RKL

Haxhi Muhaxheri: Kasneci i lirisë

Kur nata zbriti në Arbëri

Një mjegull e keqe

Ua zuri frymën luleve

E ulërimat e ujqërve

Ua prishen fëmijëve gjumin

 

Pastaj… si krismë qielli

U dëgjua një zë:

– Ju flet Kosova e Lirë

E u tremben ujqërit

E buzqeshen fëmijët

E çelen lulkuqet

 

Sakaq –

Dielli ia veshi natës

Një vello të bardhë

e qiellit flut’ruan shqiponjat

 

4 janar 2019

Kontrolloni gjithashtu

Naim Frashëri

Albert Z. ZHOL: Askush si Naimi nuk i ka kënduar dashurisë e mallit për atdhe, krenarisë kombëtare dhe bukurisë së natyrës shqiptar

Askush si Naimi nuk i ka kënduar dashurisë e mallit për atdhe, krenarisë kombëtare dhe …