KEK
Fillimi / Lajmet / Jashari: Vendosja e shtatores së Car Llazarit mund ta destabilizojë vendin
Xhavit Jashari

Jashari: Vendosja e shtatores së Car Llazarit mund ta destabilizojë vendin

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së kanë reaguar pas vendosjes së shtatores së Car Llazarit në pjesën veriore të Mitrovicës, duke e cilësuar këtë si një akt provokues për vendin. Sipas kryetarit të Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve, Xhaxit Jashari, veprimet e tilla mund të çojnë deri në destabilizimin e krejt vendit. Ai ka përkujtuar veprimet e autoriteteve serbe para disa vitesh kur e patën hequr me dhunë pllakën përkujtimore për dëshmorët e UÇPMB-së në Preshevë. “Institucionet duhet të reagojnë dhe jo ta neglizhojnë këtë çështje. Duhet të kushtëzohen gjëra me Kosovën lindore, me luginën e Preshevës, kur dihet fakti se si është reaguar ndaj lapidarit të pjesëtarëve të UÇPMB-së”. Duke e konsideruar si të pafuqishme ndërhyrjen e Qeverisë Mustafa, ai ka kërkuar nga faktori ndërkombëtar që t’I ndërpresë, siç ka thënë ai, praktika të tilla të Serbisë.

Kontrolloni gjithashtu

Në Ditën e Flamurit, në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut

Në Ditën e Flamurit, në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut

Në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut. Në Ditën ...