Edi Rama mendon se Republika e Kosovës nuk është dashur të vet-përjashtohet nga Samiti i Ohrit

Edi Rama: Kufiri i Shqipërisë me Kosovën është i njëjtë si ai i Shqipërisë me Greqinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë

Pavarësisht retorikave patriotike me qëllim të përfitimit të besimit të bashkëkombësve, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në mesazhin që dha për fundin e vitit, tha se hapja e kufirit që do të bëhet me Kosovën, synohet do të bëhet edhe me Malin e Zi, Maqedoninë dhe Greqinë. “Së shpejti, besoj në pranverën që vjen do ta vendosim kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës në regjimin e kritereve teknike të marrëveshjes së Schengenit. Një kufi i hapur që e synojmë edhe me Maqedoninë, Malin e Zi e me Greqinë po ashtu, në një të ardhme shumë më të afërt sesa anëtarësimi ynë në BE.  Rama ka lënë të kuptohet se hapja me Kosovën nuk është fare e ndryshme, as ka për qëllim të ndihmojë shqiptarët këndej dhe andej kufirit, por është një hapje si me të gjitha shtetet me të cilat kufizohet Shqipëria.

Kontrolloni gjithashtu

Zërat e “ndërgjegjes” së dy profesorëve: Blerim Latifi dhe Muhamet Hamiti për dhunën izraelite kundër palestinezëve

Të paktën 178 palestinezë u vranë dhe 589 u plagosën nga sulmet ajrore të forcave izraelite kundër popullatës civile

Dje, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u takua me disa udhëheqës të vendeve arabe …