Karderinis Isidoros

Isidoros Karderinis: AUKUS: PARTNERITETI SHBA-MB-AUSTRALI

Partneriteti i ri, AUKUS, aleanca e re gjeopolitike e Australisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, për të rritur sigurinë në zonën e Oqeanit Indian dhe Paqësor parashikon sigurimin e teknologjisë nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe në Australi të jetë në gjendje të zhvillojë nëndetëse me energji bërthamore. Kjo lëvizje e nxituar është padyshim një ndryshim strategjie dhe politikash në rajonin e gjerë.

Me këtë lëvizje, SHBA tregon se po kthehet në mënyrë dinamike në një zonë me rëndësi të madhe strategjike, për të mbrojtur interesat e veta dhe të aleatëve të saj dhe për të vënë frenim në lëvizjet agresive të Partisë Komuniste të Kinës në pushtet dhe për të kufizuar ndikimin e saj kryesisht në Oqeanin Paqësor, por edhe në Oqeanin Indian, Detin e Kinës Jugore. dhe pellgun e Indokinës. Uashingtoni me AUKUS po ridislokon forcat e tij në tabelën botërore të shahut për t’u përballur me Kinën, vendin që perceptohet si kërcënimi më i madh për supremacinë e SHBA-së.

Britania e Madhe, pas Brexit-it, po përpiqet të forcojë rolin e saj global, të lançojë identitetin e saj të ri gjeopolitik, atë të Britanisë Botërore, dhe po “digjet” të përfshihet më aktivisht në zonën e Azisë Jugore dhe Paqësorit, ndërsa Australia ndan anglo- Shqetësimet amerikane në lidhje me fuqinë në rritje të dragoit kinez.

SHBA-ve u duhej një veprim i shpejtë gjeopolitik i nivelit “superfuqi” nën regjimin e keqtrajtimit të tërheqjes nga Afganistani dhe kështu iu drejtua vendeve anglo-saksone, me të cilat gjithashtu ka lidhje të forta gjuhësore dhe kulturore, duke përjashtuar negociatat me vende të tjera të fuqishme në zonë. Në një deklaratë të lëshuar nga AUKUS më 15 shtator me kryeministrat e Australisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, Scott Morrison dhe Boris Johnson, Presidenti Joe Biden theksoi se ky ishte “një investim në burimin tonë më të madh të forcës, aleancat tona”.

Sidoqoftë, mos ftesa e Francës në Partneritet anashkalon faktin se Franca ka interesa specifike gjeopolitike në rajonin Indian dhe Paqësor, si në aspektin e sigurisë ndërkombëtare, ashtu edhe sepse ka territore franceze jashtë shtetit në rajonin më të gjerë. Ajo ka rreth 7,000 trupa dhe ka rreth 2 milionë civilë, duke përfshirë territoret e saj ishullore, si Kaledonia e Re dhe Polinezia Franceze.

Marrëveshja parashikon bashkëpunim në shumë fusha të mbrojtjes dhe teknologjisë, informacionit dhe teknologjisë kuantike, si dhe për blerjen e raketave të lundrimit, por aspekti më i rëndësishëm i saj ka të bëjë me nëndetëset me energji bërthamore, të cilat do të ndërtohen në Adelaide, Australia e Jugut, me përfshirjen e SHBA-së dhe Britanisë në një rol këshillues dhe njohuri për prodhimin e tyre. Këto nëndetëse janë shumë më të vështira për t’u zbuluar se ato konvencionale, funksionojnë në heshtje dhe lëvizin lehtësisht. Ato janë super-armë me teknologjinë më të avancuar që të dy vendet janë zotuar që nga viti 1958 të mos ia lëshojnë askujt tjetër. Sipas marrëveshjes AUKUS, të paktën tetë nëndetëse me energji bërthamore do të ndërtohen, por nuk është përcaktuar kur ata do të bashkohen me Marinën Australiane, e cila nuk ka infrastrukturë bërthamore dhe për këtë arsye procesi do të vonohet. Megjithatë, ata nuk do të mbajnë armë bërthamore, siç sqaroi kryeministri australian Scott Morrison.

Njoftimi i një vendimi për pajisjen e Australisë me nëndetëse bërthamore ka reaguar edhe qeveria kineze, duke akuzuar Uashingtonin se rikthehet në logjika që të kujtojnë Luftën e Ftohtë. Është e qartë se të dhënat po ndryshojnë me shpejtësi rrufeje dhe i gjithë planeti duket se po shikon dy fuqitë më të mëdha të kohës duke u përgatitur për të gjitha mundësitë, madje edhe atë të një konflikti ushtarak.

