Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Hashim Thaçi: Nuk do të ketë shkëmbim territoresh në mes të Kosovës dhe Serbisë, por vetëm përmirësim historik
Thaçi: Ftesa e Grenellit dëshmon mbështetjen dhe përkushtimin e SHBA-ve për dialogun më Serbinë

Hashim Thaçi: Nuk do të ketë shkëmbim territoresh në mes të Kosovës dhe Serbisë, por vetëm përmirësim historik

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi,  ka thënë se nuk do të ketë shkëmbim territoresh në mes të Kosovës dhe Serbisë, por vetëm përmirësim historik pa u cenuar integriteti territorial i sotëm i vendit. Ai ka thënë se përfundimisht Kosova do të njihet nga Serbia si shtet i pavarur dhe sovran duke respektuar integritetin territorial aktual. ”Jam ithar dhe entuziast që Presheva  Medvegja e Bujanoci t’i bashkohen Kosovës pa u cenuar territori ynë, sepse është e drejtë historike dhe ky do të ishte vetëm përmirësim historik”. Ai ka thënë se çështja e dialogut me Serbinë nuk duhet të jetë garë mes spektrit politik por duhet të ketë unitet, duke sqaruar  se nuk do të bashkëpunojë me Emisarin Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, për shkak se ai nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Thaçi po ashtu ka deklaruar  se Kurti duhet t’i dorëzojë një raport, kryeministrit të ri Avdullah Hoti  se çfarë ka biseduar gjatë këtyre tre muajve me Lajcakun dhe Borrelin.

Kontrolloni gjithashtu

Krasniqi: Propozimi i Murat Jasharit për kryeminister të vendit të jetë për një apo më shumë mandate të plota

Krasniqi: Duke vrarë fëmijë në djep dhe duke dhunuar mijëra femra, Serbia synonte ta vriste ardhmërinë e Kosovës dhe ta shkatërronte moralisht

Ishzëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi i ka reaguar ashpër deklaratës së kryetarit ...