenti nuk ka kaluar pasi është votuar me 37 vota për, 27 kundër dhe 15 abstenime.

Kontrolloni gjithashtu

Sot janë konfirmuar edhe 55 raste të reja me virusin korona në gjithë vendin, ndërsa janë shëruar 324 pacientë të tjerë

Sot janë konfirmuar edhe 555 raste të reja me virusin korona në gjithë vendin, ndërsa janë shëruar 324 pacientë të tjerë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private ...