Shitja e këtyre tetë nëndetëseve bërthamore në Australi ngre gjithashtu çështjen e energjisë bërthamore, jo të armëve bërthamore që nuk përfshihen në shitje, por të reaktorëve shtytës të nëndetëseve bërthamore. Ai nuk shkel traktatet e përhapjes bërthamore, por nëse gjen imitues midis vendeve që negociojnë aftësitë e tyre bërthamore, si Irani, situata do të bëhet edhe më e ndërlikuar.

Shumica e shteteve të Oqeanit Indian dhe Paqësor të shqetësuar për agresionin në rritje të Kinës po kërkojnë nga Shtetet e Bashkuara, jo nga Franca, për të balancuar fuqinë kineze. Pra, Japonia dhe India, dy ekonomitë më të mëdha në rajon jashtë Kinës, kanë mirëpritur AUKUS. Singapori, i cili gjithmonë i ka balancuar me kujdes marrëdhëniet e tij me Shtetet e Bashkuara dhe Kinën, e përshëndeti gjithashtu marrëveshjen. Zelanda e Re ka bërë gjithashtu komente pozitive për aleancën e re dhe rolin që mund të luajë në ruajtjen e ekuilibrit. Megjithatë, ai sqaroi se nëndetëset australiane nuk kanë vend në ujërat e saj territoriale.

Nga ana tjetër, kostoja e këtij opsioni duket të jetë shumë e lartë, sepse ai tjetërson dhe ndan aleatët evropianë. “Parimet themelore të çdo aleance janë solidariteti dhe transparenca. Ne jemi dëshmitarë të një mungese të plotë të transparencës dhe solidaritetit këtu”, tha Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel. “Presidenti Joe Biden i detyrohet shpjegimeve Francës. Shumë pyetje mbeten pa përgjigje. Një nga shtetet tona anëtare ka pësuar padrejtësi të hapur dhe të papranueshme. Kjo duhet të sqarohet para se të kthehemi tek e jona”, ka shprehur pakënaqësinë e saj në një intervistë për CNN edhe kryetarja e Komisionit, Ursula von der Leyen.

Prishja me Francën për shkak të anulimit të porosisë së 12 nëndetëseve bërthamore të tipit “Barracuda”, me vlerë 90 miliardë dollarë, një aspekt kritik i “diplomacisë së armatimeve”, që dëmton dukshëm industrinë dhe ekonominë franceze të ndërtimit të anijeve, dhe zemërimi i madh i justifikuar i qeveria franceze, forcon krizën e NATO-s në një moment kritik. Dhe në të njëjtën kohë, tërheqja e papritur e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani, pa marrë parasysh aleatët e saj, po krijon një peizazh të ri për çështjet e sigurisë kolektive në një rajon më të gjerë.

Në mbyllje, dëshiroj të theksoj se pyetja thelbësore dhe më e rëndësishme që lind është nëse AUKUS do të jetë thelbësor në përpjekjen për të frenuar Kinën. Dhe përgjigja është se sigurisht që ishte në nivelin e komunikimit politik sepse shkaktoi bujë dhe shpërqendroi vëmendjen nga disfata poshtëruese e amerikanëve në Afganistan, por dimensionet reale dhe rezultatet përfundimtare të kësaj aleance trepalëshe, qëllimi i së cilës është shumë më e gjerë se ajo e përmendur në njoftim, nuk janë ende të dukshme. Megjithatë, në të njëjtën kohë, çrregullimi dhe çdo ndarje në kampin perëndimor është shumë e vështirë për t’u kthyer ose kuruar në një periudhë të shkurtër kohore.

Jetëshkrimi

Isidoros Karderinis ka lindur në Athinë në vitin 1967. Ai është romancier, poet dhe kolumnist. Ka studiuar për ekonomi dhe ka kryer studimet pasuniversitare për ekonomi turistike. Artikujt e tij janë botuar në gazeta, revista dhe faqe interneti në mbarë botën. Poezitë e tij janë përkthyer në anglisht, frëngjisht dhe spanjisht dhe janë botuar në antologji poetike, revista letrare dhe rubrika gazetash letrare. Në Greqi ka botuar tetë libra me poezi dhe tre romane. Librat e tij janë përkthyer dhe botuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britaninë e Madhe, Itali dhe Spanjë.

Mediat sociale

Facebook: Karderinis Isidoros

Twitter: isidoros karderinis

Linkedin: ISIDOROS KARDERINIS

Gettr: ISIDOROS KARDERINIS

Kontrolloni gjithashtu

RKL: Daja Xhef e nxjerrë Kurtin, nga kurthi që ia kishte përgatitur vetes, dhe ia shpjegon kuptimin e fjalës kompromis

RKL: Daja Xhef e nxjerrë Kurtin, nga kurthi që ia kishte përgatitur vetes, dhe ia shpjegon kuptimin e fjalës kompromis

Në traditën dokesore shqiptare thuhet se,  “nipi qet pushkë për dajën”, ndërsa në traditën e …