kek
tv dielli
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Grenell: SHBA-të janë të interesuara që t’i zgjidhin çështjet e hapura në bisedimet Kosovë – Serbi
Grenell e quan lajm të rremë artikullin Euobserver-it i cili thoshte se SHBA-të janë të hapura për shkëmbimin e territoreve

Grenell: SHBA-të janë të interesuara që t’i zgjidhin çështjet e hapura në bisedimet Kosovë – Serbi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kryetari Trump janë të interesuar që të zgjidhin problemet dhe çështjet e hapura në bisedimet Kosovë – Serbi, ka deklaruar të mërkurën mbrëma në Prishtinë, ambasadori Richard Grenell. Ai po qëndron në vendin tonë në cilësinë e të dërguarit të Posaçëm të  Trumpit për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Këto komente Grenell i ka bërë ndërsa po fillonte një darkë pune me kryetarin Thaçi. “Ne duam që të arrijmë progres në këtë rajon, në Kosovë, në Serbi në planin ekonomik”, ka thënë Grenell, duke nënvizuar se “të rinjtë kanë nevojë për vende pune”. “Kjo është arsyeja pse kam ardhur këtu, nuk do të përfshihem në diskutimet politike. Unë dëshiroj që të avancojnë edhe Kosova e edhe Serbia, në një drejtim të një kuptimi më të gjërë të punës së përbashkët”, është shprehur ai.

Kontrolloni gjithashtu

Rasim Lajiq: Aplikimi i reciprocitet, të paralajmëruar nga Kosova, është më i keq sesa taksa prej 100 për qind

Ministri serb, Rasim Lajiq, duke folur për qarkullimin e mallrave, pas heqjes së taksës më ...