RKL

Dibran Dibrani: Radios Kombëtare Kosova e Lirë

Njezet vjet zeri i lirise dhe i krenarise. Radioja Kosova e lire gjate luftes ishte zeri kumbues dhe emblematik, i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves ne krye me komandantin legjendar Adem Jasharin kur furtunat serbiane bashke me shtrengatat siberiane ja msyn kosoves per ta bere shkrum e hi misioni I tyre ishte I qarte kosoven toke te djegur dhe popullin e saj shqiptar me i cfarrosur dhe me largue nga Kosova dhe me bere nje toplice te dyte sikur ne vitet 1877-78 e deri ne vitin 1999 me aparatin e tyre hegjemonist pansllavist donin qe ne kosove kur mos te degjohet ze shqiptare dhe token e shenjte e tw shtrejt qe na e fali Zoti ta okupojn dhe ta pushtojn dhe ta kolonizojn me serb niher e pergjithmone ne ate periudhe kohore ne kosove qendruan vetem atdhetaret besnik te guximit dhe te perkushtimit dhe te devotshem qe ne kosove te kete komb fe dhe atdhe. Ne kohen kur Kosova mbeti ne terr informativ dhe nuk kishte informim sepse jugo gazetaret kur filloj lufta ne Kosove iken sikur kokrra e pushkes dhe Kosoven e lan ne terr te zi a jete a vdekje per shqiptaret e lane ne meshiren e barbareve serb qe te dihej e verteta per luften ne kosove ne njeren ane, kurse ne anen tjeter ishte zeri i radios Kosova e lire qe transmetonte nga malet e berishes nga bombardimet e aeroplaneve serb e nga mjetet me te renda luftarake qe ikishte Serbia ne ate kohe dhe informonte per luften dhe heroizmin qe bente ushtria qlirimtare e kosoves kunder ushtrise policis dhe paramilitarve serb dhe formacioneve tjera ushtarake e paramilitare kunder popullsis te pafajshme shqiptare masakrrat, dhunimet, dhe depertimet dhe keqtrajtimet nga Kosova. Ishte zeri i radios kosova e lire qe qendroi besnike e idealeve te kombit dhe me besnikeri e heroizem qe rralle here ka ndodhur ne historin e njerzimit qe rrallhere ka pasur luftra qendroi besnike stoike ne vatrat shekullore dhe stergjyshore. Radioja jone kombetare kosova e lire eshte zeri i besimit i guximit I shpreses dhe I qendreses ze I cili i mban gjalle shiptaret liridashes dhe atdhedashes qe qesin kokrra gruri vazhdimisht ne hamarin e atdheut Muret me te forta ndertohen ne kalat me te larta athere kur shqiptaret atdhedashurin e ndiejn vetem si detyre dhe njeqinfishohet forca e ati kombi Thenie e Sami Frasherit Radio Kosova e lire me zerin e saj emblematik ne lufte dhe pas luftes kreu nje mision te shenjte dhe me perkushtimin me te madh me programe cilesore me karakter kombetar dhe atdhetar dhe meni frymezim qe kombi dhe atdheu jane ne rend te pare. Qindra e mijera emisione per rilindaset shqiptar per figurat eminente te kombit, per patriotet e rilindjes dhe per luftetaret e lirise vellime me monografi, per deshmor e deshmore qe ishin lavdia dhe krenaria e kombit shqiptar. Urime dhe pergezime radio Kosova e lire 20 vjetori zerit te lirise. bashke me reze lirie dhe krenarie me televizorin dielli poe ndriqojn tere gjeografin shqiptare.

2.1.2019

Besiane

Kontrolloni gjithashtu

BDI: Mbështesim dhe kërkojmë mbylljen e menjëhershme dhe të tërësishme të kazinove dhe bastoreve

Një nga përcaktimet programore të Bashkimit Demokratik për Integrim është mbyllja e tërësishme e të …