KEK
Fillimi / Lajmet / Ka ndërruar UNMIK-u, apo qëndrimi i Albin Kurtit ndaj këtij misioni parazit e të panevojshëm
Kryeministrit, Albin Kurti, priti në takim përfaqësuesin Special të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Zahir Tanin

Ka ndërruar UNMIK-u, apo qëndrimi i Albin Kurtit ndaj këtij misioni parazit e të panevojshëm

Kryeministri aktual i Kosovës, Albin Kurti   dikur kundërshtar i pa kompromis i UNMIK-ut, më 11 tetor të këtij viti e priti në zyrën e tij shefin aktual të këtij misioni, Zahir Tanin. Në komunikatën pas takimit, kryeministria kishte saktësuar se  takimi Kurti-Tanin ndodhi në prag të mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku shefi i UNMIK-ut do ta prezantonte raportin e rregullt të zhvillimeve në Kosovë. ashtu sikur ka bërë gjithnjë dhe gjithherë. Lidhur me këtë veprim ish-kryenegociatorja e Kosovës me Serbinë, në Bruksel, zonja Edita Tahiri  ka thënë se nuk është mirë nga ana e qeverisë dhe kryeministrit të mbajë takime me UNMIK-un, sepse duke mbajtur takime të niveleve të larta jepet sinjali që qeveria ende e mbështetë ekzistimin e UNMIK-ut në Kosovë. Ajo thotë se këtë mision nuk duhet injoruar tërësisht, por komunikimi dhe bashkëpunimi duhet të vendoset vetëm në nivel teknik. Zonja Tahiri edhe kjo përkrahëse e UNMIK-ut derisa ishte ministre, madje edhe në krye të delegacionit të Kosovës në bisedime me Serbinë,  në Bruksel, lë anash faktin ne në KS të OKB-së, Kryesuesi i INMIK-ut e përfaqëson Kosovën bashkë me një zyrtar të lartë të saj.

Kontrolloni gjithashtu

Hysni Gucati

Xhonathan Rees, në Hagë: Zyra e Prokurorit nuk çau kokën që t’i merrte materialet, nuk tregoi asnjë interes për t’i marrë ato

Në gjykimin kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt,  në Gjykatën  Speciale, sot ka filluar paraqitja ...