MIT KS
Fillimi / Kultura / Jusuf Zenunaj: Veteranët e lekut
Jusuf Zenunaj

Jusuf Zenunaj: Veteranët e lekut

Kur rridhte gjaku fushave,
kodrave e bregut,
kur shpindërroheshin
jeta me vdekjen,
veteranët e sotëm të lekut
nuk duronin krismën e dyfekut,
Të mjerëve iu pat prishur rehatia,
kush mësyu nga perëndimi
kush nga Shqipëria.
Kokat ua digjte dielli
e sytë kripa e Jonit,
nën hijen pishinave
shpëtim kërkoni.
Për atdheun që po digjej,
largonin mërzinë ,
me ndonjë gotë verë,
meze e rakinë.
Haj medet-haj,
kishte edhe asi, që pinin edhe çaj.
Priten e priten rrafsh 16 vjet,
me miq e me lek, nyja u gjet.
Falë disa  komandantëve
sot u prijnë veteranëve…..

 

KUSH ËSHTË I MIRË…

Edhe natën në gjumë

një zë më thirrë,

në këtë truall arbëror
kush qe i mirë ?!

 

Shajmë e fajësojmë
e ç’gjejmë të mirë sot ,
prej Adem Jasharit
e te i madhi Kastriot ?…

..

Ndryshova me kohën
edhe pse jam Hanko Halla,
të vërtetën s’e futa
në një thes me përralla.

 

J.Z. 24 korrik 2016

 

KËMISHËN E GJARPRIT HOQI

 

Seç na i doli nami

si i të dilte prej dheut,

donte të bëhej emër

sikur Skënderbeu,

lakmia për pushtet

s’i la kund vend,

këmishën e gjarprit hoqi

u bë president…

 

Kontrolloni gjithashtu

Ahmet Qeriqi: “Lumi i vdekur”, i Jakov Xoxës, roman i papërsëritshëm në letërsinë shqipe

Ahmet Qeriqi: “Lumi i vdekur”, i Jakov Xoxës, roman i papërsëritshëm në letërsinë shqipe

( Disa veçori dhe segmente krijuese të romanit, Lumi i vdekur) Jakov Xoxa, pa dyshim ...